Cd 62 la copil de 2 ani si jumatate

19-02-2021
dulcika83
Nu este medic/terapeut
dulcika83
Buna ziua tuturor!

Am fost la psihiatrie pediatrica cu copilul meu care are 2 ani si jumatate din cauza faptului ca nu vorbeste( doar da, pa!, au!, miau si ham). A fost la evaluarea psihologica cu tatal lui unde a primit coeficientul de dezvoltare 62. Este un punctaj destul de mic si a primit diagnosticul de retard usor.
Eu am niste dubii privind punctajul pt ca pe foaia de constatare data de psihiatru este specificata varsta copilului mai mare adica 3 ani si pt faptul ca a fost la evaluare cu tatal lui care nu reuseste de cele mai multe ori sa l vada decat dimineata si seara, muncind foarte mult.
Inafara de faptul ca nu vorbeste, ceea ce am observat ca e un subiect des intalnit, nu am avut alte motive de ingrijorare. Baiatul intelege perfect si "ceea ce nu trebuie sa auda".
Doamna dr psihiatru ne a recomandat ulei de peste, tonotil n si terapie ocupationala.


Multumesc,
O zi buna!
2 comentarii
0
19-02-2021, ora 15:09
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Nu vă îngrijorați ! La vârsta aceasta nu este momentul să ne punem întrebări ! Puteți folosi ulei de pește, mai ales daca la vârsta de sugar a fost alimentat artificial ! Succes !
0
19-02-2021, ora 15:46
dulcika83
Nu este medic/terapeut
dulcika83
Va multumesc frumos de raspuns. Intr adevar i am dat formula de lapte pana aproape de 2 ani.

Multumesc inca o data.

O zi buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cărțile interactive pentru bebeluși îi pot împiedica pe copii să învețe cuvinte noi
  • Legătura dintre utilizarea acetaminofenului (paracetamol) în timpul sarcinii și întârzierile de limbaj la copii
  •