chiar trebuie sa merg la dr?

12-09-2008
yoyo_bian
Nu este medic/terapeut
yoyo_bian
Nu am luat niciodata anticonceptionale. As vrea sa incep.
Dar, chiar trebuie sa merg la dr. ? Se prescriu in functie de varsta?
Daca iau RIGEVIDON e bine? Am 23 de ani.

Multumesc!
4 comentarii
0
12-09-2008, ora 00:00
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
Ideal ar fi sa mergi la medic si sa faci si ceva analize..
0
12-09-2008, ora 00:00
alessia5158
Nu este medic/terapeut
alessia5158
Fiecare organism are particularitatile lui si evident un raspuns particular la tot ceea ce primeste din exterior.! Nu tot ce-i bun pentru mine este bun sau face bine la toata lumea! Fuguta la medic si intreaba-l !!
0
13-09-2008, ora 00:00
io@n@
Nu este medic/terapeut
io@n@
Fa-ti o programare la un cabinet de planing familial, daca nu esti inscrisa la vreo-unul.e bine sa-ti faci un control (daca nu ti-ai facut in ultimul an) iar apoi pt a stabili medicul ce fel de anticonceptionale ti se potrivesc trebuie facute niste analize special pt asta (iti va spune unde, ce si cum...) Sunt multe femei care nu le fac si iau asa dupa ureche, insa nu este bine pt ca ele au efecte adverse (unele zic ca se ingrasa, altele ca slabesc si multe altele...) Ideea este ca daca iti faci analize si vei lua anticonceptionalele potrivite pt organismul tau nu vei avea nici o problema, plus ca cele care ti se potrivesc sunt cele care te protejeaza cel mai bine...
0
15-09-2008, ora 00:00
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
eu am luat fara sa-mi prescrie doctorul dar sunt studenta la medicina si cam stiam ce vreau. de exemplu yasmine au concentratie mica de hormoni si era si antiandrogenic, adica cu efect impotriva cosurilor si parului in plus de pe corp. dar m-am speriat deoarece la prima folie am avut sangerare 2 saptamani... apoi cand am mers la doctor mi-a spus ca e normal...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •