Ce reprezinta acest semn pe iris ?

26-03-2015
tineretze
Nu este medic/terapeut
tineretze
Am ochii caprui, iar pe marginea irisului (partea colorata a ochiului) mi-a aparut de mai mult timp o portiune mica inchisa la culoare, la forma asemanatoarea unei felii inguste de pizza - are o suprafata aproape la fel ca si zona neagra din centrul ochiului. De asemenea tot acest ochi ma doare mai des decat celalalt cand stau prea mult in fata calculatorului, pe care l-am folosit in ultimii zece ani destul de intensiv. Cand renunt sa folosesc calculatorul pentru perioade medii ochii incep sa-si revina la normal in timp, fapt care ma determina sa incep din nou.

Am fost la un control oftalmologic acum 4 ani, si nu a descoperit nici o afectiune. Imi este teama de pierderea sanatatii, si as fi dispus sa-mi schimb stilul de viata, eventual renuntarea treptat si definitiva la folosirea calculatorului decat sa imi creeze probleme de sanatate sau sa trebuiasca sa port ochelari.

Multumesc!
2 comentarii
0
26-03-2015, ora 21:11
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Va recomand sa faceti din nou un consult oftalmologic. In patru ani
s-au putut produce (multe) modificari ( de fapt ati observat si dum-
neavoastra...).
0
31-03-2015, ora 17:14
Dr. Cristescu Razvan
Oftalmologie, Ploiesti
Dr. Cristescu Razvan
Ceea ce descrieti dumneavoastra pare a fi un nev irian, dar cel mai bine e sa va vada un oftalmolog, mai ales daca observati o crestere in dimensiuni sau produce o deformare a pupilei (partea neagra centrala) sau se asociaza cu alte probleme, pentru a putea face diagnosticul diferential cu un melanom, care este o tumora oculara agresiva.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  • Pete pe iris
  • Legătura dintre culoarea ochilor și predispoziția la diferite afecțiuni (mit sau realitate?)
  •