cat de grava este problema mea de sanatate?

07-01-2012
gina2323
Nu este medic/terapeut
gina2323
Buna ziua !
Mi s-a recomandat efectuarea unei endoscopii digestive in urma numeroaselor controale la sectia ORL, deoarece am in permanenta o mucozitate in gat si de 5 ani de zile tot incerc sa aflu cauza acestor secretii.Medicul Orl-ist mi-a recomandat endoscopia suspectand un reflux.

Acesta este rezultatul consemnat pe biletul de externare de la gastroenterologie:

-boala de reflux gastro-esofagian endoscopic NEGATIVA,
Iar la EPICRIZA din biletul de externare este scris urmatoarele:
'Pacienta, in varsta de 25 de ani, fara APP semnificative, se interneaza ptr.investigarea unei simptomatologii persistente compatibile cu un posibil reflux gastro-esofagian.
Obiectiv si biologic-in limite normale.
Echografie abdominale-fara modificari patologice ale viscerelor examinate.
EDS-Esofag cu mucoasa hiperemica, in special distal;stomac-fete si curburi libere;staza biliara in cantitate redusa;bulb, d2-aspect normal.Bio.prepiloric ptr.H.p.-absent.'
RECOMANDARI:
1.regim igienico-dietetic:fara condimente, alcool, bauturi carbo-gazoase, mancaruri grase, prajeli;nu va consuma lichide in timpul mesei;mesele vor fi fractionate;nu va sta culcata cel putin 1, 5 ore dupa ce mananca;va dormi cu capul mai sus decat restul corpului(pe 2 perne).
2.tratament cu Emanera 20 mg, 1 cp/zi, cu 30 min. inainte de masa, timp de 2 saptamani.
3.monitorizare in reteaua MF.


Va rog frumos sa-mi explicati cat de grava este problema mea in privinta refluxului gastro-esofagian si ce alimente pot consuma sau nu, referindu-va la rezultatul analizei.
As vrea sa stiu ce inseamna:'EDS-Esofag cu mucoasa hiperemica, in special distal'.
Va multumesc anticipat.O zi buna!
2 comentarii
0
07-01-2012, ora 13:33
tema
Nu este medic/terapeut
tema
O posibila cauza a acelor mucozitati in gat poate fi o infectie la sinusuri.
Mucozitatile din sinusuri se pot scurge prin spatele nasului (prin nazofaringe) si ajung astfel in gat
Fa-ti un exudat nazal cu antibiograma si antifungigrama.
In antibiograma iti va scrie la ce antibiotice este sensibila bacteria gasita, ca sa te tratezi corect.
Am scris sa ceri sa se faca si antifungigrama deoarece este posibil sa fie o infectie fungica.
Daca ceri numai antibiograma, nu iti va spune daca ai fungi.
Inainte de exudat sa treaca cel putin 10 zile de la ultima pastila de antibiotic, in caz ca ai luat, ca sa nu iasa rezultatul fals negativ.
Nu manca lactate in timpul tratamentului - smantana, unt, branza, lapte, ca interactioneaza cu antibioticele si le scade sau chiar anihileaza efectul.
Nici grepfruit (sau pomelo) sa nu mananci. ca si acesta interactioneaza chiar cu multe medicamente, nu doar antibiotice. Le anihileaza efectul terapeutic si le sporeste efectele adverse.
Cauta pe net - alimente interactiuni
de exemplu, aici : http://www.ziare.com/articole/alimente+interactiune+medicamente
Ai facut un exudat faringian cu antibiograma? daca nu, poate ar fi bine sa il faci si pe acesta.
daca mucozitatile sunt albe, nu transparente, sa ceri sa se efectueze si antifungigrama, sa nu fie vorba de o ciuperca in gat.
0
09-01-2012, ora 13:40
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Ar fi bine sa faci o analiza la sputa, spui ca poti sa o scuipi.
Inainte de analiza trebuie sa nu fi luat antibiotice de cel putin 10 zile, sa nu bei apa si sa nu te speli in nas, ca sa nu iasa rezultatul fals negativ. faci analiza dimineata, cum te trezesti.
Pentru sputa iti cumperi un - borcanel steril - de la farmacie (costa pana in 2 lei) - stiu farmacistele ce sa iti dea, sau poate iti da de la laboratorul de analize. Trebuie sa mergi si sa intrebi mai intai.
Pare sa fie o ciuperca, dupa cum descrii tu.
De aceea, trebuie sa ceri sa se faca si - antifungigrama - la sputa.
Daca ceri numai antibiograma, nu iti va spune daca sunt si ciuperci.
Ti-ai blocat profilul si nu iti pot trimite mesaj privat! Oricum, doar atat vroiam sa iti spun.
Este posibil sa fi luat o bacterie la acea operatie pe care ai facut-o la nas.
Ai facut exudatul faringian dar trebuia sa il faci si pe cel nazal, ca de acolo provin mucozitatile.
Fa-ti analiza la sputa cu antibiograma si antifungigrama si exudat nazal cu antibiograma si antifungigrama.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici