Care este cel mai bun antidepresiv?

03-08-2017
Vernus
Nu este medic/terapeut
Vernus
Deci, care este cel mai bun ANTIDEPRESIV?
Puteti sa imi spuneti?Din experienta proprie sau nu.
8 comentarii
0
03-08-2017, ora 00:55
Vernus
Nu este medic/terapeut
Vernus
Adica remediu de orice fel impotriva depresiei
0
03-08-2017, ora 05:46
Psiholog Neacsu Virginia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Neacsu Virginia
Din pacate, nu exista "cel mai bun" remediu impotriva a nimic, cu atat mai putin cand e vorba de probleme emotionale. Medicatia psihiatrica se regleaza treptat, se incearca de multe ori mai multe scheme de tratament. Si, chiar cand se potriveste prima schema/pastila prescrisa, cel mai bun medicament nu e acelasi pentru fiecare pacient. Pentru unii cel mai bun e o pastila din clasa antidepr. triciclice, pentru altii sunt SSRI-urile.
La fel de important, fiecare persoana poate sa aiba si alte probeme de sanatate (sau predisopzitia sa faca diverse boli, care difera de la un om la altul). Si atunci, medicatia se da si in asa fel incat sa nu le agraveze sau sa le declanseze.
0
04-08-2017, ora 19:57
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu se prea dau antidepresive in boala pe care ai tu de teama sa nu recidiveze.
Ad-ul cel mai bun pt tine este cel care ti se potriveste tie si asta numai prin incercari poti afla, nu din experienta altora.
Vezi si tu ce iti recomanda psihiatrul tau. Incearca dar ai rabdare o luna sa ii vezi efectele.
Ai incredere in doctorul tau.
1
04-08-2017, ora 21:19
Vernus
Nu este medic/terapeut
Vernus
Clara, eu mai am si TOC pe langa, si iau 2 antidepresive nu unul escitalopram si venlafaxina.E ceva in neregula zici?
0
05-08-2017, ora 22:50
utilizator_100470
Nu este medic/terapeut
utilizator_100470
cel mai bun antidepresiv este sexul, pentru femei sperma ejaculata in vagin, studiile arata ca sexul fara prezervativ are rol antidepresiv mai mare decat cel cu protectie. Desigur, trebuieste cunoscuta situatia ambilor parteneri, sa nu aiba bts.
Un alt antidepresiv este sportul, care elibereaza endorfine.
Rol antidepresiv are si bunatatea, sa fii bun cu cei din jurul tau, sa nu urasti, sa ajuti, sa oferi si sa iubesti fara sa astepti ceva in schimb.

Din experienta proprie, psihiatria nu detine niciun antidepresiv, decat pastilutze pentru soricei, dar banuiesc ca tu nu esti soricel ci esti om si ai sentimente umane.
De multe ori oamenii cauta raspunsuri acolo unde nu exista si trec pe langa adevar in fiecare zi...
1
05-08-2017, ora 23:35
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Vernus

Nu. E ok.
0
22-02-2018, ora 00:08
Utilizator_183527
Nu este medic/terapeut
Utilizator_183527
@clara_p
De ce nu se dau antidepresive în schizofrenie? Deoarece cresc dopamina? Și mie a vrut doctorița să-mi dea antidepresiv, dar s-a răzgândit pentru că a zis că antidepresivul s-ar putea să slăbească efectul antipsihoticului și atunci nu va mai fi bine, o să fiu din nou cum am fost, iar munca ei, de aproape 2 ani în cazul meu(de 2 ani am început tratamentul), o să se ducă pe apa sâmbetei.
1
22-02-2018, ora 13:05
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu se dau antidepresive in schizofrenie ca sa nu faci episod psihotic. Taie efectul antipsihoticelor.
Vernus are si tulburare obsesiv compulsiva si de aceea i-au dat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul