Chist glanda pineala

22-02-2019
Mony33
Nu este medic/terapeut
Mony33
Bună ziua. Am 34 de ani 67kg 1.73 înălțime și în urma unui RMN a rezultat un chist glanda pineala de dim. 18.3/3.3mm.Ce tratament se poate face și dacă este de operat
16 comentarii
0
26-02-2019, ora 18:42
Mony33
Nu este medic/terapeut
Mony33
Este cineva care știe despre acest lucru. A urmat Cineva tratament... Este grav.. Va rog un sfat este binevenit
0
13-10-2019, ora 09:50
dan Ionescu00
Nu este medic/terapeut
dan Ionescu00
Am si eu unul de 11/10/8 mm, nu este "grav", este o formatiune benigna. Doar in cazul in care ai simptome se opereaza, dureri de cap intense adica.

Chistul ala e umplut cu lichid, se face ceva doar in cazul in care continua sa se mareasca si apasa / pune presiune hidroencefala, cerebrala. El se afla in mijlocul creierului, daca se extinde blocheaza niste conducte ce duc in alte zone ale creierului si deaia te doare capul, din cauza presiunii.

99% nu e canceros..cum am spus e benign.
Medicul o sa iti mai dea o trimitere sa faci alt RMN cu substanta de contrast dupa ceva timp sa urmareaza evolutia lui.
Operatia e usoara ( pentru operatii pe creier ), se face prin nas...dar doar in cazul unor simptome nesuportabile se considera, este totusi o operatie pe creier.
0
02-11-2019, ora 17:13
Inaki
Nu este medic/terapeut
Inaki
Salutare. Am si eu un chist de glanda pineala de maxim 15 mm. Asa mi a iesit la Rmn. Medicul mi a zis ca e sub observatie, deocamdata sa nu ilbderanjam. Acum o luna m am operat de cavernom cerebral si a iesit totul ok. Daca e cineva care poate sa ne spuna cum e cu chistul de pibeala, e cineva care s a operat deja? As crea sa stiu mai multe detalii. Multumesc :)
0
02-11-2019, ora 18:06
Mony33
Nu este medic/terapeut
Mony33
Al meu are acu 23mm și mia zis medicul ca rămânem sub supraveghere. Din câte mia zis operația nu este ușoară. Dacă nu apasă pe nici un nerv rămâne acolo.
0
04-11-2019, ora 08:20
Inaki
Nu este medic/terapeut
Inaki
La ce spital ai fost? Eu la bagdasar
0
04-11-2019, ora 09:02
Mony33
Nu este medic/terapeut
Mony33
La Iasi
0
03-12-2019, ora 16:45
Helena Bi
Nu este medic/terapeut
Helena Bi
Bună!și eu am unul descoperit recent de 7/4, 7mm, ce stiti despre operatie? Eu am inteles ca daca înlăturăm cauza lui se poate chiar dizolva cu un tratament corect. Am fost si eu la un neurochirurg la Bagdasar, mi a spus sa mai fac un rmn peste 1 an, dar eu am simptome foarte nasoale, furnicaturi, tulburări de vedere, tiuit in urechi, amețeli, somnul e foarte agitat... As fi recunoscătoare dacă mi ati recomanda un medic bun, care se uita pe cd Rmn, nu pe interpretări, si care stie sa vorbeasca si ce sa zică. Neurolog, neurochirurg ce cunoașteți dvs.
0
03-12-2019, ora 19:04
Mony33
Nu este medic/terapeut
Mony33
Cel la care am fost eu a fost la Iași Dr Poeata care el se uita pe RMN nu pe interpretarea altor medici. Un medic bun mai este Dr Danaila din București.
0
03-12-2019, ora 19:06
Mony33
Nu este medic/terapeut
Mony33
Simptomele Dumneavoastră nu prea sunt de la chist. Mie mia explicat ca acest chist da leșin, pierderea cunoștinței, dureri de cap cu voma în jet. Încercați să vedeți dacă nu este alta cauza acestor simptome. Posibil o depresie sau glanda tiroida
0
03-12-2019, ora 22:51
Helena Bi
Nu este medic/terapeut
Helena Bi
M am programat sa fac niste analize la toridă, dar tot ma neliniștește acest chist, sunt foarte tânără si cred ca e normal sa te gândesti la ce este mai rau, sunt conștientă totodata ca mi amplific acest rau singura, dar asta e firea mea, sunt foarte precaută... Mi e mult mai aproape București, decât Iași. Multumesc pentru răspunsuri, dacă doriți să mai vorbim, imi puteti scrie un mesaj cu nr dvs in privat, cred ca ne ar fi de folos amândurora, nu? Sincere imbratisari
0
14-12-2019, ora 11:56
Mony33
Nu este medic/terapeut
Mony33
Bună. Ai făcut analize ai ceva noutăți
0
15-12-2019, ora 23:01
Helena Bi
Nu este medic/terapeut
Helena Bi
Bună! Am consultat la neuroaxis o doamnă doctor super drăguță si mi a spus că ce simt eu n ar putea sa fie de la acest chist, mai ales că are 7mm. Dar eu tot de acolo cred ca e, obosesc prea rau la orice activitate, pe partea stângă am dureri de cap, ceafa, uneori simt o arsură ciudată pe partea stânga a capului... e bizar. La tiroida nu cred ca ajung pana in sărbători, dar m au îndrumat sa fac un holter ekg pt ca am palpitatii ciudată si dureri in zona inimii. Analizele uzuale sunt ok, ekg si raze la plămâni normale. Tu ce părere ai? Ai astfel de simptome? Cele cu arsura asa pe bun capului si tiuit in urechi? Si voiam să te mai întreb de operatie, stii ceva de operatie? Mi e frica
0
05-01-2020, ora 17:23
Mony33
Nu este medic/terapeut
Mony33
Bunaaa. Am și eu cefalee și tiuit în ureche. Miam făcut și eu toate analizele și sunt bune. Din descriere cred ca ai o depresie, dacă citești despre depresie și atacuri de panica cam asta cred ca ai. Te sperie gândul de problema ta și intri în depresie. Am fost și eu la mai mulți Dr și acestea nu sunt simptomele chistului. În special palpitațiile le da atacul de panica. Consulta un psihiatru te va ajuta. Operația e cam complicata e cu riscuri dar mai bine sa nu ne gândim, poate nu va fi nevoie
0
20-03-2020, ora 01:18
Elena166
Nu este medic/terapeut
Elena166
Bună! Si eu am un chist de glanda pineala de 7mm. Ce simptome aveti dvs si ce stiti despre operatie?
0
21-12-2021, ora 04:54
VicentiuButoi
Nu este medic/terapeut
VicentiuButoi
Buna dimineața! Scriu acest mesaj în speranța de a liniștii persoanele care "suferă" de acest chist. Am aflat în urma cu 3 ani că îl am în urma unui Ct. Primul impact a fost wow, tumoare, chist, cancer, gata. Mergând prin mai mulți medici și înțelegând defapt că este doar o formațiune chistica BENIGNA, m am mai liniștit. Simtomele au fost vaste, puseuri de tensiune, dureri de cap, amețeli pe care le asociam cu chistul. Cu multă voință am incercat să îl aceept, operația am înțeles că nu este tocmai ușoară, așa că l am pus ultimul lucru pe lista de griji, in timp, simptomele au dispărut, totul a fost psihic. Singurul lucru care mă afectează cu adevărat sunt problemele cu somnul, care tot cred că undeva acolo, sunt doar psihice. Pe scurt, de 3 ani am aflat de el, cine știe de când îl aveam defapt, nu s a întâmplat nimic și sper nici să nu se întâmple, plus că medicina din ziua de azi a evoluat drastic, soluții sunt, capul sus !!!
0
11-04-2023, ora 15:53
Buntz19
Nu este medic/terapeut
Buntz19
Buna ziua, ați mai rezolvat ceva sau a stagnat, mulțumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul