Ganglioni inflamați în zona gatului

07-08-2021
Andreea. C
Nu este medic/terapeut
Andreea. C
Bună ziua! Ma numesc Andreea, am 22 de ani. De aproximativ 2 luni am observat ca în partea dreapta a gâtului mi s-a inflamat un ganglion. Am mers la medicul de familie iar acesta mi-a spus sa nu îmi fac griji, ca e o reacție normala a corpului, iar în cazul în care nu îmi trece sa revin în 3, 4 săptămâni. Între timp, mi-a apărut un disconfort în partea din fata a gâtului, nu e o durere locala neapărat, simt disconfortul ori mai în jos de mărul lui Adam, ori mai spre ureche, ori la baza gâtului, e foarte ciudat, și nu e o durere permanenta. Văzând aceste simptome am mers la ORL, doamna doctor a spus ca am amigdalita cronica. Aceasta a zis ca inflamarea ganglionilor și amigdalita ar putea indica prezenta epstein barr, intradevar în urma analizelor s-a confirmat faptul ca am fost infectata cândva în trecut cu acest virus. Mi-a zis sa stau liniștită ca vor trece mai greu, în timp. De asemenea am fost și la medicul stomatolog, am 2 mici carii pe care urmează sa le rezolv, dar din ce a spus el, acestea nu ar trebui sa fie cauza ganglioniilor (între timp mi-au mai apărut 2). Care credeți ca e cauza și unde ar trebui sa mai merg? Considerați ca durerile acelea in partea din fata a gâtului au legătură cu ganglionii?? Precizez ca am luat și antibiotic și antiinflamatoare și nimic, din contra, starea mea, mai ales cea psihica e tot mai rea. Al treilea ganglion mi-a apărut chiar ieri, dacă am avut epstein bar în trecut e normal sa mi se mai inflameze acum ganglionii?
Aștept răspunsul dumneavoastră, va mulțumesc!
4 comentarii
0
07-08-2021, ora 00:48
Andreea. C
Nu este medic/terapeut
Andreea. C
Precizez faptul ca durerile acelea de gat nu sunt în interior, nu am dificultăți la înghițire, nu ma ustura gatul. E efectiv un disconfort în exterior
1
09-08-2021, ora 08:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. prima bariera de aparare a organismului este saliva si mucusul de pe fariinge... microbii se lipesc de acel mcus si ajung sa fie distrusi in acidul gastric
2. daca vorbim de o perosna cu amigdalita cronica..asta automat inseamna ca din copilarie au fost mici probleme cu digestia, posibil un reflux gastro eosfagian in somn..despre care nu ai stiut. asta a intretinut inflamatiua pe faringe si amigdale.
3 aparitia ganglionilor este normala pe un fariinge iritat si amigdalita..fiindca nicrobii se lipesc direct de mucoase..si intervine etapa 2 de aparare..cand organismul prinde microbii de pe mucoase siii duce in ganglioni m sai distruga acolo
4 in concluzie.. investigatiile la Gastrologie..si regim corect alimentar si de hidratare.
5 despre amigdalita cronica am mai explicat in multe postari aici... se poate trata, se poate face criptolisi cu radiofrecventa sau se pot scoate chirurgical. medicul ORL decide dupa aspectul lor si problemele care le creaza
0
09-08-2021, ora 20:11
Andreea. C
Nu este medic/terapeut
Andreea. C
Mulțumesc pentru răspuns! Dar cu toate acestea, acea durere exterioara de gat, ce ar putea fi? E foarte ciudat de explicat, efectiv simt ca ma doare acel cartilaj al gâtului. Ar putea fi din cauza tiroidei? Sau exista posibilitatea ca cele 2 carii sa nu fie asa de "inofensive" și sa producă acel disconfort?
0
09-08-2021, ora 21:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Trebuie sa vad acientul ca să răspund la aceste intrebari
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •