ciclu menstrual mi-a venit o data si apoi deloc

03-08-2008
Alexa991
Nu este medic/terapeut
Alexa991
Am si eo o problema:(( am 16 si mi-a venit in luna martie 2008 pentru prima data ciclul menstrual.. si m-a tinut 10 zile... si dupa aceea nu a mai venit deloc:| si nush de ce..:| cateodata am dureri de burta.. si ma dor sanii.. si nu am intretinut relatii sexuale... ce trebuie sa fac? de ce nu mai vine?:|
6 comentarii
0
04-08-2008, ora 00:00
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
aolo, alexa!Pai nu e bn!Mergi la un medic ginecolog.In primul rand nu e normal sa-ti vina menstruatia la 16 ani si in al doilea rand nu e normal sa te tine 10 zile si apoi sa nu-ti mai vina deloc.Mi-e teama ca ai ceva dezechilibre hormonale..
0
04-08-2008, ora 00:00
Alexa991
Nu este medic/terapeut
Alexa991
aha.. o sa merg la un medic... si e ceva rau?adik ce o sami dea pentru dezechilibru hormonal?:|
mai am o prietena care ar vrea sashi inceapa viata sexuala.. si nu stie ce sa faca... ii e teama.. credeti k e bne sa ishi inceapa acu viata sexuala sau sa mai astepte?
si mai am ink o prietena care.. tot asha cred k are probleme k mine... ii vine ciclul menstrual odata pe an:| aproximativ..:| si a mers la doctor si i-a dat niste pastile si tot asha ii vine.. tot de la dezechilibru hormonal este ?

Ms..
0
05-08-2008, ora 00:00
oana_cjcr
Nu este medic/terapeut
oana_cjcr
Draga mea stai linistita.Si eu am fost tot ca tine.Mie mi-a venit ciclu la 13 ani si m-a tinut 2 saptamani prima data.O sa ti se regleze in timp!!! In legatura cu pritenele tale care vror sa isi inceapa viata sexuala:asta nu este un lucru pe care il planuiesti.Trebuie sa simti ca persoana cu care esti merita sa ii dai ce ai tu mai de pret.Nu trebuie sa iti incepi viata sexuala ca sa fi la moda.Este o tampenie!Trebuie sa fi mandra ca mai esti virgina!!!!Eu zic sa mai asteptati pana va incepi viata sexuala.Ascultativa ceasul biologic si el va va spune cand este momentul.
0
05-08-2008, ora 00:00
yahoo
Nu este medic/terapeut
yahoo
mergi la medic unul bun intr-un spital si vezi care e treaba, am o prietena care tot asa pateste.din punctul meu de vedere sfatuiestete cu medicul si eventual ia anticonceptionale cele mai bune sint Yasmin.Ia-le la sfatul medicului.nu e grav e o dereglare hormonala, e bine sa rezolvi problema pt ca mai tirziu sa ai si un bebe.vezi si glanda tiroida, fa un control.iar cu viata sexuala trebuie sa te pregatesti psihic folositi prezervativ.aveti grija de voi fetelor.
0
05-08-2008, ora 00:00
yahoo
Nu este medic/terapeut
yahoo
anticonceptionalele iti regleaza ciclul.intr-un an se face pauza de 3 luni.
0
05-08-2008, ora 00:00
yahoo
Nu este medic/terapeut
yahoo
sau nu depinde cum ti le recomanda medicul ginecolog.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Menopauza
  • Menarha - prima menstruatie
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  •