chist -vaginal-. rog un raspuns.

02-02-2009
talida89
Nu este medic/terapeut
talida89
buna! am fost acum 4 luni la un control ginecologic pt o mica infectie si doar atat. acum insa, de vreo luna in coace, cand imi faceam o baie, am simtit in vagin ( "spre partea stanga", cam la "un deget" -nu stiu cum sa spun) o umflatura cat o bomboana mai mica, .nu ma doare, nu ma deranjeza. acum insa e mai mic, cat un bob de fasole... am auzit de chisturi vaginale, si ca trec de la sine.asta o fi? joi am programare la medic, dar as vrea sa stiu ce poate fi.
5 comentarii
0
21-03-2009, ora 13:20
Nadgia
Nu este medic/terapeut
Nadgia
Si eu ieri in urma unui control de rutina am aflat k am un chist pe vagin destul de maricel(km 2cm circumferinta)si primul medic la care am fost m-a programat pentru incizie peste o saptamana pt k nu se poate trata medicamentos.Am mai fost la un doctor sa vedem ce parere are kre a zis tot la fel k i destul de maricel dar care m a trimis si la un al 3 lea.Cel de al treilea e doctor care se ocupa numai de afectiunile vaginului...acum sa vedem ce voi afla de la cel de al 3 lea.
Problema este k anul trecut in mai am facut o kuterizare(la un alt medic) si nu mi s a spus nimic de acest chist.In toamna anului trecut(septembrie octombrie) am fost la un altul pentru probleme cu secretia kre la fel nu mi a pomenit de acest chist.
Este posibil sa se fi dezvoltat atat de mult in doar kteva luni?
0
02-12-2010, ora 12:35
florascu camelia
Nu este medic/terapeut
florascu camelia
si eu am un chist vaginal depistat in timpul sarcinii. el nu a crescut in timpul sarcinii. dupa ce am nascut s-a marit foarte mult in timp record. acum este de 30 mm si mi s-a spus ca este hormnal si trebuie operat. am primit tratament pana dupa sarbatori nu stiu cat de periculos este si daca va trece cu acest tratment. daca ati trecut prin asta, informati-ma si pe mine.
0
02-12-2010, ora 14:29
Nadgia
Nu este medic/terapeut
Nadgia
Pe langa cel de al 3 lea dr de care mentionam mai sus am ajuns si la cel de al 4 lea. Ambii de aceeasi parere...dak nu doare si nu deranjeaza sa l lasam in pace. Cel de al 4 lea, barbat s a exprimat asa:" Daca eu iti scot chistul ala, barbata u ce mai gadila?". Am facut la un an o colposcopie sa vedem cum se mai prezinta si nu s a inregistrat nicio schimbare, aceeasi circumferinta. In februarie-martie voi merge iarasi sa fac colposcopie.
Bafta multa!
0
02-12-2010, ora 16:09
justyna
Nu este medic/terapeut
justyna
talida 89.ce ai simtit tu acolo cu degetul e colul.cand era mai mare e la perioada de ovulatie...iar cand e mai mic e normal...nu cred ca e vreun chist...bafta oricum..
0
12-03-2014, ora 10:07
cristinaalalala
Nu este medic/terapeut
cristinaalalala
Nu stiu daca postez bine intrebarea aici, dar asta e. Am 15 ani si ieri am simtit pe peretele drept al vaginului o umflatura micuta, cat un bobulet. Nu imi creaza discomfort dar as vrea sa stiu daca va trece de la sine. Nu se afla chiar pe labia minora, ci putin mai in drepata. Se poate sa ma ajute cineva repede?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: