Cascat, oftat, nu pot respira corect

09-02-2011
alexungureanu
Nu este medic/terapeut
alexungureanu
Buna ziua,
De 8 luni am probleme cu respiratia, nu pot casca, imi vine sa casc si ma chinui efectiv sa reusesc, si e foarte bine cand o fac! Nu pot respira corect, nu imi intra tot aerul in plamani.

Stie cineva ce ar putea fii?
Am facut 2radiografii la plamani, EKG, spirometrie, analize sange, toate bune.
11 comentarii
0
10-02-2011, ora 23:16
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Poate sunt cauze neurologice sau psihice/psihologice.
1
11-02-2011, ora 10:44
alexungureanu
Nu este medic/terapeut
alexungureanu
Ms de respuns, cauze psihice nu cred, pentru ca am problema asta pe tot parcursul zilei, doar cand dorm nu am nimic.Posibil neurologice, pentru ca inainte sa apara problema asta, erau momente cand nu imi simteam mainile si picioarele(parca nu le aveam), lafel si cu maxilarul si limba.Ce analize trebuie sa fac la neurologie?
0
12-02-2011, ora 04:36
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Cel mai bine e sa va consultati cu un neurolog care sa va spuna daca problema tine de neurologie. Apoi, daca da sau exista suspiciuni ca ar tine, probabil o sa recomande o tomografie computerizata sau depinde de abordarea acelui neurolog. Problema cu cascatul, aparent, nu pare foarte grava. Dar daca au existat probleme cu amorteala sau chiar asemanatoare paraliziei ar trebui investigat mai amanuntit si medicului sa-i spuneti si de cand si cum au inceput problemele, orice amanunt conteaza.
0
11-03-2011, ora 09:32
alexungureanu
Nu este medic/terapeut
alexungureanu
Am facut ococardiografie si mia zis ca am prolaps al VMA contr.hiperchinetice PPVS restul e bine.Poate sa fie asta cauza?Cardiologul mia zis ca nu este nimic grav, mia dat metroprorol si aspacardin, mia zis sa evit cafeaua, cola, etc.si efortul fizic intens.
0
13-03-2011, ora 10:41
alexungureanu
Nu este medic/terapeut
alexungureanu
Aoi=22;Aoa=28;AS=33;VD=22;AD=24;SIV=12;PP=10;VS=40/31; Valve de aspect morfologic normal cu prolaps al VMA Contr.hiperchinetice PPVS.Fara trombi.Pericard liber.
Asa arata tot rezultatul.E ceva grav?
0
25-01-2019, ora 17:48
S.Marian
Nu este medic/terapeut
S.Marian
Salut Alexandru!
Spune-mi te rog dacă ai reușit sa rezolvi problema cascatului excesiv și a lipsei de aer.

Exact aceleași simptome am și eu de 6 luni si nu știu ce sa mai fac.
0
02-02-2019, ora 15:29
Cotuca
Nu este medic/terapeut
Cotuca
Buna ziua! Si eu am aceeasi problema. Dr a spus ca e ceva viral.viroza respiratorie, dar nu tusesc. Daca ma fortez eu sa tusesc, se aude un suierat, dar nu mereu.
Ce e stresant ca an senzatia aia ca as vrea mereu sa casc si nu pot face asta pana la capat.
Mi-a dat sa iau Taniflu.
0
02-02-2019, ora 18:24
S.Marian
Nu este medic/terapeut
S.Marian
Da și pe mine acea nevoie de a casa pentru a putea respira mai bine ma deranjează cel mai rău. In special senzația de căscat incomplet.
0
09-04-2019, ora 16:28
Deadede
Nu este medic/terapeut
Deadede
Buna ziua! Aceiași problema o am si eu. Am facut spirometrie, radiografie pulmonara, Ecocardiografie, analize tiroida fără niciun rezultat! Daca cineva a scăpat de aceasta problema va rog sa ne scrieți!
0
10-04-2019, ora 16:09
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Bună ziua! Alex Ungureanu rezultatul ecocardiografiei este: cord de dimensiuni normale, valve normale, un prolaps al valvei mitrale anterioare care nu e nimic grav multe persoane din populația generală îl au, și hiperkinezie (adică se contractp mai repede) de perete posterior (liber) al ventriculului stâng. Deci la inimă totul este ok. O zi liniștită!
0
10-04-2019, ora 16:16
Pneumologie, Iași
Bună ziua! Un zgomot ca un șuierat se numește wheezing și se întâlnește în astm (nu doar în această boală). Ca să excludeți leziuni pulmonare ar trebui să faceți un CT pulmonar. Dacă rezultatul este normal și radiografia și spirometria arată un plămân normal, respectiv o funcție respiratorie în valorile normale atunci există altă cauză, nu pulmonară. Poate fi o slăbiciune a musculaturii respiratorii care să vă împiedice să inspirați profund (distrofii musculare) sau poate fi ceva psihic (sindrom anxios) și să aveți doar impresia că nu aveți suficient aer. O zi liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.