ce se intampla daca.?

03-12-2010
alina.
Nu este medic/terapeut
alina.
buna ziua, am si eu o problema...folosesc anticonceptionale de 5 luni, in primele 3 luni am luat yasmin si pentru ca nu m-am simtit bine de la ele le-am schimbat cu novynett.La prima folie de novynett nu am avut nici o problema dar acum sunt la al 2-lea blister si la jumatea foliei am inceput sa am mici sangerari si dureri de burta ca si cum as fi al menstruatie.stiti cumva care ar putea fi cauza?...se poate sa fie spotting k sunt in a doua luna de cand iau novynett?iar daca a aparaut aceasta sangerare mai sunt protejata?
8 comentarii
0
03-12-2010, ora 23:06
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Aemenea mici sangerari sunt frecvente in cazul anticonceptionalelor de tip Novynette. Din fericire, problema tinde sa se rezolve spontan cel mult dupa trei folii. Sunteti sub protectie.
0
04-12-2010, ora 10:23
alina.
Nu este medic/terapeut
alina.
multumesc pentru raspunsa dar mai am o intrebare e normal sa ma doara si burta? iar la sfaristul foliei in perioada de pauza voi mai avea ciclu normal daca am avut aceasta sangerare peste pastile?
0
06-12-2010, ora 12:09
Daniela Neagu
Nu este medic/terapeut
Daniela Neagu
Buna ziua!
Folosesc pentru prima data novynette. In loc sa i-au primul comprimat in prima zi de mesntruatie am luat dupa o saptamana. acum sunt la a sasea pastila.
Intrebarea mea pentru dumneavoastra este :
Am procedat corect ?
Am inceput in a saptea zi sa i-au pastilele. Pana acuma si-au facut efectul ?
Sau sa ma astept la o sarcina nedorita.
Va multumesc anticipat pentru toate raspunsurile pe care le voi primi.
0
06-12-2010, ora 13:38
alina.
Nu este medic/terapeut
alina.
Buna, si eu le-am inceput la fel ca tine si se zice ca abea dupa a 7 pastila se instaleaza protectia dar eu te sfatuiesc sa astepti pana dupa a 9a pastila k sa fi sigura.iar apoi esti protejata 100%.
0
07-12-2010, ora 23:21
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
@alina: daca burta va doare in felul in care va doare de obicei cand aveti sangerare, atunci este normal. Daca va doare altfel, atunci nu este normal si trebuie cautata o explicatie.

@Daniela Neagu: Asa cum spune si Alina, in acest caz trebuie aplicata regula de o saptamana: adica, abia dupa o saptamana puteti sa va bazati pe protectia lor.

Pe de alta parte, din cauza ca va aflati in faza precoce a lunii, probabilitatea de a fi ramas deja insarcinata este minima, in afara de cazul in care menstruatia dv venea de obicei mai devreme decat obisnuit.
0
13-12-2010, ora 21:41
Ancutzella
Nu este medic/terapeut
Ancutzella
buna seara, as avea si eu o intrebare: daca folosesc yasmin este posibil sa interactioneze cu nurofen raceala si gripa sau cu bioflu plus? multumesc anticipat
0
14-12-2010, ora 11:07
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu, nu interactioneaza.
0
14-12-2010, ora 11:58
D.Alina
Nu este medic/terapeut
D.Alina
buna ziua, sunt putin nelamurita cu prima mea folie de novynette pe care am inceput sa o iau in prima zi a menstruatiei, (asa cum mi-a si prescris medicul ), adik 27 nov..insa nu-mi ies la socoteala pastilutele, imi ies ca si cum as fi uitat sa iau una, sincer nu-mi mai amintesc daca am uitat si cand.Nu stiu ce sa fac acum cum sa continui cu ele, colac peste pupaza a inceput si o sangerare moronie mai mult si inca nu am terminat folia, daca ati inteles problema si imi puteti da un raspuns, va multumesc din suflet.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Modul de administrare al contraceptivelor orale combinate
  • Ce e de facut daca sunt omise pilule anticonceptionale
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  •