ce se intampla doctore?

15-01-2008
carmenf
Nu este medic/terapeut
carmenf
cam de 2-3 luni mucusul cervical este din ce in ce mai redus, la contacte este f.greu ptr.ca nu ma umezesc.sunt parca tot timpul uscata.este o problema?
23 comentarii
0
16-01-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Tipul mucusului depinde de un anumit joc hormonal. Deci, ar trebui exclusă posibilitatea unui dezechilibru hormonal. Este necesar un consult medical şi, probabil, câteva analize.
0
28-03-2009, ora 22:15
Mitea_Violeta
Nu este medic/terapeut
Mitea_Violeta
As vrea sa stiu daca ma poate ajuta o Colonoscopie in depistarea cauzei care duce la constipatii?
De foarte multa vreme am probleme cu constipatia si nu stiu care este cauza. Am folosit mereu ceaiuri de crusin, combinatii de iaurt cu cereale sau tarate, mai folosesc si ulei de masline dimineata pe stomacul gol cate o lingurita, dar cu toate astea am un scaun o data la 2-3 zile.
In urma cu 2 zile am avut un scaun foarte dureros in urma caruia au aparut si sangerari si asta ma cam speriat pentru ca am ramas cu un disconfort simtind de atunci o durere in zona anusului.
Ce ar trebui sa fac sau ce tratament sa iau pentru ca ceaiurile si uleiul de masline nu ma mai ajuta ?
0
29-03-2009, ora 09:34
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Ceaiul de crusin este un drog al intestinului. Apar cele doua manifestari ale abuzului de droguri: dependenta (nu mai puteti avea scaun fara crusin) si toleranta (scaunul ramane tare la o doza de crusin care ar determina diaree la o persoana care nu are aceasta dependenta). Deci, fie dublati doza, fie, mai bine, mergeti la doctorul dv care sa va dea un tratament in timpul sevrajului.

Colonoscopia nu are legatura cu situatia dv.
0
27-05-2009, ora 17:41
Angela20
Nu este medic/terapeut
Angela20
Buna, am fost la o ecografie vaginala si am urmatorul diagnostic; VU transonica, uter in retroversie 58/32/34, 8 mm contur regulat, ecostructura omogena, cavitate virtuala.Anexe de aspect normal.am de facut ceva analize la sange si urina.daca va rog imi puteti spune uterul poate deveni cum a fost cu ajutorul medicamentelor sau ce ar trebui sa fac? sincer nu prea am inteles mare lucru din diagnosticul carel am dar ma ingrijoreaza problema cu uterul, cum se reface? Va multumesc.
0
23-03-2010, ora 13:54
nutea
Nu este medic/terapeut
nutea
buna ziua, as vrea sa stiu si eu daca anemia megaloblastica(hemoglobina 7, 5)declanseaza diabetul.sotul meu a fost diagnosticat cu anemie megaloblastica acum 3 ani(atunci a ajuns la transfuzie de singe avind hemoglobina 6, 5) pe care a tinut-o sub control pina acum, cind dintr-o data i-a scazut la 7.5 dar si glicemia este ft. mare230-260 este pentru prima data cind se intampla asta neavind nici un familie bolnavi de diabet.va multumesc mult!
0
23-03-2010, ora 18:39
sweetkmy_91
Nu este medic/terapeut
sweetkmy_91
Buna ziua. Va deranjez cu o intrebare.
De un an de zile iau anticonceeptionale Marvellon, si nu am avut probleme cu ele. Menstruatia de obicei apare joi si pana duminica imi trece. Dar luna aceasta nu mi-a trecut inca. Este marti deja si inca mai apar pete de sange pe chilot. Ce se intampla? Eu sunt si racita, dar nu in zona intima, de cateva zile. E posibil sa aiba legatura cu asta? Ajutati-ma va rog. Sunt putin speriata. Multumesc mult.
0
30-04-2010, ora 08:35
gratyana
Nu este medic/terapeut
gratyana
buna am vrea si eu un sfat. am 26 ani acum 2 luni am facut o intrerupere de sarcina si de atunci nu m-am mai scapat de hemoragie. Am fost la medic si am facut tratament o luna si jumatate cu ergomet si clorocalcin dar tot nu s-a oprit. Di doctor m-a internat 3 zile si am facut chiuretaj uterin hemostatic si biopsic, au trecut 4 zile si inca sangerez am fost diagnosticata la externare cu metroragie disfunctionala si anemie. Este o boala metroragia disfunctionala? mentionez ca la externare nu am primit nici un tratament, si ma simt foarte slabita ametesc si nu pot sta in picioare. va multumesc din suflet
0
19-05-2010, ora 22:53
gratyana
Nu este medic/terapeut
gratyana
mersi de raspuns santeti amabili
0
07-07-2010, ora 20:23
marvio
Nu este medic/terapeut
marvio
buna seara, doctore de aproape un an de zile am momente cand ametesc si nu inteleg de ce anume.simt ca am nasul infundat am palpitatii si respir mai des.de doua luni nu mai am ciclu nu sunt insarcinata dar banuiesc ca am inceput perioada menopauzei.ce trebuie sa fac ca sa aflu cauza ametelilor ? multumesc mult
0
16-07-2010, ora 15:36
Angela20
Nu este medic/terapeut
Angela20
Buna, am fost la o ecografie vaginala si am urmatorul diagnostic; VU transonica, uter in retroversie 58/32/34, 8 mm contur regulat, ecostructura omogena, cavitate virtuala.Anexe de aspect normal.am de facut ceva analize la sange si urina.daca va rog imi puteti spune uterul poate deveni cum a fost cu ajutorul medicamentelor sau ce ar trebui sa fac? sincer nu prea am inteles mare lucru din diagnosticul carel am dar ma ingrijoreaza problema cu uterul, cum se reface? Va multumesc
0
04-08-2010, ora 20:50
mihabubu2008
Nu este medic/terapeut
mihabubu2008
buna seara de aproape 5 luni nu mai am menstruatie, am fost la ginecolog si la ecograf si mi sa spus ca am un ovar marit. Am luat utrogestan si degeaba tot nu mi-a venit, am uitat sa specific varsta mea fiind de 26 ani si am si o fetita de 5 ani va rog sa-mi raspundeti cat de repede puteti. Va multumesc mult. Cu stima mihaela.
0
12-01-2011, ora 15:12
andrap
Nu este medic/terapeut
andrap
buna ziua, am fost la dr. ptr un consult deoarece fiind in perioada de premenopauza am dereglari ale menstruatiei, ultima durand cam 12 zile. in urma consultului si a ecografiilor facute nu am nici o problema dar dr. mi-a recomandat sa fac si un chiuretaj biopsic, procedura ce m-a speriat f.tare. ce imi recomandati
0
21-01-2011, ora 20:57
Nicolbby
Nu este medic/terapeut
Nicolbby
Buna ziua...am si eu intrebare...de ce am scurgerii maronii?... Iau melleva 35 de 10 luni si in pauza de 7 zile care se face intre blistere ar fi trebuit ca menstra sa apara in a 3-4 zi dar la mine apare numai in a 5-6 zi...in ultima luna a aparut in a 7 zi...in cea de-a 8 am inceput urmatorul blister, ma tinut ciclul normal 4-5 zile iar in urmatoarele zile, adica pana acum cand trebuie sa fac iar pauza...am avut niste scurgerii maronii mai abundente, adica secretia mea era maronie, era si umpic de sange dar ff putin, din cand in cand...((.crede-ti ca este ceva grav? Sau anticonceptionalele acestea nu imi sunt bune pt organismul meu...:(?
0
31-01-2011, ora 13:52
andrutza g.
Nu este medic/terapeut
andrutza g.
buna ziua!am si eu o problema.ma doare foarte tare burta jos.. simt de parca as avea ovarele umflate..si inauntru am ceva rotund aproape cat o nuca si dak apas p ea ma doare ovarul...:-s mi e foarte frica..de aproape un an incerc sa raman insarcinata si nu reusesc.va rog sa mi raspundeti!!!!sunt ff ingrijorata..o sa ma duc la doctor sapt viitoare ca atunci am programare:(
0
31-01-2011, ora 13:53
andrutza g.
Nu este medic/terapeut
andrutza g.
am uitat sa speciific ca in cateva dimineti mi a curs putin sange..si ciclul mi a trecut de 2 sapt:( multumesc
0
02-03-2011, ora 18:00
andrutza g.
Nu este medic/terapeut
andrutza g.
buna ziua!am si eu o intrebare ma dor ovarele.si inauntru in partea stanga am o umflatura si atunci knd intretin relatii ma km doare...ce poate fi???de 1 an incerc sa raman insarcinata si nu reusesc.medicul mi a sp k am uterul inclinat spre partea stanga mai mult..astept un raspuns.multumesc:(
0
12-03-2011, ora 14:02
paulplotnic
Nu este medic/terapeut
paulplotnic
sotia mea este insarcinata in 8 saptamani dar la ecografie ginecologul a spus ca fatul arata ca la 6 saptamani si nu a vazut nici o activitate cardiaca. poate fi o sarcina cu probleme?
0
03-05-2011, ora 12:14
Doamna T
Nu este medic/terapeut
Doamna T
am o problema si nu stiu ce sa fac? am 37 de ani si de la o vreme sint un pic inactiv ca sa zic asa.., imi iubesc sotia, nu se pune problema ca n-o mai doresc sau ca nu mai simt bine cu ea dar din cauza stresului sau problemelor de zi cu zi nu mai am chef de sex.sotia este putin suparata si eu nu stiu ce se intimpla? de ce acesta situatie si ce trebuie sa fac.va rog frumos daca se poate sa-mi raspunde-ti
0
27-02-2012, ora 17:05
mymarcela90
Nu este medic/terapeut
mymarcela90
buna ziu, am sterilet pus de 2ani iar de 3luni nu mi-a mai venit ciclu, ma doare tare stomacul si burta din cand in cand, va rog sa-mi dati un raspuns ma balonez si ma doare si spatele, am fost la ginecolog si nu sunt insarcinata si mi-a dat antibiotice sa-mi vina ciclu, dupa tratament mi-a curs cam 8zile ceva maro-roz[dar putin], si am si doi copii nascuti prin cezariana.ce se intampla?
0
19-03-2012, ora 16:24
Criscris30
Nu este medic/terapeut
Criscris30
Buna ziua. Am o nelamurire, de 6 luni am aflat ca am o displazie de col uterin, medicul mi-a spus k nu se poate trata si k se va vindeca singura cu timpul, dar k sa imi previna cancerul mi-a dat sa fac vacinul Gardasil, le-am facut pe primele 2 si mai urmeaza sa fac unul, deocamdata nu am avut nici un simptom rau.Se poate sa mi se intample ceva dupa terminarea tratamentului cu Gardasil?Daca raman insarcinata in timpul tratamentului mi se poate intampla ceva sau copilului ?Sau nu am voie sa raman insarcinata o perioada mai indelungata?
0
24-03-2012, ora 09:26
maria bianca
Nu este medic/terapeut
maria bianca
buna ziua!am 25 de ani, am o relatie stabila de 1 an jumate va informez: anul trecut in iulie am facut o iritatie in zona genitala am fost loa ginecolog si la dermatolog!la ginecolog mia spus ca in nauntru e ok, am facut si testul papa nicolau!dupa am mers la dermatolog unde mia zis ca e o iritatie probabil de la detergenti, creme, lenjerie..etc!mia dat ovule, crema si spalari cu ceaiuri de musetel si galbenele!a trecut!acum dupa aproape un an prietenului meu i se creapa pielea penisului dupa ce sa vindecat i sa creea un inel de piele stransa in jurul penisului in erectie penisul se umfla si inelu il tine si asa apar din nou crepaturile!de cand are simtomele astea am facut o singura data sex si acum dupa aproximativ 2 saptamani mia aparut si mie fisurile acelea, ma usutra cand urinez!e vreo legatura cu ce sa intamplat anul trecut?sau asta e cu totul altceva?ce ma sfatuiti?sa mergem la dermatolog?urolog si/sau ginecolog(eu)???astept un raspuns!acum ma dau cu TRIDERM!multumesc
0
27-04-2012, ora 22:46
ciprian_ag
Nu este medic/terapeut
ciprian_ag
buna ziua am si io o intrebare io si pr mea santem niste per cu dizabilitati pr mea nu are ciclu si ia yazmin ptr ai veni si as dori sa stiu daca poate ramane insarcinata
0
18-03-2016, ora 17:19
stefania 92
Nu este medic/terapeut
stefania 92
Buna ziua! Am si eu o problema am pe maini de la cot in jos asa zise alunite insa nu sunt iesite in sus..sunt marunte si sub piele..insa nu stiu dc mi se tot inmultesc..am fost acum un an la dermatolog si mi sa spus sa nu umblu neprotejata sa ma dau cu protectie 50 si sa port si vara maneca lunga...dar ideea este ca mie mi se inmultesc neconditionat nu numai vara...ma puteti ajita intr un fel?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Metoda mucusului cervical

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Metoda mucusului cervical - Billings
  •