Chist san

12-07-2022
Ioana-lp
Nu este medic/terapeut
Ioana-lp
Bună ziua!

Am 28 ani. Ma confunt cu următoarea problema de sănătate.
În urma unor dureri în piept ( mai mult arsura, senzație de presiune), am fost și mi-am făcut control la inima dar și o ecografie mamara. La inima e ok, insă în urma ecografiei mamare mi-i s-au descoperit la sanul stang 2 chisturi mici.
Intepretare: doua imagini tronsonice, bine delimitata de pana la 3.8 mm, fără distorsiuni arhitecturale sau semne inflamatorii.

Medicul mi-a spus ca nu necesita tratament și ca trebuie monitorizați anual însă eu ma confrunt cu aceasta presiune în piept în continuare.

Menționez ca nu este o durere insportabila dar persista. La început a fost ca un junghi ( intepaturi), uneori o durere sub san, alteori durerea radia spre umar, iar acum o resimt ca o arsura...

Primele simptome au fost în 2020, dar nesemnificative, iar de anul trecut aceste simptome s-au accentuat.

Am uitat sa precizez ca am și probleme reumatice..o hernie mica la coloana cervicala ( nu știu dacă radiază durerea pana acolo sau dacă are legatura)

As mai cere părerea unui alt medic.
Ar trebui sa merg și la un control ginecologic acum?
Sunt foarte îngrijorată și nu știu ce ar trebui sa fac mai departe...

Multumesc pentru eventualele raspunsuri!
4 comentarii
1
12-07-2022, ora 15:11
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Ar trebui sa faceti si o ecografie abdominala.
0
13-07-2022, ora 08:57
Ioana-lp
Nu este medic/terapeut
Ioana-lp
Buna ziua,

Am facut anul trecut o ecografie abdominala si mi-i s-a spus ca sunt balonata.
Am avut tratament cu Motilium si Helides...

Voi merge la un alt medic sa imi fac eco.
Multumesc pentru raspuns!
1
17-07-2022, ora 17:17
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Să înțeleg că nu ai făcut și o mamografie. Dacă nu, e bine să faci. Fie și numai pentru liniștea ta.
0
25-07-2022, ora 10:12
Ioana-lp
Nu este medic/terapeut
Ioana-lp
Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns.
Voi merge prima data si la un consult ginecologic, iar apoi poate imi fac si o mamografie (am observat ca durerile sunt mai mari inainte sa imi vina menstruatia).
Sanatate multa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: