Chiuretaj, Novinette, regret, ce as putea sa fac?

27-10-2008
Pebb
Nu este medic/terapeut
Pebb
Buna tuturor, am un necaz si nu mai stiu incotro sa o apuc, pt la cati medici merg atatea pareri, parca toti iti spun ce vrei sa auzi ca sa scape de tine. Cu toata durerea o spun ca la 17 ani am rasam insarcinata, bineinteles ca nu puteam sa pastrez sarcina, apoi medicul mi-a prescris Novinette.Am ajuns sa le iau de 4 ani si ceva aproape, am facut pauza doar dupa 2 ani o luna de zile, timp in care m-am ingrasat ff tare, am inceput sa ma umflu, eram disperata, nu stiam din ce cauza nu stiam ce sa fac, medicul m-a asigurat ca nu voi lua in greutate ca nu este nicio problema sa le iau linistita, nu am reusit sa fac pauza mai mult de o luna pt ca m-am speriat f tare si le-am reluat, automat mi-am revenit la greutatea normala. Acum dupa atata timp imi este ff frica pe langa faptul ca am facut un chiuretaj si toata lumea zice ca la primul risti sa nu mai ramai insarcinata mai am si problema asta ca iau anticonceptionalele de atata timp fara pauza, imi este ff frica ca nu voi reusi sa dau nastere unui copil, lucru care mi-l doresc cel mai mult...Sun fff necajita, imi este frica si sa intrerup pastilele, ma ingras ff tare fara exagerare si as vrea sa fac o pauza, sa fiu linistita. Unii medici spun ca nu este nevoie de pauza, altii spun ca este nevoie. Sun o presoana care se consuma fff mult si imi sta si pe suflet chiuretajul, nu am liniste, in continuu ma invinovatesc si ma pedepsesc...Va rog frumos ajutati-ma! Cum sa fac? asai ca este nevoie se le intrerup dupa atata timp? Cum sa procedez?
7 comentarii
0
27-10-2008, ora 19:57
vanilia
Nu este medic/terapeut
vanilia
acum cati ani ai? cand iti doresti sa ramai insarcinata?
0
27-10-2008, ora 21:35
Pebb
Nu este medic/terapeut
Pebb
Am 21 de ani, si nu doresc inca sa am copil, termin facultatea, fac master mai fac ceva, am un iubit dar inca nu ma gandesc la casatorie, in viitor imi doresc si sunt foarte necajita
0
27-10-2008, ora 21:40
Pebb
Nu este medic/terapeut
Pebb
Cam in ce situatie sunt? ma consum f mult, dorm putin, agitata, mereu suparata, nu sunt eu, sunt mult prea stresata si nu am liniste...
0
27-10-2008, ora 22:37
anonima101
Nu este medic/terapeut
anonima101
trebuie in primul rind sa te calmezi ca altfel nu faci nimik
in al doilea rid si dupa parerea mea ar trebi totusi sa faci pauza sau dupa parerea a mai multor medici dupa 5 ani sa nu mai folosesti nicidata contraceptive ca risti mult sa capeti strilitate
dar totusi mergi la mai multi medici si fa o comparatie si la urma hotarasti ce faci...
nu te limita la un medic cel mai bine in situatia ta sa consulti mai multi medici
hai dupa ce termini si hotarasti ceva ne anunti si pe noi bine?
pupici
ai grija de tine
0
28-10-2008, ora 08:22
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Toate anticonceptionalele pot duce la ingrasare in cadrul modificarilor endocrino-metabolice pe care le produc in organism. Sterilitatea este o reactie adversa care apare uneori, din fericire in majoritatea cazurilor se vindeca spontan si nu are (in conceptia actuala, mai demult se credea asta) legatura cu a face sau a nu face pauze de anticonceptionale, cat legatura cu durata totala a tratamentului anticonceptional.

Parerea de rau dupa avort (exista un "sindrom post-avort") se poate trata psihologic si/sau spiritual, folosind medicamentele Bisericii: in acest caz spovada.

Probabil ca cea mai potrivita metoda in cazul dv este contraceptia naturala.
0
28-10-2008, ora 13:03
Pebb
Nu este medic/terapeut
Pebb
Multumesc frumos pentru raspuns, si daca aceste anticonceptionale duc la ingrasaere si eu renunt la ele, ma tot ingras ce e de facut?daca nu reusesc sa imi revin la normal decat daca le iau in continuare, simt ca sunt dependenta de ele.
Dupa avort, m-am spovedit...dar tot am pe constiinta, sunt mereu stresata si ma consum.
Dar ce parere aveti despre urmarile primului avort si riscul de nu a mai putea ramane insarcinata?
0
11-09-2009, ora 16:32
andreia-stefania
Nu este medic/terapeut
andreia-stefania
buna, am si eu o problema.la 17 ani, am facut un avort, acum am 24 ani, de 4ani incerc sa raman gravida, nimic.am facut o gramada de tratamente, am schimbat doctori, dar nimic.cine poate sa ma ajute?nu mai stiu ce sa fac?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: