Ce se intampla daca am uitat pastila Desorelle

11-12-2018
Arabesque
Nu este medic/terapeut
Arabesque
Buna, am 19 ani si de prin iunie am inceput sa iau Desorelle datorita faptului ca am avut un chist ovarian iar doctorul mi-a recomandat sa iau 3 luni de zile aceste anticonceptionale si daca vreau sa le si continui, eu am ales sa le iau in continuare. Pana in prezent nu am patit sa uit de o pastila, luna aceasta am uitat sa iau o pastila si mi-am dat seama abea dupa cateva zile cand mi-am numarat pastilele si am vazut ca am una in plus...nu am luat pastila nici atunci cand mi-am dat seama ca am una in plus. Trebuia sa termin fiola intr-o zi de vineri, dar pentru ca am avut una in plus mama m-a sfatuit sa iau urmatoarea zi respectiva pastila asa ca am terminat fiola sambata, in tot acest timp am avut contacte sexuale neprotejate cu prietenul meu dar nu a ejaculat in mine, intr-o zi am observat o mica sangerare, ieri trebuia sa imi vina menstruatia si inca nu mi-a venit, am doua zile intarziere, nu am avut timp sa apelez la un medic si devin din ce in ce mai panicata, e vreo sansa sa raman insarcinata?
2 comentarii
1
11-12-2018, ora 14:08
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

in urma unui act sexual neprotejat exista posibilitatea sa ramaneti insarcinata daca sunteti in perioada fertile chiar daca ejacularea nu are loc in interiorul vaginului (lichidul seminal care se elimina in timpul actului sexual contine spermatozoizi). In acest moment pentru a avea o certitudine ca nu sunteti insarcinata efectuati un test de sarcina, este singura modalitate care va certifica acest lucru

O zi buna,
Clinica Medicala Marie Stopes
0
12-12-2018, ora 00:01
Arabesque
Nu este medic/terapeut
Arabesque
Buna seara, multumesc frumos, azi mi-a venit in sfarsit menstruatia si m-am mai linistit, credeti ca mai e nevoie sa fac un test de sarcina?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul