Cat costa tratamentul in total?

23-12-2009
user61314
Nu este medic/terapeut
user61314
Tratamentul meu impotriva depresiei a ajuns sa fie foarte scump. Iau Cipralex de 2 ori pe zi, e 85 lei cutia 28 comprimate, somniferul e ieftin, Alprazolam iau de 2 ori pe zi, cutia e vreo 40 de lei 20 de comprimate, ce sa mai zic despre restul medicamentelor, la consultatii merg in fiecare saptamana si-mi ia cate un milion, acum am sa fac o pauza cu consultatiile ca nu mai e nevoie, dar estimez ca pe luna medicament+consultatii undeva ma costa spre 700-800 lei.
25 comentarii
0
23-12-2009, ora 12:53
maurica
Nu este medic/terapeut
maurica
Imi vine greu sa cred ca alprazolamul s-a scumpit atat de mult, era foarte ieftin, iar cipralexul trebuie sa ti-l dea compensat, pt ca face parte din categoria medicamentelor compensate 50%.Mie numai compensat mi l-a dat de fiecare data.Daca nu e asa, spune-i medicului, intreaba-l de ce nu primesti reteta ca atare.In legatura cu consultatiile saptamanale, nu cred ca e neaparat nevoie, dar daca e cabinet paricular, se practica asta, pt ca din asta traiesc, fara sa fiu rautacioasa.Sanatate multa Alexandru, asa e important, banii se mai fac, sanatatea nu, sau mai greu,..pup!
0
23-12-2009, ora 13:14
user61314
Nu este medic/terapeut
user61314
Mi s-a intamplat o chestie foarte ciudata. Pentru ca medicamentele mi s-au terminat, am mers sa-mi dea alta reteta. Dupa ce am luat reteta, n-am mers imediat la farmacie sa mi le iau. Farmacia s-a inchis, si a trebuit sa astept fara un medicament (din cele 3) pana a doua zi dimineata. Crede-ma, pana la 4 noaptea n-am putut dormi. M-au apucat iar emotiile si asa o senzatie de gol in stomac. Doar pentru ca mi-a lipsit Alprazolamul. Iti dai seama in ce situatie? Fiti sinceri va rog cu mine, toata viata o sa trebuiasca sa inghit pastilele astea?
0
23-12-2009, ora 15:02
robymat
Nu este medic/terapeut
robymat
Daca depresia e recurenta cu siguranta va trebuie sa faci tratament o perioada mai indelungata. Sunt multe cazuri in care depresia apare dupa intreruperea tratamentului. Dar cel mai bine ar fi sa-l intrebi pe doctorul tau despre asta, el te va lamuri mai bine.
0
23-12-2009, ora 16:08
maurica
Nu este medic/terapeut
maurica
Era doar subconstientul tau, care lucra, stiind ca nu ai luat medicamentul de care ai nevoie.Nici macar dpendenta nu cred ca s-a instalat, nu ai nici o luna de cand iei medicamentul asta, asa ca,.si ai rabdare Alexandru, vrei sa te faci bine peste noapte, nu e o viroza sa iei cateva pastile si sa nu mai ai nimic.Aceste tratamente, lucreaza in timp, si o sa cam fie nevoie de 6 luni de tratament ca sa fii sigur ca esti bine si sa reduci sansele ca odata tratamentul terminat, simptomele sa nu mai revina.Depinde in mare masura si de tine asa cum ti-am mai spus in ce, masura o sa mai fie nevoie sa mai iei medicamente si chiar in ce masura te vei vindeca definitiv, nu te baza doar pe medicamente, stiu ca e greu, avem aceasta tendinta de a ne linistii umai ca ne-am luat pastiluta, sa stii ca astea nu fac minuni, nu doar din cateva pastile, in nici un caz, doar ca starea de bine ne-o induce in mare masura faptul ca stim ca am luat ceva,..am avut perioade cand umblam cu pastilele in buzunar, desii aveam ore fixe la care le luam si in nici un caz nu asa,.pe strada, daca mi se parea mie ca nu mi-e bine, dar faptul ca le aveam acolo,..ma linistea.Asa si tu, daca le-ai fi avut in casa, chiar ca nu ai mai fi avut nici gol in stomac, ,..nici altceva.
0
23-12-2009, ora 22:20
user61314
Nu este medic/terapeut
user61314
In primul rand trebuie sa stii ca mi s-a redus la amiaza doza de Alprazolam. Seara iau la fel. Cipralex l-a pus dimineata si la amiazi. Inainte luam unul la amiazi unul seara. Dar azi m-am simtiti foarte foarte rau pana la ora 18. Am avut tremuri, ameteli, imi tremurau picioarele, mainile, nu puteam scrie, nu puteam sta pe scaun, aveam senzatia de ghem in stomac, sufocari - toate astea pentru ca am ratat aseara o doza de Alprazolam, iar cea de dimineata a fost injumatatita. Acum ma simt mai bine, dar vreau sa bag atata drog imi mine incat sa nu-mi mai vina starile de azi. Daca le mai intalnesc, eu refuz lupta cu ele si cu viata.
Daca in termen de 3 zile nu mai postez pe forumul asta, inseamna ca s-a intamplat ceva rau cu mine. Fiecare intelege ce vrea, dar nu suport efectiv sa stiu ca pana la adanci batraneti o sa iau drogurile astea care ma fac sa ma port ca un drogat in cel mai adevarat sens al cuvantului.
Nu vreau sa fiu nici o povara pentru parinti, nici pentru nimeni, daca tot nu mai am un locsor in viata, ma mai gandesc daca merita sa traiesc. Sper sa ne mai auzim.
0
23-12-2009, ora 22:21
user61314
Nu este medic/terapeut
user61314
De Sarbatori/ Dau-ar Dumnezo sa mor! NU MAI SUPORT
0
23-12-2009, ora 23:11
maurica
Nu este medic/terapeut
maurica
Mai copilule,
Niciodata, dar niciodata sa n mai spui asa ceva.In primul rand simptomele pe care le-ai avut nu sunt din cauza ca nu ai avut o pastila seara, intr-o seara, fac parte din simptomatologia bolii.Poate ai fost mai stresat, mai obosit, poate ai avut mai multe pe cap in ultimele zile.poate te-ai gandit fara sa vrei ca vin sarbatorile si nu ai cu cine le face.ca esti singur asa cum spune-ai mai demult, in primele tale postari.In nici un caz nu de la medicamente pt ca nu ai avut sa iei o pastila intr-o seara.Sunt absolut convinsa, chiar daca tie ti-e greu sa crezi, ca aceasta stare tu singur ti-ai indus-o, pt ca eu am trecut prin ce treci tu acum, dar tu nu ai trecut inca si sper din suflet, daca ai sa ma asculti, ca nu vei trece niciodata prin ele.Asa ca sa-ti iasa prostiile din cap, treci printr-o erioada mai grea si asta e tot.Toul se va termina cu bine intr-o zi foarte apropiata si-mi vei multumii.
Sotul meu a fost diagnosticat cu mielodisplazie, boala care nu cred ca se vindeca total, decat se trateaza simptomatologia, si mai rau, poate evolua spre leucemie chiar, sau pot aparea complicatii grave la inima si plamani si eu ce ar trebuii sa fac acum?sau el ce ar trebuii sa faca?
Sa se aruce de undeva in cap sa termine ca nu mai suporta?NU!!!Mergem inainte cu ajutorul lui Dumnezeu si vom razbate, poate vom trece si peste asta, daca nu,..numai Dumnezeu stie, dar ne agatam de viata, luptam, nu disperam, chiar daca va trebuii sa faca toata viata transfuzii de sange in fiecare luna sau va trebuii sa faca chimioterapie sau cine stie mai ce.Speranta nu moare niciodata, atat timp cat exista un gram de posibilitate de a se face bine.Si tu ce faci?Pt o amarata de depresie, care nici macar nu e asa de grava, exista depresii si mai grave, capotezi?Ma dezamagesti, inseamna ca eu am vb degeaba cu tine, ai un medic bun, tu singur ai spus asta, de ce nu ai incredere in el, si sa nu te mai gandesti tu in capsorul ala al tau la toate prostioarele.Lasa lucrurile sa decurga de la sine si nu mai despica tu firul in paisprezece ca ce o fi si cum o fi,..ok?Vreau sa dormi linistit in seara asta, si sa-mi spui maine dupa masa ca dimineata sunt la spital cu sotul meu, cum te mai simti si ca ti-au iesit din cap ideile aste aprostesti.Doar esti un baiat destept ce naiba ?Am pretentii de la tine.OK.Ne-am inteles da?
Pup si vb maine sau scrie-mi pe forum daca nu sunt.Noapte buna!!!!!!!!!!!!!!!!!!
0
23-12-2009, ora 23:16
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
Alexandruj,
Ce ai? ti sa facut de cucuie?? a se citi...de bataie...eu cred ca nu te simti bine si ai nevoie de ajutor.Mai cred ca te simti singur, spun asta cu toate ca nu am citit toate postarile tale, dar printre picaturi voi citi tot ce-ai scris si mai vb...te pup.
0
23-12-2009, ora 23:41
user61314
Nu este medic/terapeut
user61314
Ziceti repede o metoda de sinucidere dar sa fie ceva rapid. Nu vreau sa ma apuca Sarbatorile. Sunt intr-o stare psihica foarte proasta, nu pot dormi oricat m-as chinui, cred ca am trait destul pana la 21 ani
0
23-12-2009, ora 23:48
user61314
Nu este medic/terapeut
user61314
Decat sa fiu o povara pt fsmilie toata viata, sa nu pot face nimic, si sa privesc cu ura la cei care s-au realizat, mai bine sa nu mai traiesc.
0
24-12-2009, ora 00:02
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
Alexandruj,
Hai ca ma superi, cum poti vb asa? ce povara mai copil? lasi prostiile si vino-ti in fire ! calmeaza-te si...mai vb...eu sint pe net...chiar daca mi-e somn si miine tb sa merg la biserica pt ca nu am reusit sa ma spovedesc si sa ma impartasesc sper ca miine sa mai am sansa asta.Deci sint aici pt tine si scrie-mi..pup
0
24-12-2009, ora 00:31
user61314
Nu este medic/terapeut
user61314
atunci scrie-ti aici id-ul de yahoo messenger
0
24-12-2009, ora 01:43
user61314
Nu este medic/terapeut
user61314
Va rog metode de sinucidere cateva idei dar sa treaca repede fara durere prea mare
0
24-12-2009, ora 02:10
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
Alexandruj, sper ca, dupa discutia avuta, ti-ai revenit si o sa vezi ca lucrurile se vor aseza, o sa te simti mai bine.Vin sarbatorile si tb sa te bucuri.Impodobeste bratul impreuna cu parintii tai, asculta colinde si gindeste pozitiv.Te pup.
0
24-12-2009, ora 13:38
robymat
Nu este medic/terapeut
robymat
Alexandru nu te mai gandi pa prostii.
Trebuie sa traiesti, viata este frumoasa chiar daca mai intampinam si greutati.
Uite, eu aseara am avut depresie si m-am gandit si eu la sinucidere, dar m-am culcat. Azi imi este bine si ma intreb cum oare am putut gandi la asa ceva. Asa si cu tine, ai rabdare, iti vei reveni si cand iti va fi bine, ai sa vezi ca iti va parea rau ca te-ai gandit la sinucidere. Dupa rau cu siguranta va veni si bine dupa ce medicamentele isi vor face efectul.
Curaj Fruntea sus! Ca vine Craciunul.
Mai scrie-ne cum te simti.
0
24-12-2009, ora 13:45
user61314
Nu este medic/terapeut
user61314
acum mi-a mai trecut pt ca am lucrat ceva prin curte.
e ciudat cum alternez starile
parca tot ma usc pe picioare
si uit, nu stiu ce zi e decat daca ma uit pe telefon
si obosesc repede cand fac ceva munca fizica
eu spre deosebire de tine nu regret ca m-am gandit la sinucidere
pana la urma e ultima solutie daca altfel nu se poate rezolva
sper sa mai prind macar anul nou, 2010
0
24-12-2009, ora 18:13
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
Se poate sa gindesti asa? pt ce am discutat aseara asa de mult??ai uitat prea repede.
Sarbatori fericite!! Va pup pe toti si va doresc zile senine si fericite.
Craciun fericit !
0
24-12-2009, ora 18:26
user61314
Nu este medic/terapeut
user61314
Spuneti-mi va rog un, unul singur, motiv pentru care sa-mi continui existenta . UN MOTIV
0
24-12-2009, ora 18:58
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
1. viata e frumoasa
2.esti tinar
3.e mare pacat in fata Lui D-zeu sa-ti iei viata singur
4.parintii au nevoie de tine, ei te iubesc f mult
5.
6.
etc.pup
0
24-12-2009, ora 19:48
user61314
Nu este medic/terapeut
user61314
Viata e frumoasa? Asta e o gluma ?
0
31-12-2009, ora 23:04
user61314
Nu este medic/terapeut
user61314
Nu m-am sinucis, era prea mare doza de Alprazolam. Mi-am revenit
0
03-02-2010, ora 13:02
gugui
Nu este medic/terapeut
gugui
alexandruj, eu sufar de atacuri de panica de 11 ani, am zile grele si sufar enorm, dar si zile bune si sunt fericita ca traiesc. Numai gandi la sinucidere, fii optimist caci nu va fi mereu asa. Sinuciderea este o arma a lasilor, trebuie sa lupti sa gandesti pozitiv, si sa ai mai multa incredere in tine
0
03-02-2010, ora 17:44
lilfreshill
Nu este medic/terapeut
lilfreshill
nu toate raspunsurile stau in carti si in mintea omului... schimba mediul, incearca ceva natural 100%.. lotus albastru... incearca si ai sa gasesti linistea..
aberatii si delir... sunt consumabile... expandeaza-ti constientul si totul se regleaza... nu te limita la prezent... descrie'ti viitorul prin dorinte si ele sterg orice..
Ai sa vezi ca merge!
Dan
0
03-02-2010, ora 19:38
gugui
Nu este medic/terapeut
gugui
la tine a mers? eu ma tot chinui, dar.
0
08-08-2010, ora 15:09
floo_1971
Nu este medic/terapeut
floo_1971
buna ziua! Urmez tratament cu cipralex 2 tb pe zi, si anxiar 2 tb pe zi, de aproximativ patru luni. Mi-a fost prescris pentru anxietate si atacuri de panica. Ma simt bine, simptomatologia de la debutul bolii a disparut aproape complet, insa am slabit si nu reusesc sa pun la loc kg pe care le-am pierdut, vreo 6 kg. Poate fi din cauza tratamentului scaderea in greutate? desi am pofta de mancare!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul