ce analize sa fac pentru a verifica daca pot face copii?

14-03-2009
ariadna25
Nu este medic/terapeut
ariadna25
Buna ziua,
Am 40 de ani si nu am rams niciodata insarcinata. Imi doresc mult un copil. Imi puteti spune, va rog, care sunt analizele cu care ar trebui sa incep pentru a verifica daca pot sau nu face copii? Va multumesc
9 comentarii
0
14-03-2009, ora 18:07
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Incepeti cu un test de ovulatie. E cel mai ieftin, simplu, la indemana dv si important lucru in nvestigarea unei eventuale infertilitati.
0
05-04-2009, ora 20:04
crissebi
Nu este medic/terapeut
crissebi
In ce zi se face testul de ovulatie? Si ce analize sa mai fac ca am deja peste un an si nu raman insarcinata?multumesc
0
06-04-2009, ora 08:15
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Pentru menstruatii care vin la 28 de zile, se recomanda o baterie de cel putin 3 teste in zilele 13, 14 si 15 ale ciclului.

In cazul in care aveti peste un an de cand incercati sa ramaneti insarcinata, incepeti printr-un consult medical.
0
23-04-2009, ora 22:34
crissebi
Nu este medic/terapeut
crissebi
Am fost la medici dar zic ca nu am nimic, ciclul imi vine cam la 29-31 de zile sa va spun cam ce analize am facut si ce rezultate am si ce ar mai trebui sa fac.Analize de urina chiar si urocultura in limite normale, analize de sange de fier, glucoza in limite normale.analiza de anticorpi citomegalovirus IgG pozitiv, IgM-0.21, anticorpi Rubeola IgG-70.5, IgM-negativ, Chlamydia-negativ, Toxoplasma IgG-49.6nu este in limite normale, Igm-3, analize de interne concluzie ecografie abdominala normala, analiza de testosteron in limite normale, prolactina-447.6 nu este in limite normale.LH-4.51, FSH-5.91, FREE T4-13.5, TSH-1.79, examen citologic-trotiu inflamator cu descuamari(nu inteleg ce scrie pe rezultat) superficiale-levutic tipII.Multumesc frumos.
0
25-04-2009, ora 07:45
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
In cazul dv, trebuie extinse investigatiile in directia sistemului endocrin. Deci, gasiti un endocrinolog bun si mergeti la el la un consult.
0
14-11-2009, ora 23:27
crissebi
Nu este medic/terapeut
crissebi
V-am urmat sfatul si am fost la un endocrinolog rezultatul analizelor sunt Fsh in faza foliculara adica a 3 zi de ciclu 9.06 (valori normale 2.4-9.3), LH 11.8 in aceasi perioada (valori normale 1.9-8), estradiol ziua 21 de ciclu 40.2(valori normale 70-250), progesteron tot ziua 21 de ciclu 5.30(valori normale 4-25).Mi-a dat sa iau Dufaston ce parere aveti il iau deja de 2 luni si inca nimic ma puteti ajuta, va rog. Ce parere aveti de rezultate si ce semnifica acestea pentru ca nu prea am inteles mare lucru din astea.
0
06-12-2009, ora 13:59
pelena
Nu este medic/terapeut
pelena
buna ziua, suntem un cuplu de 30 ani si de aprox 2 ani incercam sa facem un bebe.eu sunt ok, dar sotul meu este diagnosticat cu hipospermie in urmai unei spermograme.a facut 2 tratam, unul naturist si unul de testosteron.nr spermatozoizilor a crescut, dar nu foarte mult.ce alte tratam ne puteti recomanda.vom mai merge la dr si sapt ce urmeaza sa repete spermograma, iar eu sa fac din nou alta consultatie si, desigur, voi merge si cu analiza sotului, dar pana atunci as vrea sa stiu si parerea dvs.multumesc!
0
17-08-2011, ora 11:12
dorinroxana
Nu este medic/terapeut
dorinroxana
buna ziua.am si eu o intrebare.am 24 ani si am pierdut o sarcina.corpul meu nu alimenta copilul cu oxigen, nu se putea hrani si a murit.abia dupa 3 luni eu am aflat ca murise, dar de fapt el era mort de cand avea 3 saptamani.recent eu si sotul meu neam facut RH_UL din care a rezultat eu il am negativ iar el pozitiv.exista sanse sa putem avea copii?va multumesc
0
12-05-2019, ora 10:45
Sanda Roxana Daniela
Nu este medic/terapeut
Sanda Roxana Daniela
Bună ziua
Mi sa zis sa fac niște analize după ce am născut pt ca eu sunt negativ și copilu pozitiv
Ce analize ar trebui sa fac
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pregătirea pentru sarcină
  •