Caut medic ORL

01-03-2021
justHope
Nu este medic/terapeut
justHope
Buna ziua,

De aproape un an am o durere continua in gat insotita de raguseala, spatele nasului il simt ca o rana deschisa dureroasa care arde, simptomele se accentueaza foarte mult noaptea si durerea se transmite la ceafa, am pusee de transpiratii cu intepaturi care radiaza din zona capului in tot corpul, sunt perioade in care sunt minim 30-40 pe zi. Va dati seama ca somnul este foarte afectat si toate simptomele ma epuizeaza, iar ceea ce traiesc nu se mai numeste viata...

De 2 saptamani ma ustura limba ca si cum m-as fi ars cu apa fierbinte si am niste bubite rosii pe varful limbii, gura si buzele imi ard, febra nu am, inclusiv obrajii ii simt ca ard. Medicul de familie mi-a spus ca e de la acidul gastric si sa fac spalaturi cu apa cu bicarbonat si glicerina cu nistatin. Au trecut cateva zile deja si nu simt vreo imbunatatire.

Sunt recunoscatoare tuturor celor care pot sa imi dea un sfat sau o recomandare pentru medic ORL pentru o programare la consultatie (si online daca se poate, eu sunt din jud. Sibiu, dar cred ca am epuizat toate variantele aici...), nu stiu incotro s-o mai apuc.

Multumesc mult!
6 comentarii
0
01-03-2021, ora 13:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. limba si faringele pana sus in spatele nasului.. fac parte Anatomic din Tractul digestiv. au acelas nerv. N.vag si acelas sistem limfatic. fix asa inflamatie cum simti in gat ai si pe toate intestinele. Cauza..? alimentatia incorecta.. mai cu seama la cina si dupa cina
2 Investiagtiile se incep de la gastrologie.
3 pe forum romedic. gasesti sute de poastari unde am Explicat ce alimente NU ai voie sa mai consumi
0
01-03-2021, ora 16:00
justHope
Nu este medic/terapeut
justHope
Multumesc mult pentru raspuns, Domnule Doctor Flueraru,

In luna mai 2020 am facut gastroscopie si mi s-a detectat Helicobacter. Am facut tratament si am schimbat complet regimul alimentar. Nu mancam condimentat sau gras sau prea mult, dar de exemplu consumam cafea, citrice, capsuni, zmeura, carne de porc.

De atunci mananc doar carne de pui, peste, curcan, gratar sau la cuptor, sunca de curcan, legume doar fierte (fara ceapa, usturoi, ciuperci, ardei), ca si condiment folosesc doar sare, mananc unt, iaurt si branza de vaci, nu cascaval, nu lapte dulce. Ou mananc doar fiert moale, mananc paste, orez, cuscus, cereale, lapte de migdale, miere, paine neagra. Nu mananc prajituri, ciocolata, bomboane, biscuiti, pe partea de lichide consum doar apa plata si ceaiuri neindulcite. Ca fructe mananc doar banana si mere si pere in compot sau la cuptor.

In luna august am repetat gastroscopia pentru ca din pacate prima gastroscopie a fost la Sibiu si a fost fara prelevare de biopsii si simptomele gastrice persistau. Am diagnostic de gastrita si duodenita, boala de reflux.
Din august 2020 mananc cate 5 mese pe zi, ultima la ora 19, nu prea cald, nu rece, dorm pe pat inclinat, am reusit sa castig in greutate (ajunsesem la 45kg, acum am 51kg/1.64m/49 ani), am citit multe din raspunsurile dumneavoastra la intrebarile pacientilor si m-au ajutat mult sa inteleg ca regimul alimentar trebuie sa fie mai strict decat indicatiile cu evita prajelile si condimentele, cafeaua, mesele copioase.

De la ORL am diagnostic de rinita cronica, deviatie de sept, creasta septala dreapta, laringita de reflux, catar ototubar (nu mi s-a explicat ce inseamna, am cautat si am vazut ca inseamna otita), staza de decubit (nu mi s-a explicat ce inseamna). Respir pe nas, dar sunt momente in care devine congestionat si atunci respir mai greu. Refluxul acesta eu nu il simt ca pe ceva lichid, ci ca un aer fierbinte in gat. Astfel, daca inspir pe gura, simt ca mi se racoreste gatul.

Acum, cu aceasta usturime a limbii, e si mai greu cu simptomele.

Probabil ca inca gresesc ceva in alimentatie si nu imi dau seama ce.

Va rog sa imi spuneti daca pot sa obtin o programare la o consultatie online la dumneavoastra.

Multumesc mult!
0
01-03-2021, ora 17:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Da. Putem face consult online
Dai clic pe numele cabibetului
Găsești adresa de mail
Și telefonul. Watsapp
Unde atașezi poze cu limba. Gatul. Sa vad faringele și amigdalele
Pa mail îmi scrii pe ore. Ce tratament ai acum pentru digestie și ce pentru gat
0
02-03-2021, ora 13:37
MaryaBeatrix
Nu este medic/terapeut
MaryaBeatrix
Pentru justHope iti spun din proprie experienta ca ce ai tu este o faza avansata de reflux gastric si eliminarea anumitor alimente nu o sa vindece peste noapte, trebuie mese foarte mici 4-5 ori pe zii, acidul din stomac nu mai este suficient de puternic ca sa digere mancarea si de asta ai problema asta, nu mai manca carne deloc ca stomacul nu mai poate digera , alimente grase, lactate de loc, doar legume fierte, fulgi de ovaz, miere naturala, banane, orez, fara paine sau produse din grau, etc, de preferat ovazul facut intr-un mixer ca sa se digere mai repede, crede-ma am fost la 10 medici gastro si nutritionisiti si nimeni nu ma ajutat, mi-am revenit cat de cat singur, orice aliment acid cu un ph mai mic de 5 o sa iti dea si mai mult senzatie de arsura, deci incearca sa scapi de aceste alimente acide (acre)
0
02-03-2021, ora 15:25
justHope
Nu este medic/terapeut
justHope
Multumesc, Mary933 pentru raspuns. poti sa imi spui, te rog, cum prepari ovazul? Mixat cu apa?
Ce mananci pentru carbohidrati? (inteleg ca grau nu mananci deloc) Iti faci ceva din faina de ovaz sau?
Ce mananci pentru proteine? (inteleg ca nu consumi deloc carne, doctorii mi-au zis sa consum carne de pui si peste pentru aportul de proteine)
Legume ce consumi? (eu mananc cartofi, cartofi dulci, morcov, dovlecel, spanac si cam atat. Fierte sau la cuptor. Ardeiul am citit ca nu este indicat, rosiile sunt acide, ceapa si usturoi deloc, la fel ridichiile am vazut ca sunt contraindicate).

Scuza-ma pentru intrebarile acestea atat de detaliate, ---------* noteaza rosiile crude, usturoiul, portocalele in zona alimentelor alcaline, deci nu mai stiu ce sa mai inteleg...

(*modificat de admin)
0
02-03-2021, ora 16:09
MaryaBeatrix
Nu este medic/terapeut
MaryaBeatrix
Ovazul cu apa, poti lua proteine din oua, ovaz, cartofii mazarea au proteine, in cantitati mai mici decat carnea dar daca manaci mai mult ajungi la cantitatea necesara, articolul acela se refera la alimentele care odata ajunse in sistem alcalinizeaza corpul dar ele defapt sunt acide cand ating tesuturile pana in stomac si cauzeaza inflamatie pe tesuturile deja inflamate, si acest reflux este diferit de cel comun, se numeste LPR (reflux silentios) care urca in sus spre faringe in forma gazoasa, tocmai deaia nu ai simptome de arsura pe esofag ca nu este suficient de puternic sa afecteze mucoasa esofagului dar din pacate faringele, nasul sunt mai sensibile, daca mananci alimente usoare pentru stomac el nu se mai streseaza sa faca mult acid si in timp se regleaza la loc, l.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  •