chist osos (geoda) col femural stang

14-04-2013
adicutz
Nu este medic/terapeut
adicutz
Buna ziua.Ma numesc Adrian, am 23 ani, 61 kg.In urma unor dureri de sold mi s-a indicat sa fac un RMN-pelvis, rezultatul fiind urmatorul:
La examenul prin rezonanta magnetica al pelvisului pentru articulatiile coxo femurale, cu secvente ponderante T1, T2, PD, T2 PD FS, se constata:fara epansament lichidian articular.Nu se pun in evidenta modificari de semnal la nivelul partilor moi perarticulare.La nivelul colului femural stang se pune in evidenta o imagine bine delimitata in hipersemnal intens T2, hiposemnal T1, omogena, cu diametrul de aproximativ 10 mm.Cartilajul articular este de aspect normal bilateral.
Concluzii:chist osos(geoda) col femural stang, fara alte modificari patologice.


V-as fii foarte recunoscator daca m-ati lamuri ce inseamna cele descrise.Trebuie interventie chirurgicala la asemenea diagnostic??Cat dureaza recuperarea daca m-as opera?Alte solurii ar mai fii pentru tratament si ce riscuri implica??
Va multumesc mult si sper din sufet sa ma ajutati cu niste raspunsuri utile.Multa sanatate!
5 comentarii
0
14-04-2013, ora 17:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este total imposibil de indicat o interventie chirurgicala doar lecturand interpretarea scrisa a unui RMN.
RMN-ul este valoros, insa numai daca este studiat ca imagine directa, in timpul examinarii clinice la ortopedul cu mare experienta in patologia tumorala a aparatului locomotor.
Protocolul este insa altul: se incepe cu examinare radiologica, se continua cu Compter-Tomograf, iar RMN-ul se indica doar cu totul rarissim (RMN are o fiabilitate mai redusa in cazul osului si prezinta nenumarate imagini fals-pozitive).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
14-04-2013, ora 18:23
adicutz
Nu este medic/terapeut
adicutz
In primul rand vreau sa va multumesc mult pentru atentia acordata.Zilele astea o sa caut un ortoped bun care sa imi interpreteze cd-ul.Totusi ma gandesc la ce e mai rau si de aceea va pun intrebarile astea...In cazul in care este necesara interventia chirurgicala as vrea sa stiu cum decurge recuperarea.Dureaza mult??In cat timp ma pot duce la munca?Daca aman interventia exista vreun risc?Am mai citit ca ar fii posibila tratarea chisturilor osoase si cu injectare de corticosteroizi.Daca se poate sa imi spuneti ce riscuti implica aceste injectari pentru chist osos col femural.

Va multumesc inca o data pentru atentia acordata si ajutati-ma va rog si acuma cu aceste nelamuriri.
0
14-04-2013, ora 18:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Formatiunile tumorale osoase ale aparatului locomotor au un protocol destul de precis de tratament, bazat pe examinare clinica, examen radiologic, computer-tomografic, scintigrafic si rarissim RMN.
Cel mai important aspect este diagnosticul de precizie, obtinut numai prin prelevare directa de tesut (biopsie). Nu se mai pune problema actualmente de injectare de produse cortizonice in formatiunea tumorala, fara a avea un diagnostic histologic precis (daca formatiunea este maligna, injectarea cortizonului este absolut catastrofala).
Prin urmare, nu putem apecia necesitatea interventiei, amploarea interventiei, riscurile, durata recuperarii fara sa avem nici cel mai mic detaliu asupra situatiei formatiunii tumorale.
Trebuie sa consultati un ortoped cu mare experienta in patologia tumorala a aparatului locomotor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
28-04-2013, ora 12:06
adicutz
Nu este medic/terapeut
adicutz
Buna ziua din nou!
Dupa cum am promis mai sus, mi-am facut o programare la o clinica de ortopedie din Cluj-Napoca unde mi-a fost interpretat RMN-ul.
Desi pe fisa de examinare de la Alba-Iulia scria ca ar fii vorba de un chist osos(geoda) col femural stang, domnul doctor de la Cluj mi-a zis ca nu ar fii vorba de asa ceva.Mai degraba poate fii vorba de 'bone island'.
Mi-a masurat unghiurile dintre mijlocul epifizei femurului si articulatia soldului.La piciorul drept unghiul fiind de 136 pe cand la piciorul stang(cel cu dureri) fiind de 124.Dupa etapa asta mi-au masurat picioarele, unul dintre ele fiind cu 5mm mai scurt decat celalalt.
In final m-a asezat pe spate si mi-a zis sa ma prind cu mana dreapta de marginea stanga a patului.Mi-a luat piciorul stang si mi l-a rasucit(destul de tare) in mod circular inspre dreptul incat s-a auzit ca ar fii pocnit ceva in articulatie.
Cam asta a fost consultatia de la Cluj.Mi s-a zis ca ar putea fii ceva ce tine de dezvoltarea oaselor si imi recomanda sa mai fac un RMN peste 6 luni.
Fiind mai linistit sufleteste ca se poate sa scap fara interventie chirurgicala va cer inca o data sfaturile pentru cele scrise mai sus.Ce parere aveti de diagnosticul asta?Ce as putea sa fac pentru a-mi imbunatatii starea de sanatate?
Va multumesc mult si imi cer scuze pentru eventualele greseli.Nefiind familiarizat cu termenii medicali sper ca ati inteles cele explicate de mine.Va multumesc mult si sper sa ma ajutati cu niste raspunsuri!
0
01-05-2013, ora 11:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Din cale descrise poate fi vorba despre o epifizioliza, despre o maladie Legg-Calve-Perthes sau altele similare.
Nu se pune problema de medicamente, de injectii sau de cine stie ce proceduri.
Tot ce va ramane de facut este sa evitati sporturile si efortul fizic exagerat, care ar putea degrada articulatia soldului.
O reevaluare periodica este utila.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: