Ganglioni la cap, gat si sub brat

12-01-2008
apostol
Nu este medic/terapeut
apostol
Am un copil de 5 ani, si as dori o informatie despre Ganglioni, (CAP ) ( GAT) ( SUB BRAT).
La analize na iesit nimik decat anemie, si din gat strectocop viridas
Acesti ganglioni pot avea legatura cu polipi.
ROG RASPUNS
50 comentarii 12 Înainte ›
0
12-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu polipii si amigdale au legatura numai ganglionii de pe gat. daca copilul are ganglioni disiminati pe tot corpul ar fi bine sa va decideti sa scoate.ti unul pentru investigatie anatomopatologica.
0
23-02-2009, ora 11:26
rocknrollveve
Nu este medic/terapeut
rocknrollveve
buna ziua! sunt Kara si am 18 ani. Am intrat pe acest forum, din disperare, ptr ca am o mica mare problema.
Gonglionii. Acum o luna, am observat ca am o galma, mai pe romaneste, exact sub maxilar, in partea dreapta.Ajunsa la medicul O.R.L. acest mi-a spus ca poate fi de la o mase cariata..mi-am scos maseaua, dentistul mi-a spus ca poate fi de la maseaua de minte (care nu da semne ca ar iesi). Am facut tratamente cu antiotice, iar ganglionul meu nu raspunde deloc la medicamente, ba chiar se intareste si se umfla mai tare.Deja acest ganglion imi afecteaza ureche, si imi creeaza o stare de discofort in jurul gatului. Nu mai stiu ce sa fac, mi-am fct o programare la un doctor O.R.L-ist..din nou ptr mai multe detalii ptr ca am auzit ca acesti ganglioni, ar trebui, exterpati sau ceva de genul acesta.Nu am iformatiile clare, dar m-au cam inspaimantat cele citite pe acest forum. Va rog, ajutati-ma cu un sfat, sau daca cineva are ceva asemenator mie, as vrea s afiu ce poate fi. va multumesc anticipat.
0
23-02-2009, ora 12:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU te alarma anticipat si inutril!
Intradevar daca dupa multe tratamente.. nu cedeaza ganglionul in volum.. si nu se stie originea infectiei sau motivul inflamatiei lui.. se recurge la scoaterea lui pentru a fi trimis la analiza.
trebue sa faci o ecografie regiunii cervicale si o sa se vada ce structura are ganglionul.
dupa mergi la ORL
0
09-03-2009, ora 11:46
miha0685
Nu este medic/terapeut
miha0685
buna ziua,


am si eu o intrebare?eu am pe partea stanga a gatului un ganglion care il am din copilarie!imi aparea des gangliono!am facut o operatie de scoate a amigdalitelor si acest ganglion nu a disparut de la 7 ani!eu am acum 23 ani!este un motiv de ingrijorare!asa ma stie si mama si doctorul de familie cu ei, caci am avut si pe partea dreapta dar cu anii acela s-a retras!


va multumesc,

daniela roman
0
09-03-2009, ora 14:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Din cele povestite... si daca acest ganglion.. nu se inflameaza, nu creste si nu doare.. poate fi lasat in pace.
exista 2 posibilitati
1.. el o sa se inflameze.. o sa se mareasca in volum. si o sa fii nevoita sa mergi sa.l scoti
2. o sa se retraga treptat fara sa mai ai probleme cu el.
depinde de tine... Nu trebue sa.l traumatizezi, sa nu.l masezi. si sa nu.l expui la frig si infectii din interior( carii dentare. s.a.
0
09-03-2009, ora 14:21
miha0685
Nu este medic/terapeut
miha0685
ok!va multumesc!sa inteleg ca nu trebuie sa ma gandesc la ceva cancerigen sau sa ma alarmez!se simte mai mult ca o vena umflata dara asa a fost de cand il stiu numai ca acum citind pe diverse site-uri m-am speriata rau!nu m-a durut, nu m-a deranjat si este simtit numai la o palpare mai apasata, il simt c o vena pe care se simte ceva rotund dar numai daca apas tare se simte alfel nu!
0
15-03-2009, ora 01:15
donmario
Nu este medic/terapeut
donmario
Am si eu cam aceeasi problema cu ganglionii mandibulari. La mine au aparut 2 chiar in mijoc, nu in stanga nu in dreapta.Unul este mai mare iar celalalt mai mic si sunt asezati unul langa altul. Nu am simtit nici un fel de durere la atingere dar chestia care ma preocupa este ca se afla acolo. Am avut probleme cu niste carii si cred ca de acolo au aparut. Ii am cam de 6-7 luni si nu pot sa stau cu gandul ca se afla acolo ceva care nu ar trebui sa fie. Un remediu pentru micsorarea sau ceva sfaturi in privinta lui as vrea sa aflu si eu
0
15-03-2009, ora 01:16
donmario
Nu este medic/terapeut
donmario
submandibulari*
0
20-03-2009, ora 10:10
nicoll74
Nu este medic/terapeut
nicoll74
buna ziua! Am 34 de ani si va rog sa ma ajutati dl doctor Flueraru in problema pe care o am de aproximativ o jumatate de an. Ma doare urechea dreapta cam 2 zile pe saptamana. Se manifesta cu o durere de faringe si ureche in acelasi timp. Urechea imi amorteste ca si cum ar fi anesteziata. Am opservat ca daca stau in putin curent imediat revine durerea. Nasul il am infundat si gatul uscat. Am cerut parerea unui doctor ORL din Craiova si mi s-a pus diagnosticul de nevralgie trigeminala. Medicatia a fost: ketonal, aerius si diclofenac unguent, dar durerile au reaparut. La doua luni de zile am mers la Bucuresti la un alt medic ORL si acesta a zis ca timpanul este chear foarte frumos si nu sunt probleme cu urechea ci cu deviatia de sept care trebuie operata, iar diagnosticul a fost faringita acuta. Ce sa fac, deviatia de sept da durerea in ureche. Daca fac operatia care costa intre 600 - 700 Euro se va rezolva problema pe care o am cu urechea sau sa mai consult un al treilea doctor cu toate ca costa si nu sunt multumita de rezultat. Va multumesc
0
20-03-2009, ora 17:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU.. deviatia de sept.. Nu da dureri directe in ureche.
Initial trebue sa fie nasul infundat. sa faceti un catar tubar si o otita seroasa.. dupa apar dureri!
Acum durerile care le aveti se numesc..
Otalgii reflehe.. si sunt secundare..
provin de la o faringita.. dac vin din jos de la gat.
Sau provin de la Coloana cervicala!
nu trebue sa mergeti la ORL cu acesta durere!
este de Neurologie sau Balneologie!
0
23-03-2009, ora 13:24
nicoll74
Nu este medic/terapeut
nicoll74
va multumesc mult de tot pentru raspuns! Voi incerca sa iau legatura cu un doctor neurolog.
0
25-03-2009, ora 12:36
1950
Nu este medic/terapeut
1950
Buna ziua,
Am si eu cateva intrebari pt.d-nul dr.Flueraru Valeriu.
Am 28 de ani si de cativa ani mi-a aparut un ganglion submandibular in partea stanga de marimea unei alune nedureros.Mentionez ca acum 7 ani am facut o infectie cu streptococ beta hemolitic (sper ca m-am exprimat corect), ASLO 600 motiv pt.care am fost nevoita sa scot amigdalele.Toate bune si frumoase pana acum cateva saptamani de cand am niste simptome pe care initial le-am ignorat total.Am senzatia uneori ca ma strange ceva de gat si parca o usoara jena la deglutitie, usoare senzatii de lipotimie.
Poate asta suna cel mai ciudat, mi se intampla in special noaptea, parca imi amortesc venele de la gat si am senzatia ca circulatia catre creier este ingreunata.Am facut o serie de analize care mi-au iesit bune.
Apelez la bunavointa d-lui dr.daca ma poate ajuta cu un sfat sau daca poate sa-mi recomande ce analize as mai putea face.
Multumesc anticipat!
0
25-03-2009, ora 21:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
posibil sa fie urmarea expunerii la curent din partea stanga !
ganglionul poate sa fie legat si de o masea pe acea parte !
