chist la glanda parotida ce necesita operatie.. parintii nu sunt in tara

30-03-2011
bubicoo
Nu este medic/terapeut
bubicoo
buna ziua...v-am mai scris acum cateva zile unde va povesteam de sora mea de 14 ani si jumatate in legatura cu galma pe care o are la gat..am fost la medic si ni s-a spus ca este un chist la glanda parotida..dar, acum am o alta problema..pentru operatie am inteles ca trebuie ca unul dintre parinti sa isi dea acordul si sa semneze deoarece ea este minora, dar parintii nostri sunt plecati in strainatate..aveti idee daca eu, ca sora a ei, majora, pot semna in locul lor? si inca ceva..este o operatie grea? multumesc
5 comentarii
0
30-03-2011, ora 22:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
numia daca parintii iti trimit o inputernicire de la Notar. ca poti sa.i reprezinti la spital si poti semna in locul lor.
0
02-04-2011, ora 14:47
gabrielaz
Nu este medic/terapeut
gabrielaz
Buna ziua! Am o fetita de 4, 5 ani si un baiatel de 2, 6 ani. Fetita merge la gradinita cate o saptamana si ne aduce cate o raceala de care tragem 1 luna. Ambii copii fac otita si incep problemele. Acum suntem in aceasta situatie:

1. Fetita are otita supurata + polipi inflamati. Un dr ORL de la Budimex i-a recomandat augumentin timp de 7 zile + nurofem + biorinil si ne-a spus ca o va opera de polipi. Acum cateva luni a mai vazut-o si dr. Dan Gheorghe, tot de la ORL Budimex, si mi-a spus ca are "valul scurt" si ca nu trebuie sa-i facem niciodata operatie pt ca nu vom mai intelege ce vorbeste. Acum sunt in dilema. S-o operam sau nu??

2. Baietelul are otita seroasa. Se pare ce este mai veche. Si i-a dat cate Nasonex, 1 puf in fiecare nara, seara, timp de cel putin o luna. Din cate m-am documentat, acest medicament se da de la copii mai mari de 6 ani. Este in regula sa il luam si noi la 2, 6 ani?

Va multumesc
0
02-04-2011, ora 22:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. nu pot sa ma pronunt cu operatiile.fara sa vad copilul
2 otita supurata deja e o problema foarte serioasa cre trebuei tratata numia in clinica ORL pana la vindecare clinica sau chirurgicala
3 trebuie sa aveti acasa aparat de aerosoli si aspirator nazal
0
16-04-2011, ora 16:33
iorguu
Nu este medic/terapeut
iorguu
dl dr am 54 de ani 170 cm greutate 71 kg tensine ultima data 13 cu 8 spondiloza cervicala c5 si c6 dar nu ma supara anu trecut mi sa infundat urechea drepta am fost la orl si mia facut spalatura mia zis ca am otita externa acuta bilaterala dar pe mine nu ma durea urechea de loc mia dat picaturi si ciprinol dar am un suerat in ureche mia dat betaserc de geaba ca nu mia trecut sueratu acum iau tanakan si diminata nu mai aud sueratu dar rapare mai tarziu ce sa fac sa scap de acel suerat din urechea dreapta iar cand strang din masele pe partea dreapta pe moment imi suera si mai tare de ce va rog sa ma ajutati va multumesc
0
16-04-2011, ora 16:37
iorguu
Nu este medic/terapeut
iorguu
am uitat sa va zic am facut de doua ori audiograma la audionova cu casti pe ureche si in spatele urechi si mia zis ca nu am probleme cu auzu
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •