ce tratament sa iau pt hirsutism?

07-03-2013
marcylia
Nu este medic/terapeut
marcylia
buna ziua...am o problema cu parul in exces pe fata in special pe barbie si gat..boala a debutat acum vreo 8-9 ani cand am avut ceva probleme cu ovare polichistice.dereglari de ciclu si am mai luat si progesteron.de atunci parul se tot indeasa si devine tot mai deranjant si frustrant...va rog sa-mi spuneti ce tratament as putea face si daca e riscant un tratament hormonal...cred ca un tratament cosmetic nu ar fi suficient, , , , nici nu stiu ce sa fac am inceput sa fiu disperata..am depresii din cauza asta...va rog sa-mi spuneti ce sa fac.multumesc mult
4 comentarii
0
08-03-2013, ora 12:20
dumidoru
Nu este medic/terapeut
dumidoru
buna ziua domnule doctor de ceva vreme ma unflu in zona ochilor am facut tot felul de analize inclusiv ;ecografii abdominale am crezut cas rinichii proteina in urina si multe alte le ce tin de rinichi am fost la medic nefrolog dupa toate analizele mi au zis ca rinichii arata foate bn, ma indrumat la medic alergolog am fost si mi a zis dupa ce mi a facut testele ca nu s alergic am facut tot felul de analize toate mi au esit bune in afara de colesterol 280 la ecografie abdominala mi a zis ca rinichii dreneaza bine sant in parametrii normali chiar mi au zis ca arata oarte bine ce nu am consultat pana acum a fost un medic orl mi au zis de la nefrologie ca sar putea sistemul linfatic sa nu functioneze bine chiar va rog nu stiu ce sa mai fac fac analize peste analize si mi ies bune dar unflaturile la ochi raman
0
12-03-2013, ora 14:21
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua dna. Marcylia,

Nu trebuie sa va faceti griji deoarece este o problema hormonala, va recomandam sa va prezentati la un medic endocrinolog care va poate ajuta cu un tratament precis asupra situatiei in care va aflati.

Dna./Dl. Dumidoru,

Va recomandam sa va prezentati unui medic endocrinolog care va poate diagnostica cu precizie asupra problemelor dumneavostra.

O zi excelenta!
0
12-03-2013, ora 14:27
Dr. Cosmina Brummer
Obstetrica-ginecologie, Rm.Valcea
Dr. Cosmina Brummer
Consultul ginecologic combinat cu ecografia endovaginala si dozarile hormonale (in functie de data menstruatiei)poate sa rezolve problema hirsutismului in cazul dvs.Ovarele polichistice duc la dezechilibre hormonale care por fi tratate in combinatie de preparate contraceptive cu androstendion si Androcur.
0
18-03-2013, ora 08:02
dumidoru
Nu este medic/terapeut
dumidoru
am sa merg chiar azi la un medic endocrinolog si am sa va tin la curent cu rezultatele o zi buna va doresc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.