chisturi la sani

01-11-2013
ema-pop
Nu este medic/terapeut
ema-pop
Buna ziua
Am 39 de ani si de 6 ani de cand am nascut am niste chisturi- cate unul la fiecare san pe care ii tin sub observatie ecografic.Sunt doar de cativa mm, mobili, insa ma ingrijoreaza ca nu dispar. Medicul mi-a spus ca daca ii operez pot sa-mi apara din nou si ca sunt de natura hormonala.Vreau sa stiu daca chisturile se pot maligniza?
2 comentarii
0
02-11-2013, ora 16:06
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Chisturile infracentrimetrice (sub un cm.) sunt deja considerate ca fiind normale pe parcursul vietii femeii adulte. Deci nu iti mai face griji, traieste-ti viata linistita si MAI ALES nu te palpa prea des in acele zone, sanul este o glanda si reactioneaza repede la stimulare.
Fa-ti eco la 6 luni- un an si daca tot asa au continut lichid, nu-ti face probleme. Pot sa dispara, mai revin, nu sunt o problema, asa cum spuneam. Nodulii solizi sunt mereu semnal de alarma.
Sanatate!

Evita lactatele.
0
06-11-2013, ora 08:10
ema-pop
Nu este medic/terapeut
ema-pop
Multumesc pentru mesaj si pentru incurajare, sper sa n-am surprize.
Adaugă un comentariu / răspuns

01-07-2021, ora 11:30
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Întreabă un Ginecolog online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Vezi doctori disponibili
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Nodul nedureros la sân
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.