ce as putea face?

14-07-2013
mabela
Nu este medic/terapeut
mabela
Buna dimineata! In urma unor dureri foarte puternice de cap (mai intense in zona fruntii) si intinse pe o perioada mai mare de timp am ajuns la oftalmolog. In urma consultatiei mi-a spus ca la aparatul care citeste dioptriile ochii mei nu s-au relaxat deloc iar acestea ar fi de -6.

Cu toate acestea, la tablou am vazut toate literele, inclusiv cele din ultimul rand de jos, deci s-ar contrazice total cu valoarea dioptriilor. Apoi mi-a pus diferite lentile dar nu vedeam nimic cu nici una din ele.

In concluzie, mi-a spus ca vederea mea este foarte buna, dar pentru asta ochii mei fac un efort deosebit si de aici ar fi durerile mari de care sufar. Nu a putut sa-mi dea ochelari pentru a mai reduce din efortul ochilor pentru ca nu as fi vazut cu nici unul din ei, iar doctorul mi-a spus ca nu s-a mai confruntat cu o astfel de situatie.
Ce as putea face in acest caz si ce ar putea fi de fapt?

Multumesc mult!
4 comentarii
0
14-07-2013, ora 12:41
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Daca vedeti toate literele pe optotip, iar refractia ne arata dioptrii sferice negative( -), uneori cu valori mari, vorbim despre pseudomiopie si ea poate apare in cazul oboselii oculare, mai ales seara, dupa multe ore de citit sau stat la calculator. Va recomand cicloplegie si apoi determinarea refractiei. Numai bine
0
14-07-2013, ora 12:59
mabela
Nu este medic/terapeut
mabela
Multumesc mult pentru raspuns! Ce reprezinta cicloplegia si determinarea refractiei?
0
14-07-2013, ora 17:46
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Cicloplegia medicamentoasa reprezinta pareza temporara pentru cateva ore sau zile a acomodatiei, obtinuta prin administrarea unor coliruri cicloplegice ( picaturi); astfel se evidentiaza adevaratul viciu de refractie. Cicloplegia se manifesta prin imposibilitatea de a citi aproape. Acomodatia este prezenta la copii si tineri pentru a citi aproape, de aceea se indica cicloplegia sub 40 de ani. Eu folosesc pentru cicloplegie, cel mai frecvent, tropicamida 1%, 1 picatura de 3 ori, la interval de 5 minute, in amandoi ochii.La aproximativ 20 de minute de la ultima picatura, se determina dioptriile reale ( refractia). Dupa ce am pus picaturile de tropicamida, apare o midriaza ( pupile marite) si cicloplegie care dureaza aproximativ patru ore. Se recomanda sa nu se conduca masina dupa administrarea de midriatice si ciclopegice.Numai bine
0
14-07-2013, ora 18:31
mabela
Nu este medic/terapeut
mabela
Am inteles, multumesc foarte mult, numai bine si dvs!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum poti proteja sănătatea ochilor?
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Tratamentul laser care schimbă culoarea ochilor
  • Jumătate din populație va fi afectată de miopie până în 2050
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  •