Ce se intampla?

15-08-2016
maradona1313
Nu este medic/terapeut
maradona1313
Buna ziua, am 27 de ani. Anul trecut fosta mea prietena a avut candida daca nu ma insel. Cert este ca a facut analizele si mi-a dat si mie ce sa iau Flucovim si unguent Clotrimazol. In februarie aceleasi simptome imi mirosea urat penisul si atat (fara pete rosii fara nimic, doar un miros neplacut). Am luat din nou si mi-a trecut zic eu, nu am avut contacte sexuale timp de luni de zile. Acum o luna din nou acelasi miros neplacut. Am fost am cumparat la fel Flucovim si Clotrimazol. Nu m-am tinut de tratament 5-7 zile am vazut ca a disparut in 3 zile am zis ca am scapat. Ulterior acum cateva zile m-am revazut cu o fosta amica si am avut contact sexual. Acum am o iritatie pe penis cateva bubite rosii si doar atat (fara miros puternic neplacut ) presupun ca din nou candida pentru ca nu am tinut tratamentul corespunzator si cu igiena am fost delasator nu? Repet : doar cateva bubite rosii pe capul penisului atat, fara miros neplacut, nu am ganglionii umflati, nu ma simt obosit nimic nici un simptom doar vizual la penis. Acum am de gand sa tin tratamentul 5-7 zile, igiena maxima si sa iau acelasi lucru Flucovim 150 si Clotrimazol aplicat de 2-3 ori pe zi dupa ce ma spal f. bine fara sapun doar apa sa nu fiu alergic la ceva din sapun (inainte nu ma tratam ca la carte, o faceam cand aveam timp, am fost delasator) . Credeti ca e ceva grav?

Va multumesc anticipat!
1 comentarii
1
16-08-2016, ora 08:47
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

va recomandam sa utilizati prezervativ la contactele sexuale si sa folositi tratamentele cu antibiotice numai in cazul in care medicul va recomanda in urma efectuarii unor analize, in cazul in care folositi antibioticele deoarece in trecut au avut efect intr-o situatie similara ii veti crea organismului dvs rezistenta la acea grupa de antibiotice iar pe viitor cand veti avea cu adevarat nevoie de un antibiotic organismul dvs nu va mai raspunde la acesta. Antibioticele se folosesc numai in urma efectuarii unei antibiograme si nu deoarece le-ati folosit in trecut sau cineva cunoscut le-a folosit. In cazul de fata va recomandam sa consultati un medic dermatolog specializat pe infectii cu transmitere sexuala sa va asigurati ca nu aveti nimic de acest gen.

O saptamana excelenta,
Echipa Medicala Marie Stopes
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.