In rest totul tine de coloana cervicala!
trebue sa faceti investigatii la Reumatologie
0
08-06-2009, ora 19:19
crisebi
Nu este medic/terapeut
crisebi
Buna ziua.
Baietelului meu de 1an si 6luni i-am descoperit cate un ganglion in fiecare parte a gatului sub ureche.ii are de 2saptamani si nu par a-l deranja.Ne-am externat din spital acum 3saptamani, dupa ce a facut tratament pentru mononucleoza infectioasa.Am revenit la consultatie dar medicul nu s-a pronuntat legat de ganglioni.Totusi nu mi se pare normal si sunt f ingrijorata, mai ales ca e asa de micutz.Va rog frumos sa imi spuneti parerea d-voastra, ce ar putea fi, si ce ar fi de facut
0
08-06-2009, ora 22:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu tebue sa faceti nimic.. poate fi ca urmare a afectiunii suferite si in timp o sa se retraga !
0
17-06-2009, ora 22:03
nirolf89
Nu este medic/terapeut
nirolf89
Buna ziua! Mi s-au marit ganglionii in zona gatului... si in stanga si in dreapta. Uneori imi vin pe gat niste particule mici albe (1mm) care atunci cand le strivesc au un miros urat. Ma puteti ajuta?
0
17-06-2009, ora 22:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu ganglionii NU se glumeste..
sunt forme usoare uneori..dar sun si ca complicatie de la unele boli.. contagioase sau hematice!
trebue sa faci analize. hemoleucograma+ vsh... consult stomato si ORL
0
17-06-2009, ora 22:10
nirolf89
Nu este medic/terapeut
nirolf89
Dar faptul ca scuip acele particule, e un simptom pentru ceva?
0
16-12-2009, ora 17:05
daniela amarandei
Nu este medic/terapeut
daniela amarandei
Buna, ma numesc Dana si am si eu o problema cu gatul. Cred k de vina sunt ganglionii...! simt o durere in gat, acei presupusi ganglioni ma dor. Am consultat medicul de familie dar mia dat un tratament f simplu sa iau aulin. dupa 2, 3 saptamani imi trece dar dupa o perioada revine iar. nu inteleg motivul. o problema ar fi maselele dar in partea in kre am ganglionii am maselele plombate de un an. in momentul asta au o marime mai mare k de obicei si durerea e mai mare. va rog ajutatima!multumesc.
0
17-12-2009, ora 10:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue neaparat sa mergi la ORL !!!
0
02-01-2010, ora 20:30
teutza1988
Nu este medic/terapeut
teutza1988
buna ziua! ma numesc teodora si am nevoie urgent de niste sfaturi legate de ganglionii. De vreo 4-5 ani am un ganglion la gat cam de marimea unei nuci si nu stiu incotro sa ma indrept. Tin sa mentionez ca am fost la medicul de familie prima data mi-a zis ca am o infectie in gat si ca trebuie sa fac tratament l-am facut nici un rezultat am fost la un medic privat mi-a zis ca am un fel de punga de puroi si mi-a prescris un tratament doar cu niste antibiotice puternice nu mai stiu cum se numeau dar pot sa zic ca stomacul meu deja mai suporta pastilele. am si probleme cu inima din nastere nu grave am doar o valva care nu raspunde corect am fost la cardiolog am facut tratament asta la varsta de 10 ani mi s-a zis ca s-a terminat cu problema, dar se pare ca ultima data cand am fost la control in franta pe data de 30 noiembrie mi s-a zis ca a reaparut din nou problema deoarece incepusem sa am frecvent intepaturi in zona inimi care simteam ca imi opresc respiratia. Ultimul control a fost in franta tot in perioada noiembrie mi- au prescris antibiotice si daca nu se reduce trebuie sa il tai dar nu inteleg o chestie le am aratat tot felul de tratamente pe care le-am luat le-am explicat ca la inceput era de forma unui sambur abia acum am facut o carie pe partea cu ganglionul dar asta acum 4 luni dar ganglionul meu era de mult. Mi-e greu cand iau antibiotice care simt ca imi rupe stomacul in 2 sunt momente cand le dau afara ca stomacul meu nu le mai suporta cu toate ca mananc inainte sa le iau si cel mai grav lucru e ca am senzatia ca ganglionul meu se mareste si nu da inapoi. mi-e greu imi vine sa o iau razna am doar 21 de ani si ma incomodeaza mult psihic si fizic este destul de vizibil si nu are deloc intentia sa dea inapoi as vrea sa il operez cu toate ca mi s-a recomandat sa incerc cu tratament dar el nu da semne sa raspunda daca imi recomandati sa il operez unde as putea sa il extirpez si cat m-ar costa? multumesc!
0
03-01-2010, ora 13:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cea mai sigura cale este sa te internezi in clinica ORL.. sau chirurgie maxilo_ faciala.
sa scoti acel ganglion si sa.l dai la laboratorul de anatomie_patologicasa vada cefel de ganglion este!
0
04-01-2010, ora 19:19
teutza1988
Nu este medic/terapeut
teutza1988
va multumesc mult! mi-am facut deja o programare la doamna doctor rusu rodica din constanta dar daca dansa o sa vrea sa imi dea si ea tratament sa vada cum reactioneaza ganglionul?, nu e vorba de banii cat e vorba de sanatatea mea ca simt ca le iau degeaba si imi provoaca si dureri. pe data de 5 ianuarie la ora 17.00 sunt programata la consult am sa va trasmit ce hotarare a luat doamna doctor, o seara placuta in continuare si va multumesc inca o data!
0
10-01-2010, ora 20:28
coruta
Nu este medic/terapeut
coruta
domnule doctor de 2 zile am depistat pe partea dreapta dupa ureche aparitia a doi ganglini mariti, am plecat urgent la un medic internist pe care il stiam si mi-a spus sa nu imi fac griji deoarece am multe carii, dar eu dupa ce am citit pe internet si ce stiam si eu sint foarte speriata mai ales ca in urma cu 8-9 ani am avut aceiasi problema si am stat internata la orl la doctorul kesler, nu mi-a depistat nimic dar am luat antibiotice aproape un an si apoi a cedat ce ma sfatuiti va rog
0
11-01-2010, ora 07:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
coruta.
vezi daca nu ai ceva pe pielea capului, daca DA mergila dermato.
si daca Nu e nimic pe piele.. mergi la ORL si la Stomatologie obligatoriu.
0
15-01-2010, ora 14:50
wary
Nu este medic/terapeut
wary
domnule doctor, sotul meu a observat ca in partea dreapta a capului, in zona temporala mai precis o umflatura de marimea unui bob de mazare in trecut, acum, de cateva e familie si i-a spus sa saptamani s-a marit, s-a latit si a ajuns de marimea unei masline, dureroasa putin la palpare.Mentionez ca a fost la medicul de familie si i-a spus sa nu se ingrijoreze prea tare ca se datoreaza probabil vreunei lovituri anterioare.As vrea sa mai adaug ca are probleme mari cu dantura pe care din motive de teama nu vrea sa s-i le rezolve.Mereu i se inflameaza cate o mase si se trateaza cu antibiotic(augmentin).E posibil sa fie de la ceva grav?
0
15-01-2010, ora 14:53
wary
Nu este medic/terapeut
wary
rectific textul anterior:de la marimea unui bob de mazare a ajuns la marimea unei masline(asta in cateva saptamani).
0
15-01-2010, ora 16:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
posibil o infectie de la dantura...
antibioticele la un moment Nu po sa.si mai faca efectul
mergeti la Maxilo facial.. in clinica
acolo se poate scoate si trata dantura cu anestezie totala. !
0
29-01-2010, ora 00:10
mihailescu1213
Nu este medic/terapeut
mihailescu1213
domnule doctor, am 14 ani si in unrma cu cateva zile am cazut si m-am lovit puternic la cap.nu am facut nici o analiza
dar acum am 3 umflaturi dupaurechea drapta.mama a consultat un medic dermatolog care a zis k sunt ganglioni.ce pot sa fac?ce sfaturi puteti sa imi dati
0
29-01-2010, ora 09:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa mergi la ORL.. si la Neurologie!
Adaugă un comentariu / răspuns
50 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •