Canin cazut

07-12-2019
Andreea241
Nu este medic/terapeut
Andreea241
Buna seara.Sotul meu a avut o carie la.un canin pe care bineinteles ca nu a tatrat-o si s-a rupt dintele de la gingie, i-a mai rămas rădăcina.Trebuie să facă implant dentar?Daca rădăcina este sănătoasă o sa fie nevoie sa o scoată?As vrea sa stiu un pret estimativ pt un implant dentar.Va multumesc pt raspunsuri
3 comentarii
0
08-12-2019, ora 08:36
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua! Este necesara o radiografie de detaliu, retroalveolara, la acel dinte. Este posibil sa se poata trata canalul si apoi sa se realizeze pivot si coroana. In functie de situatie, poate fi necesara alungire coronara. Caninul este un dinte lung si important in muscatura, asa ca este bine sa se salveze, daca se poate.
0
08-12-2019, ora 09:15
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,
Asa cum a spus si colega mea, caninul este dinte stalp in cavitatea bucala.
Exista solutii de tratament pentru a fi pastrat.
Inserarea unui implant ar trebui sa fie ultima solutie.
0
08-12-2019, ora 10:24
Andreea241
Nu este medic/terapeut
Andreea241
Va multumesc pt răspunsuri.Maine o sa meargă la dentist si vedem ce ii spune.O zi bună!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Persoanele care iau antidepresive de două ori mai predispuse la eșecul implantului dentar
  • Tehnologia digitală ar putea face implanturile dentare mai accesibile și rapide
  • Durata de viață a implanturilor dentare
  • Testul gumei de mestecat pentru inflamaţia după implantul dentar
  • Implant dentar inovator, prezentat de cercetătorii americani
  •