Ce sa fac sa nu mai mănânc | Forumul Medical ROmedic

Ce sa fac sa nu mai mănânc

20-04-2019
Emimaaa
Nu este medic/terapeut
Emimaaa
Imi este foame incontinu... nu ma pot abtine deloc.. am o foame groaznica... pana nu iau cv in gura nu pot... si se mai intampla sa mi fie rau... Ce e de facut ?
1 comentarii
0
23-04-2019, ora 10:27
Terapeut Carmen Meresz
Diabet zaharat, nutritie si boli metabolice, TIMISOARA
Terapeut Carmen Meresz
Buna ziua,
Foamea este modalitatea organismului de a "comunica" cu dumneavoastra, iar mesajul transmis este "imi lipseste ceva". Concret, faptul ca va este foame tot timpul inseamna ca alimentatia dumneavoastra este deficitara in nutrienti.
Alimentatie nu inseamna nutritie.
Corpul are nevoie de vitamine, minerale, carbohidrati, proteine, fibre, apa si grasimi sanatoase iar daca nu i le oferiti apare senzatia de foame permanenta.

Exista sase tipuri de "foame":

6.Confundati foamea cu setea - hidratarea deficitara.Atunci cand nu beti suficienta apa, corpul va determina sa mancati pentru asi extrage apa din alimente.
5." Foame"- pe fond emotional. Ce anume va nemultumeste si incercati sa rezolvati cu mancarea?
4. Consumati doar cateva categorii de alimente, lipseste VARIETATEA.Daca alimentatia nu este diversificata si nu include toate categoriile de alimente, apar carentele nutritionale si implicit foamea.
3.Scaderea glicemiei este tot o "foame".Atunci cand nu aveti mese regulate apar fluctuatile de glicemie, starea de oboseala si somnolenta, lipsa de concentrare, iar mesajul pe care vi-l transmite corpul este " vreau mancare"
si de cele mai multe ori "vrea dulce".
2.Dorinta de a rontai tot timpul ceva- mancarea pe care o consumati este foarte deficitara in nutrienti si corpul simte nevoia permanenta de mancare pentru a corecta carentele nutritionale.
1.Foamea nutritionala, - atunci cand nu aveti suficienti nutrienti corpul va cere mancare.

Ca si o concluzie, intrebarea pe care sa v-o puneti nu este "ce sa fac sa nu mai mananc" ci
"cum sa am o alimentatie echilibrata pentru a elimina senzatia de foame?"
Sanatate !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • RestricÈ›ionarea programului de alimentaÈ›ie pe parcursul unei zilei ar putea ajuta la slăbire
  • Agresivitatea manifestată la foame, mult mai complexă decât o consecință a hipoglicemiei
  • De ce îmi este foame tot timpul?
  • Cum să reduci numărul de calorii consumate fără să te simÈ›i flămând
  • SenzaÈ›ia de foame excesivă
  • Ce trebuie să È™tii despre senzaÈ›ia de foame
  • De ce îți este foame tot timpul?
  •