cauterizare dupa scoaterea amigdalelor

15-04-2011
anamaria20g
Nu este medic/terapeut
anamaria20g
Buna ziua! Mi-am scos amigdalele in urma cu 2 ani si in partea dreapta mi-a ramas un rest din amigdala. Am mers la un medic pentru ca am racit si mi-a spus ca trebuie sa ma cauterizeze, adica sa topeasca restul amigdalian si ca trebuie sa fac anestezie generala. Este bine ce mi-a spus? Are riscuri aceasta cauterizare? In ultima vreme am constatat ca racesc din ce in ce mai des si ca ma doare frecvent in gat. De asemenea simt la pipait ca si cum as mai avea amigdale, iar in partea stanga cel putin nu mai vad nimic. Este normal sa se simta asa? Si uneori am senzatia atunci cand inghit ca gatul meu "paraie" un pic mai exact intre partea de sus, unde nu mai am amigdale si pana la baza gatului. Acolo e cea de-a doua pereche de amigdale sau nu exista asa ceva?
Stiu ca sunt foarte multe intrebari dar sunt speriata si am tot stat prin spitale.
Multumesc frumos! Astept raspunsul dumeavostra pentru ca maine trebuie sa merg la spital pentru cauterizare. O zi buna!
2 comentarii
0
15-04-2011, ora 13:01
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua draga mea,

sper sa intre pe forum un medic care..sa-ti de-a raspunsul asteptat.

Dar, de ce te grabesti cu cauterizarea?!?

Parere:
-mai mergi si la alt medic la consult si daca 2 zic...

Iti doresc multa sanatate si s-auzim de bine.
O zi frumoasa.
0
15-04-2011, ora 14:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un rest amigdalian se poate scoate in ambulator numai cu anestezie locala, fara sangerare.. cu ajutorul aparatului cu radiofrecventa., peste 30 minute mergi acasa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul