chist mamar

01-04-2011
venice
Nu este medic/terapeut
venice
buna ziua, in urma unui consult la o clinica de oncologie mi s-a spus ca am cancer, (consult insemnand palpare).Aveam un nodul urias ce-mi aparuse in urma cu o luna, noduli axilari durerosi.
Mi s-a spus, repede mamografii, raze, eco cu aluzii la metastaze, chimioterapie pentru micsorarea tumorii etc, etc.Intrata intr-o depresie crunta am inceput sa fac analize, raze, eco, tot ce mi s-a cerut.
A urmat punctie, biopsie, rezultat chist mamar.
E minunat dar durerile in axila au ramas.

Este normal?
7 comentarii
0
01-04-2011, ora 17:12
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Durerile la axile, date de inflamatii, adica adenopatiile sunt frecvente si fara a fi nimic in neregula cu sanii, fiind cauzate probabil si hormonal. Daca ecografia si analizele au aratat ceva benign nu ai de ce sa fii panicata. Poti consulta inca un endocrinolog pentru o a adoua opinie. Sanatate!
0
14-04-2011, ora 23:09
maurica
Nu este medic/terapeut
maurica
Buna seara, -am 50 de ani, pana mai acum vreo cateva luni am avut ciclu regulat la interval de 24 de zile.In urma unui stres puternic, care a durat mai mult timp(decesul sotului), ciclul a inceput sa intarzie la 35-40 de zile, acum nu am avt ciclu de 2 luni jumate.De cateva zile sanii mei au devenit durerosi si tensionati, grei, ca in perioada premergatoare aparitiei ciclului, insa ciclul tot nu apare.Am mai avut in toamna o dereglare hormonala cred, tot asa cu sani foarte durerosi si tari, care a trecut de la sine.Nu am nici un simptom de menopauza.gen bufeuri, palpitatii, dureri de cap, , doar ca am luat putin in greutate.Cu totul intamplator, zilele trecute am descoperit in sanul stang un nodul destul de mare poate 3 cm, cam asa, care nu reusesc sa-mi dau seama daca este de consistenta solida si daca are forma regulata.Cu ani in urma am mai avut asa ceva la sanul drept, dar surprinzator ca desii ani de zile l-am simtit acolo (evident dupa eco mamar, am stat linistita, era un chist sau ceva de genul asta )acum nu-l mai am, fara sa fi facut nici un tratament.Intrebarea mea este ;acest nodul pe care il simt in partea superioara a sanului deasupra mamelonului, poate fi ceva cauzat de o dereglare hormonala, ?
0
15-04-2011, ora 01:53
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Poate fi si hormonal, bineinteles, dar tot o ecografie va poate linisti. In orice caz sunteti in perioada de premenopauza, nu este musai sa aveti bufeuri, e foarte bine ca nu le aveti, dar e de luat in calcul. Dupa eco, consultati si un endocrinolog daca aveti nelinisti legate de aceasta perioada.
Sanatate!
0
15-04-2011, ora 02:20
maurica
Nu este medic/terapeut
maurica
Va multumesc pentru raspuns, nu nu am nelinisti legate de perioada de premenopauza, ce ma nelinisteste este acest nodul destul de mare, care imi este imposibil sa-mi dau seama cum si de cand a aparut, pentru ca, ca orice femeie imi cunosc bine corpul si implicit si sanii, era imposibil sa nu-l simt daca era acolo de mai mult timp.O sa ma duc neaparat sa-mi fac eco, pt ca de felul meu sunt si foarte panicoasa si daca stau cu acest stres, precis fac o depresie.Femeile aflate in perioada de premenopauza, pot face acesti noduli de cauza hormonala ?Inca odata multumiri.
0
15-04-2011, ora 12:14
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Chisturi hormonale benigne se pot face la orice varsta si de multe ori avand cauze hormonale. Unele dispar de la sine, altele necesita tratament. Dar toate trebuie investigate. De asta am zis de eco, nu iradiaza si indruma bine spre un diagnostic.
Sanatate!
0
15-04-2011, ora 16:29
maurica
Nu este medic/terapeut
maurica
Multumesc mult, sper din tot sufletul sa nu fie ceva grav.deja am inrat in panica.
0
15-04-2011, ora 17:56
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Scuze ptr exprimarea mai putin corecta, am scris in graba ultimul mesaj...
Nu intrati in panica, stresul este cel mai mare dusman si chiar el declanseaza in organism fenomene nedorite. Cu atat mai mult cu cat ati trecut deja prin ceva dureros. Ganditi-va ca aveti un organism de invidiat, (din ce in ce mai multe femei intra la menopauza inainte de 40 de ani ! si au multiple neajusnsuri) ca sunt normale unele episoade si orice ar fi, se poate reveni la normal.
Sa dati vesti bune!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.