chisturi ovariene si menstre neregulate

02-04-2008
mihaela106
Nu este medic/terapeut
mihaela106
salut am avut chisturi ovariene pe ambele ovare am facut tratament si au disparut.Acum cred ca au reaparut pt ca am cicluri neregulate.Cine stie de ce apar aceste chisturi ?Va multumesc si astept raspuns multa sanatate
5 comentarii
0
06-04-2008, ora 00:00
infomedia.consult
Nu este medic/terapeut
infomedia.consult
cauza poate fi o dereglare hormonala, exces de foliculina.
0
28-07-2008, ora 00:00
felicia.n
Nu este medic/terapeut
felicia.n
mihaela te rog frumos daca poti sa-mi spui cu ce te-ai trtat de chisturi ovariene si cum erau cu lichid sau nu? multumesc
0
07-08-2008, ora 00:00
mihaela106
Nu este medic/terapeut
mihaela106
buna nu stiu dak chisturile sunt cu luchid sau nu.Nu mi sa zis nimic despre asta si leam tratat cu anticonceptionale harmonet va multumesc
0
20-06-2009, ora 22:43
emilia_ratusca
Nu este medic/terapeut
emilia_ratusca
am cilcu neregulat maro negru iar un rosu inchis este uscat tine vreo 4 5 zile vine ba din 2 in 2 luni ba de 2 ori pe luna am avut si niste chisturi acum mult timp cand am avut ciclu normal rosu lichid am decat 16 ani nu vreau sa afle ai mei ca nu mai sunt virgina ce pot sa fac ??? ca sa ma si duc la doctor sa scap de probleme dar sa nici nu afle. stiam ceva de genu ca ginecologul poate sa nu le spuna parintilor daca vb cu el dar daca nu pot sa vb cu el ??? sau la aceasta problema nu este nevoie de un control decat de analize sau radiografie va rog ajutati-ma multumesc frumos si o sa pot sa fac copii cu asemenea ciclu ??
0
02-11-2009, ora 00:24
maimusik
Nu este medic/terapeut
maimusik
Atata timp cat ovulul este eliberat da poti face copii.Ideea e in felul urmator.Chisturile pot fi lichide sau solide.daca sunt lichide pot trece cu tratament dar daca sunt solide nu'ti trec.E posibil datorita stoparii anticonceptionalelor sa iti fi dereglat ciclul de tot si asta se intampla cand chisturile ovariene sunt de natura solida si sunt pe baza hormonala.Sfatul meu este sa fugi repede la ginecolog si fara mama si tata nu trebui sa stie ei decat daca este cazul.Eu am 17 ani si am inceput sa merg la ginecolog cu chisturi ovariene de la 13 ani singura !!! si tata na crezut niciodata ca nu mai sunt virgina chiar daca la 16 ani am inceput'o.Ma duc si in ziua de azi ca sa tratez acele chisturi si pentru ce mai am nevoie si tata crede ca mai sunt virgina.Nuti fie teama ii spui ca te doare burta si la doctorita ginecolog ii spui ca nu vrei parintii tai sa afle ci doar sa se concentreze pe problema.Asta e condifential.Tu daca ginecologu spune parintilor secretul tau o poti da in judecata:).Stai linistita fugi repede la gine cu trimitere de la medicul de familie... fati o ecografie pelvina si o sa treaca.te pup
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Chist ovarian depistat întâmplător - ignorare, monitorizare sau tratament?
  • Ciclul de două ori pe lună
  • Chisturile ovariene - important de știut
  •