Ce inseamna A.P.G. 7 la nastere?

23-09-2009
dolfy94
Nu este medic/terapeut
dolfy94
Va rog frumos, sa ma ajute cineva daca poate sa i-mi explice ce inseamna APG 7 la nasterea unui copil si ce efecte are asupra lui sau sa-mi dea mai multe detalii.
3 comentarii
0
23-09-2009, ora 18:18
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Scor Apgar. e de la 1 la 10.inseamna ca micutul a avut oarecare probleme pana a respirat si a tipat/ plans. E nascut la 9 luni ?
0
23-09-2009, ora 19:18
dolfy94
Nu este medic/terapeut
dolfy94
Da este nascuta la 9 luni prin cezariana, pentru-ca eu am probleme cu tiroida si mi s-a spus ca nu pot naste normal. Doream sa stiu de au notato cu nota sapte la nastere, care au fost motivele, daca se ascunde ceva grav sau va avea efecte secundare pe parcurs? Am auzit din spuse ca cei cu note de la sapte in jos inclusiv sapte raman cu unele sechele. Este adevarat? Va multumesc pentru ajutor!
0
24-09-2009, ora 06:24
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu neaparat.Scorul Apgar se da in functie e culoarea pielii, reflexe, respiratie, puls, tonus muscular, la 1 si 5 minute de la nastere si diagnosticheaza eventualele afectari respiratorii sau neurologice.Scorul 10 este rar.Neonatologul face o evaluare dupa nastere si la iesire dim maternitate. Ti se spune care este problema si bebelusul va sta mai mult in spital, eventual te transfera la pediatrie.Deci daca cei din spital nu ti-au spus nimic referitor la copil, poti intreba acolo daca este ceva in neregula.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul