chist ovarian endometriozic

28-09-2017
Artenie
Nu este medic/terapeut
Artenie
Buna ziua,

Am 43 de ani si urmatoarea simptomatologie:

-durere pelvina localizata in fosa iliaca dreapta(a debutat cu o jena, acum este o durere permanenta ce iradiaza si zona inferioara a spatelui
-hematurie a fost numai intr-o singura zi(am mers la laborator pentru urocultura-astep rezultate)
-alternarea tranzitului intestinal diaree/constipatie fara o cauza legata de alimentatie
-uneori frisoane
-uneori peristaltism dureros
-disurie
-rectoragii(ldepistat la sters)
-infertilitate
-greata fara varsaturi
-leucoree
-prurit
M-am adresat medicului ginecolog, a efectuat testul Papanicolau, ecografie endovaginala. Rezultatul eco:ovare cu aspect normal, fara lama de lichid in Douglas, nodul fibromatos la nivelul peretelui posterior de 6.8mm
Rezultat Papa:Negativ pentru leziuni intraepiteliale sau maligne, metaplazie scuamoasa, fara anomalii ale celulelor scuamoase, fara microorganisme, fara celule glandulare.Descriere citologica:Celule exocervicale superficiale si intermediare, metaplazie scuamoasa, placarde de celule glandulare endocervicale, frecventi nuclei liberi, mucus, PMN, bacili Doderlein
Mi s-a recomandat sa merg la gastroenterolog.Am urmat aceasta recomandare deoarece durerea devenise puternica, am urmat timp de 3 sapatamani regim elimentar bazat pe supe, branza de vaci, ou fiert, paine prajita, legume fierte, peste la gratar.Am efectuat colonoscopie( fara sedare), deoarece durerea persista si aveam scaune de consistenta normala, dar multiple(2-3/zi) in comparatie cu un scaun normal pe care il aveam dimineata.
Rezultat colonoscopie:Hemoroizi interninesangeranzi, fara alte modificari pana la nivelul unghiului splenic, nivel de la care nu a putut fi continuata din cauza durerii.
Precizez ca aceasta investigatie a fost infiorator de dureroasa.
Am efectuat si un RMN abdomeno-pelvin
Rezultat pelvis:Uter fara formatiuni expansive la nivelul corpului uterin, endometru liniar, col uterin cu, ovar drept diametru 30 mmcu arie nodulara in hipersemnal T1, hiposemnal T2, de diametru 8 mm, cu aspect endometriozic, cativa foliculi milimetrici, ovar stang, diam 27 mm, cu aspect folicular, vezica in repletie minima fara formatiuniexpansive parietale, GANGLIONI INFRACENTIMETRICI ILIAC EXTER SI INTERN BILATERAL, fara lichid pelvin.
Rezultat abdomen:ficat in limite nosrmale, fara leziuni focale, omogen, cai biliare intra si extrahepatice nedilatate, colecist destins, cu continut lichidian, pancreas omogen, fara modificari, splina, fara modificari, glande suprarenale cu asp. normal, rinichi fara distensie pielo-caliceala, in limite normale, chist cortical polar superior drept diametru 4 mm.
Analize:hiposideremie-44 mcg/dL, CRP 6.38 mg/dl usoara leucocitoza-WBC-13.26(valori normale 4-10) si neutrofilie10.83(valori normale 2-8), CEA-normal-1.2 ng/ml In rest normale uree, creatinina, TGP, TGO, glicemie, GGT, fosfataza alcalina.
Multumesc anticipat.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.