ce lucrare -material, propuneti pentru molari.

05-02-2010
stan matei
Nu este medic/terapeut
stan matei
pe ultimi 2 molari, dreapta sus, 17 si 18 cred, dr.a montat pivoti din crom, facuti in laborator.
intrebarea mea : care este cea mai buna lucrare pe care pot sa o aleg, si diferentele dintre ele.
-ceramica
-ceramica pe schelet metalic crom
-compozit pe schelet metalic crom
-metalica in totalitate crom banuiesc
-sau alta pe care nu am precizat-o
mentionez ca molarii de jos sunt cei naturali
lucrarea aleasa poate influenta molari naturali de jos
Am citit pe forumul dvs. ca pivotii trebuie acoperiti in ziua in care sunt pusi cu o lucrare provizorie, este adevarat, in ce consta aceasta lucrare.Dr. meu a lasat pivotii de crom liberi, montati acum 14 respectiv 7 zile.Daca este adevarat cum va fi afectata viitoarea lucrare si ce se poate face preventiv. Multumesc. Cu stima.
2 comentarii
0
05-02-2010, ora 13:38
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
este bine dar nu obligatoriu ca un pivot sa fie acoperit cu o lucrare provizorie. scopul acesteia este sa puteti mesteca si, daca pivotii sunt pe dintii din fata, rezolva problema estetica. repet, nu se intampla nimic cu pivotii daca medicul dvs a nu v-a puse deasupra ceva provizoriu.
apoi, in privinta materialului:
uzual se fac coroane metalo ceramica total fizionomice pe dintii laterali ( molari). materialul este suficient de rezistent si suficient de fizionomic.

coroanele total ceramice se fac de obicei pe dintii din fata

coroane de compozit cu schelet metalic pentru a rezista in zona molarilor trebuie sa fie semifizionomice ( adica sa aiba metal vizibil pe suprafata cu care mestecati si compozit de culoarea dintelui doar pe o spurafata laterala). compozitele total fizionomice nu rezista fortelor de masticatie de pe molari.

varianta total metalica are dezavantajul estetic si are aceeasi rezistenta ca dea metaloceramica ( sa nu aveti impresia ca portelanul e mai putin dur decat metalul)

mai exista varianta ceramica pe zirconiu, mai estetica decat ceramica pe metal, cu aceeasi rezistenta, dar mult mai scumpa.

concluzia este ca daca vreti sa alegeti o varianta de mijloc din punct de vedere financiar si care sa imbine satisfacator rezistenta, estetica cu pretul, alegeti prima varianta, metaloceramica total fizionomica.
daca doriti ceva ieftin si nu va intereseaza estetica alegeti compozitul semifizionomic combinat cu metal sau metalica total.
daca doriti ceva foarte estetic si va permiteti sa platiti mai mult alegeti ceramica pe zirconiu.
0
14-02-2010, ora 18:28
Dr. Claudiu Ilinca
Stomatologie, Constanta
Dr. Claudiu Ilinca
Pentru mine lucrurile stau cam asa:

Spuneti ca aveti doi pivoti facuti pe doi molari, 18 si 17.
Prin definitie tratamentul de canal e cam imposibil de facut 100% corect in zona aceea (accesul e foarte dificil).
Ok, deci avem doi molari tratati endodontic nu tocmai perfect (adica nu sa va tina 10 ani), reconstruiti cu doi pivoti metalici, cu adaptare cam tot asa, greu de crezut ca ar fi 100% perfecta.
Portelanul ca material de acoperire este foarte rigid, transmite presiunile masticatorii integral dintilor de dedesubt, risca sa decimenteze foarte repede coroanele cu tot cu pivoti si poate abraza smaltul dintilor antagonisti
Eu as merge pe varianta compozit cu metal (daca exista cerinte estetice) sau metal simplu (fara cerinte estetice).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul