Cascat, oftat, nu pot respira corect

09-02-2011
alexungureanu
Nu este medic/terapeut
alexungureanu
Buna ziua,
De 8 luni am probleme cu respiratia, nu pot casca, imi vine sa casc si ma chinui efectiv sa reusesc, si e foarte bine cand o fac! Nu pot respira corect, nu imi intra tot aerul in plamani.

Stie cineva ce ar putea fii?
Am facut 2radiografii la plamani, EKG, spirometrie, analize sange, toate bune.
17 comentarii
0
10-02-2011, ora 23:16
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Poate sunt cauze neurologice sau psihice/psihologice.
1
11-02-2011, ora 10:44
alexungureanu
Nu este medic/terapeut
alexungureanu
Ms de respuns, cauze psihice nu cred, pentru ca am problema asta pe tot parcursul zilei, doar cand dorm nu am nimic.Posibil neurologice, pentru ca inainte sa apara problema asta, erau momente cand nu imi simteam mainile si picioarele(parca nu le aveam), lafel si cu maxilarul si limba.Ce analize trebuie sa fac la neurologie?
0
12-02-2011, ora 04:36
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Cel mai bine e sa va consultati cu un neurolog care sa va spuna daca problema tine de neurologie. Apoi, daca da sau exista suspiciuni ca ar tine, probabil o sa recomande o tomografie computerizata sau depinde de abordarea acelui neurolog. Problema cu cascatul, aparent, nu pare foarte grava. Dar daca au existat probleme cu amorteala sau chiar asemanatoare paraliziei ar trebui investigat mai amanuntit si medicului sa-i spuneti si de cand si cum au inceput problemele, orice amanunt conteaza.
0
11-03-2011, ora 09:32
alexungureanu
Nu este medic/terapeut
alexungureanu
Am facut ococardiografie si mia zis ca am prolaps al VMA contr.hiperchinetice PPVS restul e bine.Poate sa fie asta cauza?Cardiologul mia zis ca nu este nimic grav, mia dat metroprorol si aspacardin, mia zis sa evit cafeaua, cola, etc.si efortul fizic intens.
0
13-03-2011, ora 10:41
alexungureanu
Nu este medic/terapeut
alexungureanu
Aoi=22;Aoa=28;AS=33;VD=22;AD=24;SIV=12;PP=10;VS=40/31; Valve de aspect morfologic normal cu prolaps al VMA Contr.hiperchinetice PPVS.Fara trombi.Pericard liber.
Asa arata tot rezultatul.E ceva grav?
0
25-01-2019, ora 17:48
S.Marian
Nu este medic/terapeut
S.Marian
Salut Alexandru!
Spune-mi te rog dacă ai reușit sa rezolvi problema cascatului excesiv și a lipsei de aer.

Exact aceleași simptome am și eu de 6 luni si nu știu ce sa mai fac.
0
02-02-2019, ora 15:29
Cotuca
Nu este medic/terapeut
Cotuca
Buna ziua! Si eu am aceeasi problema. Dr a spus ca e ceva viral.viroza respiratorie, dar nu tusesc. Daca ma fortez eu sa tusesc, se aude un suierat, dar nu mereu.
Ce e stresant ca an senzatia aia ca as vrea mereu sa casc si nu pot face asta pana la capat.
Mi-a dat sa iau Taniflu.
0
02-02-2019, ora 18:24
S.Marian
Nu este medic/terapeut
S.Marian
Da și pe mine acea nevoie de a casa pentru a putea respira mai bine ma deranjează cel mai rău. In special senzația de căscat incomplet.
0
09-04-2019, ora 16:28
Andre1234
Nu este medic/terapeut
Andre1234
Buna ziua! Aceiași problema o am si eu. Am facut spirometrie, radiografie pulmonara, Ecocardiografie, analize tiroida fără niciun rezultat! Daca cineva a scăpat de aceasta problema va rog sa ne scrieți!
0
10-04-2019, ora 16:09
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Bună ziua! Alex Ungureanu rezultatul ecocardiografiei este: cord de dimensiuni normale, valve normale, un prolaps al valvei mitrale anterioare care nu e nimic grav multe persoane din populația generală îl au, și hiperkinezie (adică se contractp mai repede) de perete posterior (liber) al ventriculului stâng. Deci la inimă totul este ok. O zi liniștită!
0
10-04-2019, ora 16:16
Pneumologie, Iași
Bună ziua! Un zgomot ca un șuierat se numește wheezing și se întâlnește în astm (nu doar în această boală). Ca să excludeți leziuni pulmonare ar trebui să faceți un CT pulmonar. Dacă rezultatul este normal și radiografia și spirometria arată un plămân normal, respectiv o funcție respiratorie în valorile normale atunci există altă cauză, nu pulmonară. Poate fi o slăbiciune a musculaturii respiratorii care să vă împiedice să inspirați profund (distrofii musculare) sau poate fi ceva psihic (sindrom anxios) și să aveți doar impresia că nu aveți suficient aer. O zi liniștită!
0
18-12-2020, ora 09:08
vcaps144
Nu este medic/terapeut
vcaps144
De 3 luni am si eu dispnee. Dar este efectiv inabilitatea de a lua o gura de aer adanca uneori.
Dupa multi doctori, analize, ecografii, radiografii s-a dovedit a fi o hernie hiatala.
Vad ca nimeni nu prea vorbeste despre problemele gastro care pot da dispnee foarte usor.
Reflux gastro, gastrita, hernie hiatala. Toate pot duce la dispnee.
1
15-05-2021, ora 00:30
olaru.bogdan
Nu este medic/terapeut
olaru.bogdan
Am avut aceeasi problema cu cascatul si oftatul. Am crezut pur si simplu ca mor. Va recomand ceai de ghimbir fara zahar 2x zi, dimineata si seara (2 plicuri in apa fierbinte ) are un gust oribil dar puteti trece cu vederea, Stresclin x 2, dimineata si seara, aspacardin 3x zi, dimineata, pranz si seara si miofilin pastile 2x zi dimineata si seara. Dupa o saptamana se va observa o imbunatatire a respiratiei. Tratamentul trebuie tinut o luna. Multa sanatate !
0
15-05-2021, ora 21:56
Dorina2021
Nu este medic/terapeut
Dorina2021
Am aceiasi problema de pe 21 aprilie, a debutat brusc. 2sapt am crezut ca mor, nu puteam respira, aveam gatul, gura si nasul foarte uscate. Am fost la urgente mi s-a facut raza la plamani e iesit bine, mi-a iesit la analize o lipsa f mare de potasiu, mi s-a dat stresclin si panangin plus aieryus pe care nu l-am luat pt ca imi usca gura si mai tare, diagnosticul a fost de alergie respiratorie. Cu tratamentul dat nu am văzut deloc rezultate, ma sufocam pur si simplu in continuare, fiind zile de sarbatoare m-am dus la farmacie unde mi s-a dat teotard, m-a ajutat sa-mi revin intr-o oarecare masura cu respirația. Am fost la alergologie unde mi s-a spus ca am rinita orafaringiana, mi s-a dat teatament cu vit A pt nas si un spray pt gat si gura care au rezolvarlt problema uscaciunii, dar respiratia a ramas la fel, nu puteam sa respir.M-am dus la pneumo la privat unde mi s-a facut o spirometrie care a iesit ok, mi s-a spus de acolo ca e un fel de bronsita asmatica pe fond alergic. De o sapt iau teotard de 200 dimineața si montelukast seara plus tratamentul cu panangin si stresclin, respiratia mi s-a mai inbunatatit dar am in continuare un oftat si un cascat si in continuare nu pot sa respir bine pe inspir.Desi mi-a revenit mult respiratia inca mai am momente destul de multe in cursul zilei in care simt ca parca ceva imi blochează aerul, cand reușesc sa oftez simt asa ca o raceala in piept.
0
07-07-2021, ora 22:15
Ciobanasu
Nu este medic/terapeut
Ciobanasu
Aceeași problemă o am si eu, mie imi mai vine sa trag aer mult in piept si câteodată nu pot, parca ma blochează ceva.Daca ai găsit vreo rezolvare la asta te rog anunțama.(Problema asta o am de aproape un an)
0
21-07-2021, ora 10:34
Vlasiuc
Nu este medic/terapeut
Vlasiuc
Buna ziua Alex Ungureanu, vroiam sa intreb daca ai mai rezolvat problema? Eu la fel ma confrunt cu aceeasi problema deja de vreo 3 luni. Eu totusi pe ideea de stress puternic sau anxietate avansata. Un singur lucru pe langa toate care mai este prezent la mine este ca simt capul greoi de parca as avea presiunea intracraniana marita.
0
19-11-2021, ora 12:06
silwer
Nu este medic/terapeut
silwer
Buna ziua! Referitor la subiectul cu asa zisa lipsa a aerului sau senzatia de respiratie incompleta, as vrea sa precizez ca, in absenta unor reale probleme de sanatate, confirmate numai la medicul de specialitate, acest cascat ascunde, de fapt, probleme emotionale accentuate, asociate cu frica, anxietate, timiditate etc.
In ceea ce ma priveste, am trecut prin starea aceasta in urma cu aprox. 3 luni, cand am fost nevoit sa apelez la medici de specialitate, starile se accentueaza in timp si se ajunge la atacuri de panica, cu urmari asupra vietii cotidiene. Ca sfat, as recomanda o programare la un psiholog specializat in terapie cognitiv-comportamentala.
Un articol foarte interesant l-am gasit pe pagina ---------*
Sper sa fie util celor interesati!
Sanatate tuturor!

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.