ciclu mai devreme

19-03-2012
locri
Nu este medic/terapeut
locri
buna...am si eu o problema mi-a venit menstruatia mai devreme cu o saptamana conform pastilelor care le iau si nu am terminat inca pastilele, cele 21 de zile...ce ar trebui sa fac sa le iau in continuare?
4 comentarii
0
20-03-2012, ora 17:39
norah03
Nu este medic/terapeut
norah03
salut, am aceiasi problema...Folosesc Yasmine de 6 luni si mereu imi venea ciclu la tip..luna aceasta insa a venit cu 7 zile mai devreme, desi inca luam cele 21 comprimate, zilnic cite unul...Ajutat-ma va rog... ce sa fac? cum sa continui sa iau contraceptivele? le termin si apoi fac pauza 7 zile si incep un nou blister? sau fac pauza si astept urmatoarea menstruatie?
0
22-03-2012, ora 14:34
Lara Fleur
Nu este medic/terapeut
Lara Fleur
buna. la fel am patit si eu.mai am de luat 5 pilule si azi m-am trezit ca mi-a venit...mentioneza ca inainte sa incep acest blister, am avut o pauza de o luna... ma gandesc ca poate e vreo dereglare hormonala, sau stresul plus ca nu dorm bine deloc, sau ca organismul meu s-a dezobisnuit de ele...habar nu am. stie cineva ce poate fi? Ms
0
23-03-2012, ora 10:47
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
La începerea sau reînceperea anticoncepţionalelor, apar frecvent "sângerări peste anticoncepţionale". Acest lucru, dacă sângerările nu sunt foarte abundente, nu modifică felul în care luaţi pilulele: 21 de zile cu pilule, 7 zile fără pilule. Pe viitor, nu mai faceţi pauze de câte o lună, fiindcă reapar problemele, aşa cum aţi observat, iar pauzele nu vă folosesc la nimic.
0
23-03-2012, ora 13:33
Lara Fleur
Nu este medic/terapeut
Lara Fleur
Va multumesc pt raspuns. Cu siguranta voi lua in seama sfatul dvs. O zi buna! :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Menopauza
  • Menarha - prima menstruatie
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  •