chist glanda pineala.. nu necesita interventie chirurgicala

221 comentarii 1 23 ..... 7 8 Înainte ›
0
06-07-2009, ora 13:20
simona1968
Nu este medic/terapeut
simona1968
buna din pacate analizele nu mi-au iesit f bine maine merg la alt neurochirurg si iti spun ce fac am acea bacterie care a iesit la analiza burgdoriferi este pozitiva dar mai vb dupa ce imi ies toate analizele sunt f prinsa si cu copiii daca ai fix te sun si eu sa-ti spun ce mi-au zis doctorii in continuare sanatate
0
06-07-2009, ora 13:20
simona1968
Nu este medic/terapeut
simona1968
buna din pacate analizele nu mi-au iesit f bine maine merg la alt neurochirurg si iti spun ce fac am acea bacterie care a iesit la analiza burgdoriferi este pozitiva dar mai vb dupa ce imi ies toate analizele sunt f prinsa si cu copiii daca ai fix te sun si eu sa-ti spun ce mi-au zis doctorii in continuare sanatate
0
06-07-2009, ora 20:44
leoca elena
Nu este medic/terapeut
leoca elena
buna simona.imi pare sincer rau pt vestea pe care mi ai dat o.ce reprezinta acea bacterie?sincera sa fiu nu am auzit pana acum de ea.are legatura cu chistul pineal sau cum?da am fix 0239696091 dupa ce ca sunt eu ca vai de mine maine trebuie sa merg si cu sotul la spital se opereaza de hernie ombilicala.asta este viata nu avem ce face dar parca prea de tinere ne au luat bolile.te rog mult de tot da mi un msg maine dupa ce vii de la medic ca tare as vrea sa vb.am spus msg pe 0720427835 deoarece cateva zile o sa fiu la spital cu sotul dupa operatie cu toate ca nu prea merita.iti doresc tot binele din lume si multa sanatate intregii familii.te pup si te rog sa ma anunti
0
12-07-2009, ora 10:56
simona1968
Nu este medic/terapeut
simona1968
buna elena. am fost la alt neurochirurg si el mi-a spus ca nu este tumoare este chist ma rog nu stiu care este diferenta s-au daca asta ar terebui sa ma linisteasca. in orice caz mi-a spus sa mai fac un rmn peste 6 luni si sa stau linistita de parca ai putea cand stii ca ai ceva la creier. operatia chier si cu laser este ff.delicata si in plus fata de celalalt mi-a spus ca s-ar mai face prin iradiere. iti dai seama ca nici asa nu este usor.deja sunt ff obosita de aceste analize.acea bacterie este muscatura de capuse si se numeste boala lymee se pare ca de aceea am facut si meningita aceea acum 8 ani dar vestea buna a fost ca organismul meu a luptat toti acesti ani cu microbul.m-au pus sa fac o alta anliza si aceea a iesit negativa deci sa stau linistita.asta voi face o sa am grija de sanatatea mea urmez tratamentul pentru circulatie si spondiloza in rest asta e, sanatate.stiu ca m-ai sunat dar seara merg cu copiii la innot. incerc si eu sa te sun intr-o seara in septembrie am un concurs de dans sportiv la braila cu baiatul, cine stie poate ne si vedem. doresc sanatate multa la toata lumea.
0
12-07-2009, ora 11:01
simona1968
Nu este medic/terapeut
simona1968
da pentru toti ce au chist asa mi s-a spus ca trebuie repetat rmn-ul nu ar trbui sa mai creasca acel chist daca stagneaza ar fi ok poti trai cu el asa nu stiu e frustrant sa stii ca ai ceva acolo care se poate mari oricand si nu stii de la ce sau cum sa te feresti.deci toata viata trebuie sa facem rmn-urile alea de 8 milioane de 2 ori pe an? am inteles ca daca creste trebuie operat. daca cineva a repetat rmn-ul a 2 a oara sa a 3 a oara sa ne spuna si noua.si ce face in acest caz ce i s-a recomandat ca doar nu stam asa degeba. sanatate
0
12-07-2009, ora 19:02
leoca elena
Nu este medic/terapeut
leoca elena
buna simona ma bucur mult ca ai si vesti bune.ti am spus eu ca fiecare medic isi da cu parerea?nici nu vreau sa mai aud de ei.vreau sa cred ca acel chist nu o sa creasca si sa ramanem numai cu spondiloza si ce mai avem.rmn urile am inteles ca sunt si ele periculoase facute la un interval de 6 luni deoarece ne iradiem enorm si ne afecteaza sistemul osos care la noi lasa de dorit.ce tratament mai iei pt circulatie si spondiloza?sanatate multa si numai bine.mi ar placea forte mult sa ne vedem daca poti chiar te rog sa ma suni in septembrie
0
17-07-2009, ora 12:43
flower
Nu este medic/terapeut
flower
si eu am fost diagnosticata cu un chist pe glanda pineala acum 2 saptamani. Se pare ca il am acolo din nastere dar pana acum nu am avut nici un simptom. In urma cu 2 luni am inceput sa am dureri ingrozitoare de cap care nu-mi trec decat cu Quarelin. Sunt f ametita, confuza, am mici pierderi de memorie, am perioade cand vad in ceata. Neurologul mi-a spus ca in 80% din cazuri aceste chisturi cresc si trebuie operate, urmeaza sa-mi refac RMN-ul la 6 luni. Am primit 3 feluri de vitamine, minerale, saruri pe care trebuie sa le iau pt hranirea sistemului nervos central timp de o luna. Acestea sunt: Dormolin, Vitalin si Berocca. In rest sa evit efort fizic, cafea, cola, ciocolata, energizante, tigari. M-a trimis si la un endocrinolog pt ca ar putea avea legatura cu dezechilibrele hormonale din organism. Sunt f speriata dar sper doar sa nu fie cazul de operatie. Multa sanatate si voua.
0
17-07-2009, ora 14:16
simona1968
Nu este medic/terapeut
simona1968
buna flower.da intr-adevar sunt dureri f mari dar sa stii ca acestea nu sunt de la acel chist. eu am fost la neurochirurg si mi-a spus ca s-ar putea totusi sa nu cresca nu ca ar creste sigur sa stii ca operatia este f delicata acolo ai curaj? da si pe mine m-a trimis la endocrinolog are legatura se numeste hipofiza si raspunde de toate glandele din corp fa-ti analizele de glanda si mergi este f bine sa ne tii la curent si pe noi si noi suntem speriate dar nu ma las invesatighez sper sa fie bine dar mergi totusi cu rmn ul la un neurochirurg si vezi ce-ti spune si tie sanatate
0
17-07-2009, ora 20:38
flower
Nu este medic/terapeut
flower
Buna simona, am fost si la neurochirurg a zis ca inca nu e de operat dar cam in 2-3 ani daca creste ar trebui. nu vreau sa-mi fac operatia in romania dc ar fi cazul, cu tot respectul pt medicii nostrii cred ca in stainatate au aparatura necesara pt asa ceva.
sunt curioasa si-a facut cineva operatia asta? si cum se simte?
si as vrea sa stiu cam cum evoluaza simptomele acestei boli? neurologul m-a cam speriat spunandu-mi ca o sa fiu mereu ametita, o sa lesin destul de des, o sa am varsaturi si vedere incetosata.
0
18-07-2009, ora 19:22
leoca elena
Nu este medic/terapeut
leoca elena
buna simona buna flower buna tuturor.sant foarte nelamurita in legatura cu parerile medicilor.cred ca mai tare ne sperie dar ne si revolta dindu si fiecare cu parerea.cum in matematica 2 plus 2 fac 4 cred ca in medicina ar trebui sa fie acelasi tratament.pt tine flower nu cred ca o sa fie cum ti a spus cu lesinuri dese si multe alte chestii.eu qam descopert o de 2 ani si multumesc lui d zeu nu am vomat si nici nu am lesinat.am simptome dar nu mi s a intamplat.ce analize ati facut voi pt glanda ca si eu am probleme.tu simona ce mai faci mai ai dreri mari de cap?la operatie nici nu vreau sa ma gandesc este prea riscant.mai vedem ce o fi sper ca bine.v am pupat sanatate multa
0
20-07-2009, ora 21:51
simona1968
Nu este medic/terapeut
simona1968
buna.draga flower cu tot respectul dar cred ca ai fost la cel mai prost neurolog nici vorba de asa ceva in primul rand ca acea chestie nu doare daramite sa lesini crede-ma am medici in familie si am fost la mai multi si dintre cei buni. din curiozitate sa ne spui daca vrei cine este neurologul si acel neurochirurg oricum eu am impresia ca ne duc si un pic cu vorba mie mi-a spus si neurologul si endocrinologul si neurochirurgul sa stau linistita si sa o urmaresc durerile le avem de la altceva asta e o boala asimptomatica.in privinta operatiei iti garantez ca se face si la noi in tara la bagdazar la dr.stoica fery el a facut operatii la viena si s-a specializat dar sa stii ca ei se feresc sa le faca asa imediat totusi este ff.delicata o miscare gresita si gata.este chiar in mijlocul creierului eu zic sa ne refacem rmn-urile prin ian februarie si vedem daca creste sigur daca creste mi s-a spus ca nu e bine dar sa stii ca la mine se banuieste ca o am cam de 7 ani dupa meningita deci.eu nu lesin deloc crede-ma si muncesc si alerg toata ziua am si o munca de birou grea (sunt economist)conduc toata ziua merg prin soare si fizic nu am absolut numic doar durerile de cap care vin din alte cauze spodiloza, neirigarea creierului si probleme femeiesti va doresc sanatate si tinem legatura ps: si mie imi este frica de operatie
0
24-07-2009, ora 20:01
leoca elena
Nu este medic/terapeut
leoca elena
buna tuturor ce mai faceti cum va descurcati cu canicula dar cu viata de zi cu zi?ati mai facut ceva investigatii ati mai aflat noutati?vreau sa va spun ca eu am dureri de cap zilnice cateocata foarte puternice dar nu am ce face nu stiu ce sa mai iau.sanatate va doresc
0
25-07-2009, ora 16:53
simona1968
Nu este medic/terapeut
simona1968
buna elena incearca sa iei imigram sunt 2 capsule costa 26 de lei (cam scump)dar daca mergi la medicul de familie se compenseaza important este sa iei pastila exact atunci cand te apuca durerea de cap sa nu iei mai mult de 2 pastile pe zi ia cu incredere si fereste-te de soare cu o palarioara eu nu stau in soare. pe mine nu ma doare asa mereu fac crize cam de 2 ori pe luna.incearca totusi sa mai faci un rmn vezi ce mai e pe acolo daca stai internata 2/3 zile ti-l face mai ieftin prin casa de asigurari. eu m-am simtit chiar bine in ultima vreme. mai iau niste propanolol recomandat de med neurolog jumatate pe zi. nu este bine nu mai sta asa. eu parca am mai prins si puteri ca inainte nu mai puteam dormeam intr-una. sanatate multa
0
26-07-2009, ora 17:54
leoca elena
Nu este medic/terapeut
leoca elena
buna simona si multumesc pt sfaturi.o sa incerc sa iau pastilele ce mi le ai recomandat.cu durerea de cap nu am unde merge ca ma doare de vreo 20 de ani dar acum cu trecerea tipului durerile s au accentuat si daca am coloana varza trebuie sa accept ca asta e situatia.in legatura cu rmn ul la bucuresti poate aveti alte portite in schimb la noi la braila e un talmes balmes.avem un singur aparat pt rmn care este mai mult stricat decat sa functioneze.cand le mai spui ca esti si de la tara te privesc parca ai avea ciuma.ma bucur ca ai prins puteri in schimb la mine este problema ca nu prea pot dormi de cele mai multe ori iau si pastile si tot nu pot.in soare nu prea stau caci merg 1 sau 2 zile pe luna pe teren in rest stau la birou si pozitia statului pe scaun este ff favorabila coloanei de multe ori as prefera terenul.referitor la casa de asigurari fara cuvinte nu vor sa na dea nici adeverinta pt spital pana nu platim la ei ipozit pt beneficiul ce il avem de pe fiecare ha de teren arabil.magarii multe dar nu avem ce face.te pup si numai bine.
0
02-08-2009, ora 15:51
leoca elena
Nu este medic/terapeut
leoca elena
buna simona.ce mai faci sper ca bine.am cautat cred ca la treisferturi de farmacii din braila si nu am gasit imigram.am mers la medicul de familie si se compenseaza dar ce pacat ca nu am gasit.o sa mai incerc.vreo noutate ceva ai mai aflat?numai bine tuturor
0
01-09-2009, ora 20:07
leoca elena
Nu este medic/terapeut
leoca elena
ce faceti dragilor nu mai dati nici un semn de viata?ati mai facut careva analize rmn sau alte investigatii?cum va mai simtiti eu una ma simt foarte rau am dureri groaznice de cap si ameteli abia pot merge la wc dapai sa mai fac ceva.am niste stari ciudate pe langa durerile obisnuite adica imi amorteste si efectiv mi se umfla limba ca abia pot vorbi iar in regiunea gatului adica a tiroidei simt cum ma strange strasnic.nu stiu ce poate fi dar ma cam sperie.sanatate multa
0
01-09-2009, ora 21:15
simona1968
Nu este medic/terapeut
simona1968
buna elena ma cam sperii rau. de ce nu te duci totusi la doctor sa vezi ce se intampla ? tu crezi ca ai starile acestea de la acel chist? eu multumesc lui Dumnezeu ma simt bine chiar f bine nu m-a mai durut capul aproape ca nu mai stiu cum este dar nu stiu doamne fereste odata cu trecerea timpului.si mie imi este teama.bineinteles mai am si eu dureri pe ici pe colo dar nu le mai bag in seama si fac si multa treaba, ma pregatesc si de scoala iti doresc sanatate si mai mergi totusi la controale as vrea sa stiu cei care au chistul acesta mai demult cum se mai simt?sa ne spuna si noua sa stim la ce sa ne asteptam care sunt simptomele. SANATATE LA TOATA LUMEA.
0
11-10-2009, ora 19:29
ioachima
Nu este medic/terapeut
ioachima
Buna tuturor!
Si eu am fost diagnosticata in luna iulie a acestui an cu chist de glanda pineala. Am fost la medic si mi-a zis sa mai fac un RMN peste 6 luni, urmand ca in cazul in care chistul ar da semne ca va creste sa ma operez. In lunile august-septembrie am facut un tratament naturist cu un amestec de tincturi. Sper sa nu fie nevoie de interventie chirurgicala, dar stiti cumva pe cineva care s-a operat? Au mai fost probleme dupa interventie?
Sanatate tuturor!
0
13-10-2009, ora 10:02
simona1968
Nu este medic/terapeut
simona1968
buna. mi s-a spus de catre medicul de familie ca are o doamna care s-a operat si ca este bine, la fel si neurochirurgul meu mi-a spus ca datorita laserului interventia nu este invaziva deci arde sau ma rog cauterizeaza chistul si daca se mareste chiar si un pic se opereaza. eu refac rmn-ul in luna februarie se pare ca din ce in ce mai multa lume are asa ceva. imi este totusi teama si mie de o operatie. deci ar fi ceva de genul cum i s-a facut si elenei carstea, la ea chiar a fost mai grav. poate totusi nu ne operam.
spune-ne si noua ce tratament naturist? mie mi s-a spus ca nu exista taratament doar sa nu fac efort.
o sa iau legatura cu medicul meu de familie sa ma puna in legatura cu acea persoana poate aflam mai multe SANATATE.
0
13-10-2009, ora 20:56
cardozzo
Nu este medic/terapeut
cardozzo
Buna tuturor. Fiind primul care am postat pe acest thread, am fost si primul care mi-am facut reevaluarea RMN dupa 6 luni de la ultima evaluare, 8-9 luni de la data descoperirii chistului. rezultatul este unul multumitor, daca nu imbucurator: "se deceleaza un mic chist de glanda pineala, necompresiv, cu aspect stationar fata de evaluarile anterioare." ba mai mult, desi dimensiunile sunt aproximative, nu pot sa nu observ ca, daca anterior chistul avea 14/11/8 acum are 14/10/8, ceea ce nu poate decat sa ne bucure. de aceea, va spun tuturor sa aveti incredere in Dumnezeu si sa lasati aceasta grija in seama lui.
Subliniez ca in perioada aceasta de 6-9 luni, am facut sport, efort fizic, am mers la sala, am facut antrenamente de lupte. Aceasta deoarece medicul mi-a spus ca e riscant sa fac efort fizic intens, de genul sporturilor extreme, deci chistul nu exclude sportul.
si eu as dori sa vad despre ce tratament naturist este vorba. nu de alta, dar nu dauneaza, cel mai rau poate fi inutil.
Doamne ajuta si sanatate tuturor!
0
13-10-2009, ora 22:04
simona1968
Nu este medic/terapeut
simona1968
buna. cardozzo iti multumim tare mult. chir ca este incurajator si ma bucur sa aud ca ai facut si sport si eu am obiceiul sa mai merg la sala si astia chiar m-au speriat. doar nu o sa devin o sedentara multa sanatate si asteptam vesti in continuare.
0
14-10-2009, ora 11:22
ioachima
Nu este medic/terapeut
ioachima
Amestecul de tincturi era format din spanz, ienupar, angelica, obligeana si lichen. Nu stiu ce cantitati a pus din fiecare, a amestecat pur si simplu tincturi din fiecare planta, nu stiu daca pur si simplu a avut o regula, eu luam cate o lingurita de 3 ori pe zi. Din cate stiu spanzul luat in cantitati mici vindeca orice tumora, dar asta cu incuviintarea medicului. E totusi " otrava care vindeca" dupa cum spun unii, dar daca nu respecti doza...
Sanatate tuturor!
0
14-10-2009, ora 11:36
ioachima
Nu este medic/terapeut
ioachima
PS.
Uitasem sa va spun. Medicul mi-a spus ca de fapt medicamentele aduc un aport la tratarea afectiunii la nivelul a ceea ce spunem noi " negru sub unghie". Glanda pineala e singura care " sintetizeaza" hormonul vietii, asa incat daca tonusul e pozitiv totul e OK.
0
15-10-2009, ora 15:09
simona1968
Nu este medic/terapeut
simona1968
multumesc ioachima este foarte buna reteta si apropo daca ar fi numai dupa tonus eu as trai 150 ani. desi am o varsta, nici nu o simt nu stiu efectiv cand am ajuns aici. deci e super. va doresc sa fim optimisti cu totii, sperante sunt.
0
15-10-2009, ora 19:32
mihaila liliana
Nu este medic/terapeut
mihaila liliana
Buna, as dori sa mai tin legatura cu dv. sa mai stiu daca ati aflat amanunte despre acest chist si eu ma documentez deoarece avem in familie un caz daca se poate va rog mai scrieti ceva.VA MULTUMESC
0
15-10-2009, ora 19:53
mihaila liliana
Nu este medic/terapeut
mihaila liliana
AM UITAT SA VA SPUN CA LA 6 LUNI AM REPETAT RMN NU A CRESCUT, AM LUAT SI CHITOSAN SI VITAMINE INTRE TIMP, ACUM ASTEPT SA VAD CACI AM TRIMIS PE CINEVA CU ANALIZELE IN STRAINATATE.MI SA MAI SPUS CA IN UNGARIA EXISTA UN APARAT COSTA 1100 EURO CONSULTATIA SI 99 %iti spune ce fel de chist e din ce e format.Ramane la anul sa mergem si noi.Sanatate si sa scrieti.
.
0
15-10-2009, ora 20:24
leoca elena
Nu este medic/terapeut
leoca elena
Salutare tuturor.m a bucurat f mult rezultatul lui cardozzo dar as fi fost si mai bucuroasa sa fim cu totii sanatosi dar asta nu depinde de noi.in fine asta i viata trebuie sa trecem prin ea.referitor la tincturile luate de ioachima de unde le a procurat poate incercasm si noi rau nu ne poate face.d na mihaila sunteti persoana de la oradea?am incercat sa va sun dar nu am dat de d voastra la nr de telef de pe care ati sunat.parerea mea este ca nici medicii nu prea stiu sa ne dea un raspuns sigur.Eu am descopert o in urma cu 3 ani si 5 luni si vreau sa cred ca nu7 va creste la operatie nici nu ma gandesc.dar totusi daca sunteti amabili imi puteti spune si mie ce v a determinat sa faceti RMN?trebuie sa fie ceva simptome asemanatoare pt totiEu l am facut ca am dreri groaznice de cap si ameteli dar am si spondiloza cervicala si hernie de disc tot cervicala si sinuzita.asa ca nu stiu ce sa mai cred.te salut simona si vs doresc numai bine si sanatate multa multaaaaaaaaaaaaaaaa.Astept vesti dar sa fie bune
0
15-10-2009, ora 21:31
mihaila liliana
Nu este medic/terapeut
mihaila liliana
BUNA, d na Elena sunt din oradea, acum sunt de servicu nu stiu pe ce nr m ati sunat poate la hotel lucrez la receptie dar daca e ceva vorbim.Noi am desc. chistul in urma unei cadeari de calciu, el nu are dureri de cap se simte bine, e premiant in fiecare an si studiaza zilnic 3-4 ore instrumentul preferat.ACUM ASTEPT NISTE VESTI DE AFARA.SANATATE SI NE AUZIM.
0
18-10-2009, ora 09:51
ioachima
Nu este medic/terapeut
ioachima
Pt leoca elena: Tincturile le-am primit de la Onesti ( eu sunt din Targu Ocna) de la un medic neurolog dar care e si naturist. Am inteles ca sunteti din Oradea, departe totusi... Dar cred ca orice medic naturist va poate da tratamentul.
Sanatate tuturor!
0
18-10-2009, ora 13:08
leoca elena
Nu este medic/terapeut
leoca elena
Multumesc mult ioachima am sa te sun.nu sunt din oradea ci din braila.am mai facut tratamente cu naturiste de la callivita dar m au secat cu banii trebuia sa dispun de cel putin 500lei pe luna lucru pe care nu mi l am permis.S auZim de bine
Adaugă un comentariu / răspuns
221 comentarii 1 23 ..... 7 8 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.