Chist amigdale ?!

16-08-2016
ana202009
Nu este medic/terapeut
ana202009
Buna seara,
De 2 ani am dureri permanente doar pe partea dreapta a gatului, Durerile se inrautatesc cand inghit si de cateva luni sunt si ragusita. Acum 3 luni am inceput sa am probleme si cu auzul pe partea dreapta. Am facut un RMN cap care nu a evidentiat nimic si o echo pt fata. In fara de ganglioni inflamati nu s-a vazu nimic. acum 5 zile am scos 2 din acesti ganglioni pt a fi analizati.
Am fost diagnosticata cu artrita temporo mandibulara, dar nu se cunoaste ce o cauzeaza. Medicii banuiesc ca amigdalele.
Am amigdalele atrofice criptice(doar 2 cripte adanci pe dreapta) cu stafilococ auriu. Am fost operata in trecut cu laserul, insa situatia nu s a ameliorat.
Acum, de ceva timp am observat pe dreapta ceva crescut dureros la atingere( acolo unde ating cu betisorul). Pare a fi un chist dar nu sunt sigura. De asemenea in spatiul dintre baza limbii si amigdala( imediat sub betisor) am ca o "carne" crescuta care in partea stanga nu exista. Atasez un link cu un scurt video pt a se intelege despre ce vb.
Am fost la mai multi medici ORL insa nimeni nu imi da un raspuns concret. Nu vor sa imi scoata amigdalele din cauza riscului de a imi atinge carotida.
Am dureri roznice permanente in zona temporo mandibulara, a fetei si a gatului. La neurologie mi-au pus diagnostic " imunopatie cervico brahiala cauzata cel mai probabil de o infectie din sfera ORL/BMF"
Ce poate fi acea umflatura? Vedeti ceva ce m-ar putea indruma pt ce este de facut mai departe? Multumesc

http://www.megafileupload.com/7m2j/20160816_195844.mp4
5 comentarii
1
16-08-2016, ora 21:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
de unde esti ?
radiografii la radacina dintilor cu probleme ai facut?
artrza temporomandibulara are o singura cauza ... nu se asaza corect dintii la mucatura
sau din cauza extractiilor sau din cauza unor plombe puse incorect..mai inalte putin, care modifica miscarea normala a maxilarului.
Cat despre amigdale. se mai poate face o reducere in volum sau criptolisis cu Radiofrecventa
0
16-08-2016, ora 22:08
ana202009
Nu este medic/terapeut
ana202009
Din Bucuresti sunt. Am fost la protetica si mi-au spus ca nu ma pot ajuta si nu cred ca dintii imi influenteaza problema.
Am fost totusi si la un dentist ce avea T-scan si mi a facut ceva modificari pt a fi mai echilibrata muscatura.
Durerile in gat tot sunt DOAR PE PARTEA DREAPTA.
Imi lipseste intradevar molarul superior dreapta. Aveam o lucrare prost facuta, s-a facut extractie acum 1 an jumatate si s-a pus o punte in loc. Alte probleme la dantura nu mai am.
Ma ingrijoteaza tare carnita aceea din spatiul glosso tonsilar si umflatura de langa amigdala care este f dureroasa la atingere. Zilnic curat criptele. Iese ca un fel de infectie galbena cu un miros oribil. fac gargara, iau tot felul de pastilute si sprayuri de gat si de 2 ani tot asa sunt. Deja stand de atat timp cu inflamatia asta in gat si vazand ce a crescut acolo incep sa ma gandesc la lucruri mai urate...Criptele sunt f adanci avand in vedere cata mizerie pot scoate dintr-o singura gaura.
Ma invart intr un cerc nebun intre neurologie-reumato-bmf-orl si nimeni nu ii da de cap problemei.
1
16-08-2016, ora 22:53
Dr. Orl
Identitate neconfirmată
Dr. Orl
Personal, dupa rezultatul biopsiei ganglionare (daca iese doar inflamatie) as face biopsie amigdaliana din zona care a crescut (se putea face in acelasi timp cu biopsia ganglionara). Daca este si aceasta negativa, nu ar fi rau daca ati scoate amigdala.
0
18-08-2016, ora 00:26
ana202009
Nu este medic/terapeut
ana202009
Azi am fos la ORL. 4 ore de asteptare pentru aproximativ 6 secunde de uitat in gat. Mi se spune ca e o inflamatie. Intreb " sunteti sigur?" raspuns " Nimic nu e sigur fara biopsie" si pleaca. Mi s-a dat reteta cu strepsyls. Nu stiu daca sa rad sau sa plang! Ajung acasa si imi fac gargara. Cand scuip vad mici puncte de sange in flegma... Nu am inteles de unde vin pt ca singura nu reusesc sa vad.
Am atins formatiunea aia crescuta, nu doare. In schimb doare toata zona imprejur, o durere permanenta care duce pana in ureche ocazional. Toata partea dreapta de la fata (ATM) pana la clavicula e plina de noduli usor mariti dar durerosi. Raguseala e deja permanenta. Nu inteleg cum de sunt ragusita doar pe o parte!!!
Ce sa fac? Reusiti sa vedeti ceva in videoul pe care l-am facut? Stie cineva unde sa ma indrume? Am doar 27 de ani!!!
0
18-08-2016, ora 15:32
Dr. Ana-Maria Apostol
ORL - Otorinolaringologie, Bucuresti
Dr. Ana-Maria Apostol
Ultimele analize de sange, inclusiv ASLO cind ati facut? Restul de amigdala palatina ar trebui scos cu ajutorul radiofrecventei. Din pacate nu putem scoate si amigdala linguala care se afla la baza limbii. Acea granulatie care s-a format la nivelul lojei amigdaliene s-a format cel mai probabil datorita fumatului, alimentatiei: acide. Dar durerea atit de ingrozitoare poate fi data intr-adevar de o artrita temporo-mandibulara, datorata calacarii strimbe a dintilor. Stiti daca aveti bruxism? Ati putea veni si la mine la control? la Medlife Grivita
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum tratezi durerea în gât (ce să faci și ce nu)
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  •