Ce ar trebui sa fac pentru a scapa de burta?

24-10-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Doresc sa va cer un sfat.
Acum vreo 3 ani am slabit in decursul a 5 luni 14 kg. Sunt multumit da falul in care arata corpul meu, dar ar fi o mica problema. Din cauza ca toata viata, pana cum 3 ani am fost gras si am avut burta, stomacul meu a ramas cu acesiasi forma. Dimineata cand ma trezesc abdomenul meu este plat, dar dupa ce mananc ceva sau beau apa incepe sa se umfle si sa capete aspectul de, , burta". Mentionez ca fac abdomene in nr. destul de mare in fiecare zi si mananc mai putin decat ar manca un om normal, dar tot am probleme cu abdomenul. Vi se pare normal ca un om cre masoara 1, 79 si 61 kg sa aiba burta? Ce ar trebui sa fac pentru a scapa de aceasta povara?
1 comentarii
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
ot ce puteti face este sa "lucrati" la muschii abdominali in continuare. Sunt totusi curios cum sau prin ce metode ati slabit asa mult atunci. In continuare trebuie sa fractionati cat mai mult mesele. Mancati cate putin de mai multe ori pe zi. Daca aveti o senzatie constanta de plenitudine gastrica (simtiti ca nu mai incape mancarea, desi nu ati mancat f mult) ar trebui sa mergeti la un gastro-enterolog si sa faceti o radiografie gastro-duodenala (tranzit baritat) pentru a exclude o eventuala stenoza pilorica.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Unde se duce grăsimea atunci când slăbim?
  • Interacțiunile sociale ar putea fi influențate de dorința de a slăbi
  • Aplicații care ajută persoanele supraponderale să reziste tentațiilor alimentare
  • Balon intragastric ce poate fi înghițit - cea mai recentă armă împotriva obezității
  • Cât de eficient este sportul pentru scăderea în greutate la femei?
  • Sărbătorile vă afectează greutatea? Cântarul nu vă spune chiar totul
  • Cum să găsești voința pentru a slăbi
  •