chist naboth si rezultat frotiu cervico-vaginal

29-11-2007
carinna
Nu este medic/terapeut
carinna
in urma unei ecografii mi s-a depistat pe col chist naboth de 6, 5 mm; ganglionii inghinali ii am inflamati si simt mereu dureri surde pe picior si intepaturi in zona chistului;
rezultatul frotiului cervico-vaginal spune:
celule superficiale si intermediare -frecvente
modificari celulare reactiv-inflamatie
epitelii-frecvente
leucocite rare
flora microbiana bogata
levuri foarte rare
cocobacili
modificari celulare asociate inflamariei nespecifice

tratamentul consta in stamicina, clotrimazol unguent si ovule gynozol
Va rog sa imi dati o parere despre rezultat si mai ales daca durerile sau mai bine zis senzatia de presiune pe picior si coll sunt normale si se leaga de prezenta ciupercii, respectiv tratamntul este ok?
credeti ca ar trebui sa mai fac alte investigatii?
dr mi-a zis ca chistul naboth nu prezinta un pericol
2 comentarii
0
03-12-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Chistul naboth este localizat la nivelul colului uterin insotind o cervicita cronica, iar conform FCB tratamentul care vi s-a recomandat este corect. Insa trebuie de repetat cntrolul ginecologic si ecografia pelvina daca persista durerile si adenopatia (ganglionii mariti de volum), putand fi vorba si de o anexita (infectie ovariana) asociata sau de o alta inflamatie in sfera pelvina. Daca durerea e pe partea dreapta si nu ati fost operata de apendicita, ar fi util si un consult chirurgical, desi intre-o apendicita simptomele sunt mult mai zgomotoasa.
0
21-06-2009, ora 22:38
franculescu
Nu este medic/terapeut
franculescu
buna seara asi dori sa ma ajute cineva sa inteleg rezultatul analizei frotiu cervico-vaginal .
bacili gram negativi +
leococite+
celule superficiale+
celule intermadiare+
celule de endocol rare
modificari celulare reactive asociate cu inflamatie PMN sau IMN +
microorganisme+
anul trecut mi sa depistat chistul ovarian stang dupa ecografie nu inteleg nimic de accea asi dori sa-mi spuna cineva ce inseamna si daca este grav:G 52, N-60, F4.1, X1.0 VA MULTUMESC FOARTE MULT
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.