Chist sau cancer hepatic?

23-02-2013
pacientu86
Nu este medic/terapeut
pacientu86
In urma unei ecografii de rutina mi s-a depistat la nivelul ficatului un chist. Doctorul mi-a recomandat o serie de analize printre care TGO, TGP, Bilirubina totala si directa, anticorpi echinococcus si inca doua trei analize. Din proprie initiativa am facut si alfa-fetoproteina. Toate aceste analize au iesit ok.
Doctorul a exclus din start daca ar fi vorba de vreun cancer (mentionez ca am 26 de ani), chiar inainte de a vedea rezultatele analizelor. Dupa analize a fost exclus chistul hidatic si abcesul hepatic (pentru abces a spus ca analizele sunt prea bune ca sa fie abces). De asemeni la intrebarile mele insistente diagnosticul de cancer a fost scos categoric din calcul.
In ultima vreme am facut oarecum un exces de medicamente (am luat isoprinosine 2 pastile pe zi timp de o luna, apoi pauza o luna si din nou inca o luna de tratament, valtrex cate o pastila cand am simtit ca este necesar o pastila la 3-4 zile: aceste medicamente mi-au fost prescrise pt herpes). Doctorul de asemeni a spus ca de la medicamente este exclus sa apara acest chist/ cancer.ce-o fi.
Mi s-a recomandat inca o ecografie peste 6 luni pentru a monitoriza chistul.
Intrebarea mea este daca la ecograf se poate confunda acest chist, care apare ca o imagine neagra, cu o tumora canceroasa? La ecograf cancerul apare tot ca o imagine neagra sau este una deschisa la culoare?

Astept un raspuns, si-mi cer scuze daca intrebarile sunt un pic cam prostesti?

Va multumesc.
7 comentarii
0
24-02-2013, ora 02:48
DrW
Identitate neconfirmată
DrW
Buna ziua!

Nu este vorba de culoare, este vorba despre alte caracteristici- de exemplu, chistul apare ca o formatiune relativ rotunda sau ovalara, cu un continut lichidian. Cancerul apare complet altfel, este fara margini regulate, raspandit in ficat, eventual cu sangerari sau alte simptome care s-ar fi observat. Daca medicul a exclus cancerul si abcesul, cel mai probabil este intr-adevar un chist hidatic. Aveti caini? Ati fost la vanatoare? Ati intrat in contact cu animale salbatice(lupi, vulpi)?

Cu stima.
0
24-02-2013, ora 09:05
pacientu86
Nu este medic/terapeut
pacientu86
Am facut si testul la echinococcus, bacteria care ar fi responsabila pentru declansarea chisturilor hidatice, si a iesit negativ. Deci a fost exclusa si varianta asta. Caini nu am..pisici nu am...cat despre vanatoare nici nu poate fi vorba.
Am uitat sa specific faptul ca anul trecut am facut aceeasi ecografie la acelasi medic si totul a iesit ok.
Va multumesc.
0
24-02-2013, ora 10:29
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
zici:
"In urma unei ecografii de rutina mi s-a depistat la nivelul ficatului un chist"
si
ulterior:
"Am uitat sa specific faptul ca anul trecut am facut aceeasi ecografie la acelasi medic si totul a iesit ok."
la DOAR 26 ani?!???
DE CE aceste eko-anual?!?
au fost SI ALTE simptome??!?
cele bune,
0
24-02-2013, ora 10:31
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
multumesc d-le DRW
am aflat astfel ca,
iata o boala poate avea ca si cauza..cainii,...
si copiii mei NU ma asculta.
Sa aveti o zi buna,
0
24-02-2013, ora 10:59
pacientu86
Nu este medic/terapeut
pacientu86
Pur si simplu ca si masura de precautie...nu cred ca trebuie asteptate simptomele ca sa-ti faci o ecografie.

Da intr-adevar anul trecut au fost niste dureri care pe parcurs au disparut, nu am depistat nici acum cauza...probabil creierul.

Iar de data asta am avut niste dureri de spate, si mi-era teama sa nu am ceva la rinichi. La rinichi a fost ok, in schimb m-am pomenit cu acest chist.

Cu stima.
0
27-02-2013, ora 20:37
DrW
Identitate neconfirmată
DrW
Buna ziua!

Sfatulm meu este sa faceti un CT inainte sa va operati sa vedeti exact extensia si delimitarea. Cat priveste echografiile, un astfel de chist se poate dezvolta in 3-6 luni, deci e foarte posibil ce descrieti Dvs.

Cu stima.
0
27-02-2013, ora 21:38
pacientu86
Nu este medic/terapeut
pacientu86
Dar analiza la echinococcus a iesit negativa...doctorul a exclus chistul hidatic.
A spus ca este un chist provocat de o obstructie a canalelor biliare...sau ceva de genul.

Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: