Ce arata Imunoelectroforeza??

08-10-2009
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Buna ziua am fost muscata si zgariata la mana stanga o pisica de pe strada cu 20 de zile in urma, am facut intre timp vaccinurile antitetanos si antirabic, mai am de facut 2 antirabice...La cateva zile de la muscatura am inceput sa am dureri musculare (picioare gat) si jena la inghitire, am avut si febra si dureri puternice de cap 1-2 zile (posibil de la vaccinul antitetanos). Am fost ieri la medicul ORL care mi-a spus ca imi este gatul foarte iritat si plin de mucozitati si candida si m-a trimis pe azi la analize de sange Hemoleucograma completa, Toxoplasmoza, Exudat faringian, Test candida, VSH si binenteles Imunoelectroforeza...Mentionez ca pisica a suferit de rinotraheita felina virala si chlamidioza posibil psittaci, am dus-o la veterinar in ziua in care m-a muscat...Pe langa ce mi-a dat domnul dr ORL-ist sa fac am mai facut azi si testul Aslo si pt Boala zgarieturii de pisica.Maine primesc rezultatele analizelor in afara de rezultatul pt Boala zgarieturii de pisica pt care primesc peste 2 saptamani (se face in Franta). As vrea sa va rog sa imi spuneti de ce credeti ca mi-a recomandat aceste analize in special Imunoelectroforeza si ce arata aceasta...Am mai facut o hemoleucograma completa si VSH la 10 zile de la muscatura si mi-a iesit totul in regula in afara de formula leucocitara unde mi-a iesit la neutrofile 72, 20% si eozinofilele 0, 20 % iar RDW 15, 9 %...VSH mi-a iesit atunci in limite normale 5.Va multumesc si astept parerea d-voastra.
6 comentarii
0
08-10-2009, ora 15:52
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Vaccinele pe care le-ati facut sunt cu mult mai toxice decat o amarata zgarietura si muscatura de pisica de la care nici nu stiti cu siguranta daca a fost infectata cu ceva. Mai ales ca pisicile nu trasnmit niciodata rabia !

Vaccinele acelea contin CU SIGURANTA o sumedenie de toxine puternice (mercur, formaldehida, hidroxid de aluminu) care in dozele mari ajunse direct in sange provoaca o gramada de probleme cu SIGURANTA.
Daca le simtiti imediat sau mai tarziu nu este important.

Ajungeti din lac in put din cauza supra-prudentei medicinale si poate ca nici macar nu ati fost in lac inainte sa le faceti.
0
09-10-2009, ora 00:30
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Buna seara, am facut aceste vaccinuri tocmai pt. ca am inceput sa ma simt rau la 3 zile de la muscatura de pisica : dureri de cap, musculare si de gat, abia dupa aceste simptome m-am speriat si am facut aceste vaccinuri mai ales ca pisica a si murit intre timp! Deci era un risc prea mare sa nu le fac, mai ales ca am inceput sa ma simt rau si pisica a si murit! Poate acum intelegeti mai bine situatia...Nu puteam sa risc sa nu le fac, era mai mare riscul de a nu le face decat de a le face...Macar la partea cu rabia sa stau linistita...
0
09-10-2009, ora 00:44
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Ceva mi-a transmis aceasta pisica, ramane de vazut ce...Durerile musculare, de gat si de cap persista de atunci (la 3 zile de la muscatura) de aproape 18 zile plus o slabiciune generala si imi simt gatul intepenit uneori...Febra am avut doar a doua zi dupa antitetanos, posibil sa fi facut febra de la vaccin., dar restul de simptome la am de dinainte de a incepe seria de vaccinuri...E posibil sa imi fi transmis acea chlamidioza psittaci care am inteles se transmite la om si creeaza probleme de tot felul - boala numita psitacoza...Multumesc ca mi-ati spus ce contin aceste vaccinuri, sper ca asta sa fie prima si ultima oara cand voi fi nevoita sa apelez la ele...! Azi primesc rezultatul analizelor si sper sa fie totul in regula...! Oricum dupa aceasta experienta ma voi ferii pe cat posibil de animalele de pe strada, mi-a fost de ajuns aceasta experienta, sper sa trec cu bine de ea...! Va multumesc.
0
09-10-2009, ora 18:06
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Bun, inteleg situatia.
Totusi incercati sa vedeti greselile pe care le-ati facut ca sa le evitati a doua oara:
1. Vaccinele nu au nici un efect cand se fac DUPA.
2. Vaccinele nu v-au ajutat sa indeparteze simptomele.

Tot ce ati facut ati facut de pomana.

Daca nu va trec simptomele consultati un medic homeopat. Homeopatia cunoaste remedii eficient e la astfel de muscaturi de animale, remedii care vindeca cu adevarat si nu toxifiaza corpul inutil ca vaccinele de mai sus. Din pacate analizele rar depisteaza ceva...daca ies bune va pot linisti pe nedrept. daca ies rele veti primi probabil antibiotice (poate tot inutil)

De ce a murit pisica ?
Cand va apar durerile ?

Daca nu gasiti nici o alta solutie va pot recomanda un remediu homeopat.
0
09-10-2009, ora 20:30
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Buna seara, nu stiu daca sunt neaparat de pomana vacinurile ce le-am facut, am inteles ca pt. rabie cat timp nu apar simptomele chiar cele severe tratamentul e 100% eficient, pisica nu a avut simptome concludente de rabie dar exista si o rabie (muta) in care animalul nu prezinta semne de agresivitate ci doar paralizie! M-a speriat si faptul ca era un sobolan mort aici la bloc din care e posibil sa se fi "infruptat" si aceasta pisica! Am primit azi rezultatul analizelor in afara de exudat faringian, test candida (primesc rezultatul luni) si Boala zgarieturii de pisica pt care voi primii rezultatul peste cel putin 10 zile...Pisica respectiva era o pisica de pe strada de la blocul de langa, avea 3 luni iar fratiorii ei au murit (ucisi de cineva sau posibil de aceeasi boala pe care o avea si ea) si am decis sa o iau de pe strada pt a o salva de la moarte (fiind convinsa ca cineva i-a ucis fratiorii din cate mi-au spus vecinii) si a deveni pisica mea...Pisicuta era mai speriata de felul ei fapt pt. care atunci cand am incercat sa o iau de pe strada m-a muscat si zgariat dar in general nu era agresiva ci doar speriata si isi dorea sa ramana langa mamica ei! Muscatura era destul de adanca pt ca m-a prins de deget si cu greu am reusit sa o fac sa imi lase degetul! Dupa ce m-a muscat am mers acasa am pus spirt si betadina! Dupa ce am luat-o de pe strada am fugit imediat cu ea la veterinar care mi-a spus ca pisica e bolnava suferea chiar de raie si rino-traheita virala felina (mai stranuta din cand in cand si ii mai curgeau secretii nas + ochi), doctorul i-a pus tratament pt. raie si mi-a dat sa ii administrez ceva antibiotic foarte slab (care se da la copii) pt acea rino-traheita...Am intrebat pe doctorul veterinar daca sa merg la spitalul de boli infectioase si mi-a zis sa stau linistita! Mentionez ca nu i-a facut nici un fel de test al secretiilor pt. a vedea exact ce cauzeaza pb. respiratorii ci a dat diagnostic dupa ochi si consultatie si e un medic veterinar care se da printre cei mai buni din oras! In seara respectiva am lasat din nou pisica pe strada langa mamica ei deoarece era foarte speriata si isi dorea sa fie langa mamica ei... urmand sa ii administrez tratamentul antibiotic in mancare zilnic o anumita cantitate prescrisa de medic, antibioticul era un antibiotic slab prescris la copii...Totul a descurs foarte bine timp de 2 zile, pisica incepuse sa manance bine, sa arate mai bine pana a treia zi seara cand am observat ca devenise apatica, nu mai reactiona la nimic, nu mai manca, umbla sacadat iar in clipa aceea mi-am dat seama ca ceva nu e in regula si m-am alarmat...eram sigura ca e ceva grav si nu va scapa vazand aceste simptome...A doua zi pisica se simtea mai rau, la insistentele mamei care e foarte miloasa am luat-o si am dus-o la veterinar, acesta mi-a spus ca i-a trecut raia dar se simte rau de la acea rino-traheita si i-a dat ceva injectii! Binenteles iar nu i-a facut teste din secretii sa vada exact de ce sufera pisica! I-am aranjat si o incapere pt ea pt a o tine acolo pana se trateaza...Pisica a inceput sa se simta tot mai rau : ii curgeau secretii mucoide abundente din gura, nas (iar doctorul veterinar mi-a spus sa ii curat acele secretii de la nas si gura pt ca risca sa se sufoce, mi-am pus ceva pe maini si i le-am curatat din cand in cand! ) nu manca era aproape paralizata, diaree facea pe ea...practic cu cat trecea timpu era mai mult moarta decat vie! A doua zi am fost din nou cu ea la veterinar care mi-a spus ca pisica mai sufera de ceva de o chlamidioza lucru care ii poate fi fatal Pisica s-a mai chinuit cateva ore in acea zi dupa care a murit...Pisica a murit la 7 zile de la muscatura si zgarieturi...
0
09-10-2009, ora 20:57
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Imi cer scuze ca v-am scris atat dar a trebuit sa detaliez ca sa intelegeti mai bine situatia...Simptomele mele au inceput la 3 zile de la acele zgarieturi-muscatura, au inceput cu dureri musculare si de incheieturi la picioare dupa care am inceput sa imi simt gatul putin intepenit din cand in cand, urmate apoi cu trecerea zilelor de o stare de moleseala, slabiciune si lipsa poftei de mancare, diaree, am avut si febra dar asta doar in ziua urmatoare de dupa antitetanos...In rest alte simptome ar fi stranut, jena in gat, uneori dureri in zona splinei.Mentionez ca am luat si tratament antibiotic Augmentin cateva zile dupa muscatura... V-am mentionat si in prima postare ca am fost la medicul ORL zilele acestea care mi-a spus ca imi e gatul foarte inflamat - plin de mucozitati si ca sufar de o faringita cronica si de asemenea de o otita la ambele urechi, de sinuzita frontala sufar de mai multa vreme...Domnul doctor ORL-ist m-a trimis la analize, azi am primit rezultatul analizelor de sange, totul a iesit in limite normale in afara de formula leucocitara: Monocite 10, 30% (valori normale 3-7 %), Bazofile 1, 35% (valori normale 0-1%) si RDW 15, 1 % (valori normale 11, 6-14, 8% ). Toxoplasmoza mi-a iesit IgM 0, 104 -negativ si IgG 0, 000 -negativ...Aslo 14 U/ml (0-200 valori normale), VSH 6 mm la 1 h (valori normale 2-10) iar Imunoelectroforeza - absenta banda monoclonala la IgA, IgM, IgG, Lanturi Kappa, Lanturi Lambda iar concluzia generala a acestei analize a fost : "Imunofixarea nu a pus in evidenta prezenta unei anomalii". Sper ca luni voi primii si rezultatul exudatului si testului Candida dupa care urmeaza si rezultatul pt Boala zgarieturii de pisica. Daca exudatul nu arata nimic concludent voi face si acea analiza pt Chlamidia psittaci de care se pare ca a suferit pisica, mai ales ca din cate am inteles aceasta se ia la om si produce asemenea simptome.Astept parerea d-voastra.Sa nu uit sa mentionez ca de 3-4 zile am iar pofta de mancare.Va multumesc.O seara placuta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce trebuie să fac dacă sunt mușcat de un animal?
  • Înțepătura cu fier ruginit
  •