Cipralex dependenta - solutii alternative

507 comentarii 1 2 ..... 16 17
0
06-02-2013, ora 14:07
strutaandreea
Nu este medic/terapeut
strutaandreea
pai ar trebui sa ma duc si eu la un homeopat...sper sa fiu bine.si eu am folosit homeopate cand eram mica pentru ficat si a fost ok ar trebui sa consult si un medic homeopat merci mult
0
06-02-2013, ora 14:09
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Daca esti din bucuresti ti-o pot recomanda pe a mea.
Si n-ai pt ce, daca mai ai intrebari iti raspund cu placere.
0
06-02-2013, ora 14:10
strutaandreea
Nu este medic/terapeut
strutaandreea
sunt din galati din pacate :(
0
06-02-2013, ora 14:11
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Poate vii "in vizita" in "frumoasa" noastra capitala :D.
Oricum, fa ceva cat esti in sesiune, macar pana treci, nu sta asa.
0
06-02-2013, ora 14:51
strutaandreea
Nu este medic/terapeut
strutaandreea
da...o sa incerc aici in galati un medic homeopat multumesc ptr sfaturi
0
28-03-2013, ora 16:39
camelia37
Nu este medic/terapeut
camelia37
buna ziua..am 37 de ani..pana acum apropape o saptamana am luat cipralex, , l-am intrerupt pt ca mi-a intarziat ciclul si este posibil sa fiu insarcinata...dooar ca acum ametesc cand misc capul, eu zic ca eram dependenta de cipralex...ca si inainte daca nu il luam la 2--3 zile, , deja aveam ameteli.credeti ca o sa fie bine?
sa imi dissspara aceste ameteli?
daca se confirma sarcina nu pot sa mai iau..vreau sa o pastrez..multumesc anticipat si astept raspuns urgent
0
15-07-2013, ora 00:25
Tonka
Nu este medic/terapeut
Tonka
vad ca unii raspund altora "incurajandu-i" cu urmatoarea idee: trebuie sa va obisnuiti cu aceste stari de rau, sa incercati sa traiti cu ele pt ca (zice un destept/o desteapta) "echilibrul psihic o data afectat nu se mai reface niciodata":))) nu zau? pe baza.. a ce ati ajuns la concluzia asta fatalista?? o enormitate... nici nu ma obosesc sa raspuns la asa ceva. in schimb, ma voi adresa celorlalti, cu gandire mai sanatoasa (adica mai realista): inainte sa luati Cipralex sau alte asemenea "medicamente" (mai corect ar fi sa le numim substante, ca medicamente e un termen prea pretentios pt mizeriile astea cu zeci de efecte adverse GRAVE), trebuie sa va intrebati un lucru: va asteptati ca o substanta inventata de niste insi patetici (asa numiti "oameni de stiinta") sa va rezolve toate problemele de ordin psihic? nu vi se pare asa... un SF ideea asta? rezolvarea vine din gandirea voastra, in primul rand. sigur ca sunt suplimente/substante care pot ajuta, dar luati-le pe alea naturale care nu va supun unor riscuri de reactii adverse urate de tot. omenirea e la un nivel de amatorism in domeniul asta, creierul uman cu toate substantele din el si interactiunile dintre acestea e intr-un prea mare procent necunoscut "oamenilor de stiinta". m-am dus si eu la un destept de asta de psihiatru o data si dupa nici 5 min de cand am intrat pe usa, imi scria reteta: cipralex. am luat doar in doua zile (cate o jumatate de pastiluta pe zi) si m-a usturat stomacul si mi-au aparut niste vuiete urate de tot in urechi ca le-am aruncat pe restul de pastile la cos si am zis ca n-o sa mai bag in viata mea o substanta INVENTATA DE OM in mine, ca sa-mi actioneze asupra creierului. tre sa fii nebun ca sa faci asa ceva pe baza datelor infime existente la nivelul actual la care s-a ajuns cu studiul in domeniul neurologic. primul lucru pe care tb sa-l faceti e sa va ganditi, sa analizati ce va cauzeaza problemele, al doilea e sa faceti un plan de minimizare a stressului... indepartati cauzele, dati-i psihicului odihna de care are nevoie... dupa mult timp in care i-ati dat prea mult fata de cat poate duce. nu-i dati "substante minune"... inventate de niste amatori... care nu pot raspunde la intrebari de baza: de ce cred ei ca serotonina e aia care induce depresie? si nu dopamina sau alte substante din creier pe care nici nu le-au studiat? sau poate toate interactioneaza sinergic... ce simplu e dupa mintile lor, pac! gata, serotonina = fericire, convingem pe prosti de ideea asta simplista ca apoi sa ne fie mult mai usor sa invetntam o substanta care actioneaza simplist, doar asupra nivelului de serotonina, si sa le-o vindem ca leac al problemelor psihice pe care le au ! ce naivitati... si voi credeti mizeriile astea... ce dracu, ma, n-aveti un creier ca sa si ganditi cu el?? daca mai ajung vreodata in viata in cabinetul unui psihiatru si imi vine tot cu explicatii din astea (sau mai bine zis cu lipsa de explicatii logice), si pac, cu reteta! fara sa-mi explice cum stie el ca medicamentul ala actioneaza asupra problemei pe care o am, s-ar putea sa il iau de ceafa si sa-l dau de 3 ori cu capul de birou !
0
02-09-2013, ora 14:02
adithzu
Nu este medic/terapeut
adithzu
buna ziua tuturor ! in urma cu o saptamana mi-s-a recomandat de catre doctorul psihiatru cipralex 0, 5 mg si sanval 10 mg diagnosticul :depresie anxioasa !problema e ca am niste stari ingrozitoare...nu pot sa mananc nimic am arsuri in tot corpul si o stare de agitatie continua plus ca ma trezesc noaptea si nu mai pot adormi, credeti ca un tratament homeopat ar fi mai indicat ? a mai incercat cineva ? si daca da a dat roade ?multumesc anticipat !
0
05-10-2013, ora 08:32
iulia_magda
Nu este medic/terapeut
iulia_magda
Buna,
Vad ca nu s-a mai scris de ceva vreme informatii legate de acest subiect. Nici nu stiu daca mai citeste cineva, insa imi imcerc norocul.
As vrea savorbesc cu George2012. Daca citesti, te rog, putem discuta legat de experienta ta cu atacurile de panica.
Sunt proaspat mamica si ma confrunt cu ingrozitoare stari.
Mercik,
O adresa de mess, daca esti de acord.
0
29-11-2013, ora 16:01
Owiddiu
Nu este medic/terapeut
Owiddiu
Buna tuturor,

Ma numesc Ovidiu, am 25 de ani.
De mai bine de 2 ani de zile incerc sa trec peste o stare de depresie... Am suferit mult pe tema acestei probleme. Am incercat mereu sa trec peste, insa mi-a fost foarte greu. Usor usor am incercat sa imi revin, singur, fara a incerca tratament medicamentos. Insa observ ca tot nu am revenit la normal. Daca pana acum am experiementat stari de ameteala si de durere de cap, de un 1 incoace, starile de ameteala au mai trecut insa locul ei a fost completat de o stare generala de lipsa a chefului.
In multe cazuri imi e sila sa ies si din casa. De multe ori am avut chiar de pierduta din cauza acestei lipsa de chef de viata. Nu am incercat niciun tratament pana acum si nici nu imi doresc. Vreau ca eu sa ma pun usor usor pe picioare. Mixtura aceasta de lipsa a poftei de viata coincide si cu o stare generala de nervozitate. Imi este tot mai greu sa zambesc si sa ma fac placut fata de ceilalti, ba chiar ii dau la o parte de multe ori. Ce as putea sa fac?

Va multumesc anticipat!
0
02-12-2013, ora 17:18
Psiholog Pătraşcu Roxana
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pătraşcu Roxana
Inteleg ca va este greu aceste simptome de anxietate!

Ovidiu, cred ca in astfel de momente nu te mai bucuri de viata, nu mai ai chef sa iesi din casa dar izolarea nu este eficienta, nu te ajuta sa te gandesti ca de circa 2 ani de zile te confrunti cu aceste stari de suferinta. Din contra este nevoie sa incepi sa te canalizezi asupra prezentului, sa te gandesti la un plan de tratament pentru aceste probleme, sa iti propui zilnic sa faci ceva bun pentru tine ca sa te simti mai bine.

Te-ar ajuta sa te activezi comportamental, adica chiar daca nu ai chef sa iesi din casa - fa un efort si iesi la o scurta plimbare, asculta o melodie buna, citeste un banc, gandeste-te la activitatile pe care le faceai inainte cu placere si fa-le din nou loc in viata ta.
De asemenea, exercitiile fizice (la sala sau acasa), practicarea unui sport reprezinta o sursa importanta pentru starea de sanatate.

Azi un pic, maine un pic si uite asa usor, usor o sa incepi sa te simti mai bine.


Din pacate, nu de putine ori oamenii afectati de tulburarile anxiose dezvolta si depresie.
Prin urmare, nu lasati anxietatea netratata.
Pentru rezolvarea problemelor de stres, anxietate si/sau depresie se mai recomanda si sedintele de psihoterapie online sau la cabinet.

Demersul psihoterapeutic implica parcurgerea catorva pasi:
"¢ Intelegem ce se intampla in mintea si in corpul nostru;
"¢ Intelegem cum au aparut simptomele;
"¢ Aflam cum le putem rezolva;
"¢ Aplicam metode si tehnici pentru:

- Relaxare - exersarea, inducerea starii de calm;
- Corectarea stilului dezadaptativ de gandire, modificarea comportamentelor disfunctionale, reducerea comportamentelor de evitare prin desensibilizare sistematica;
- Cultivarea emotiilor pozitive prin practicarea optimismului;
- Prevenirea recidivei manifestarilor anxioase prin metode de schimbare a atitudinii fata de dinamica procesului terapeutic, cum ar fi argumentarea si contraargumentarea atitudinii dezadaptative;
- Dezvoltare personala si/ profesionala.

Asadar, solutii exista!

Incredere, perseverenta, rabdare si succes!
Psiholog Roxana Pătraşcu
0
19-02-2014, ora 22:31
livia39
Nu este medic/terapeut
livia39
Eu m-am ingrasat 10 kilograme intr-un an de tratament cu Cipralex ! Poate sa-mi spuna cineva, care a luat acest medicament, cum si in cat timp a slabit ? Ca eu nu reusesc. De o luna medicul mi-a schimbat Cipralex cu Efectin 75. Sunt foarte stresata din cauza celor 10 kilograme in plus si nu reusesc sa slabesc.
0
18-03-2014, ora 22:13
Psiholog Ana Cristina Badita
Psihologie, Sibiu
Psiholog Ana Cristina Badita
Psihoterapie ati incercat?
A explicat foarte bine colega mea care ar fi beneficiile terapiei cognitiv-comportamentala, considerata la fel de eficienta ca tratamentul medicamentos pt tulburarile depresive si pt anxietate.

Sa auzim de bine!

psih. Ana Badita
0
15-06-2014, ora 15:01
ella_craft
Nu este medic/terapeut
ella_craft
Buna ziua! As dori sa va intreb daca un pacient caruia i-a fost prescris cipralex de aproximativ o luna jumate, pentru anxietate, atacuri de panica si depresie poate sau nu sa se gandeasca sa inceapa scoala de soferi in vara asta. Eu cred ca e vorba doar de inconstienta, dar as vrea sa mai aud si alte pareri. Are 21 de ani. Multumesc de raspuns.
0
09-07-2014, ora 16:41
vanda09
Nu este medic/terapeut
vanda09
Buna.si...bine v-am gasit. Off..."sufar" si eu de aceasta "boala" nenorocita din luna martie. Am urmat un tratament cu coaxil si anxiar timp de 3 luni si m-am simtit mai bine...aproape de normal...insa, in perioada menstruatiei am avut o "recadere"(bineinteles in timpul tratamentului), ajungand la urgenta cu palpitatii fff puternice...imi iesea inima din piep.fapt pentru care am mers din nou la cardiologie la o clinica privata si apoi la un alt psihiatru care mi-a recomandat Cipralex si Rivotril, asa ca, am inceput tratamentul nou de 2 zile. Sincer sa va spun mi-e frica de efectele sevrajului, pt ca am intrerupt brusc vechiul trat (coaxil si anxiar), si fara nici o zi pauza, la recomandarea dnei doctor, l-am inceput pe acesta nou. Vineri merg la doctor din nou, cred ca imi va mari doza de la 1/2 la 1. Am incercat metoda autosugestiei si am inceput sa citesc cartea Panic Away. Ce pot spune? Trec greu prin aceasta "recadere" si schimbare de tratament, dar incerc din rasputeri sa razbat. Doamne ajuta!!!!
0
25-07-2014, ora 13:47
Psiholog Gabriel Pîrvan
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Gabriel Pîrvan
Buna ziua,

Vanda09, pentru atacuri de panica fara cauze medicale tratamentul psihiatric poate fi mai eficient daca urmezi in paralel si sedinte de psihoterapie.
In anumite situatii, atacul de panica poate fi generat de stres, de obiceiuri mentale disfunctionale(anumite credinte, convingeri, atitudini despre noi insine, depsre lume, viata etc). Pentru astfel de situatii psihoterapia e indicata in mod special, deoarece actioneaza asupra cauzelor psihice, in speta obisnuintele mentale problematice amintite anterior.

Toate cele bune!
0
18-08-2014, ora 20:25
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ vanda09

Regula de aur este sa nu reduci niciodata brusc tratamentul psihiatric.
Poti intra in sevraj sau chiar in episod pt cei care sufera de psihoze.
0
18-08-2014, ora 22:10
vanda09
Nu este medic/terapeut
vanda09
Nu-l reduc, Clara, multumesc pentru raspuns!
0
11-06-2015, ora 19:39
Psiholog Pătraşcu Roxana
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pătraşcu Roxana
Vanda09, cum te mai simti?

Toate cele bune,
Roxana Patrascu psihoterapeut
0
06-12-2015, ora 17:52
Annyanna
Nu este medic/terapeut
Annyanna
Cipralexul se ia dimineata inainte de masa, asa mi-a recomandat medicul psihiatru, dupa a doua zi de tratament, parca eram alt om. -Mi-a dat pofta de viata. Nu se administreaza seara, de aceea aveti cosmaruri. Nu a creat dependenta, l-am luat aproape 2 ani si treptat am luat care 1/2 tableta si apoi l-am inlocuit cu un medicament de la plafar ' Neurotonic' si este foarte bine.
0
31-12-2015, ora 18:00
Psiholog Gabriel Pîrvan
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Gabriel Pîrvan
Noul an să vă aducă speranţă, sănătate şi fericire!
La mulţi ani!

Gabriel PÈ‹rvan psihoterapeut
0
11-02-2016, ora 20:04
marialazar34
Nu este medic/terapeut
marialazar34
Buna la toata lumea, stie cineva daca se poate lua tumeric imreuna cu antidepresant ?In cazul meu excitalopram? Mersi si insanatosire grabnica si sigura la toti
0
11-02-2016, ora 21:14
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Se poate, fara nici o problema !
0
29-02-2016, ora 16:28
marialazar34
Nu este medic/terapeut
marialazar34
Mersi mult
0
01-11-2016, ora 23:53
alex280
Nu este medic/terapeut
alex280
buna. mai este cineva pe aici?
0
19-03-2018, ora 23:22
bogdys
Nu este medic/terapeut
bogdys
Salut,

Iau cipralex de vreo 5 ani sa zic asa, cure de 6 luni apoi pauza 1-2 luni pe urma iar ma ia raul apoi iar pauza. ca reactii adverse la intreruperea tratamentului a fost ameteala nasola dupa cateva zile de abstinenta care usor a cedat. Ideea e ca le-am intrerupt treptat dar si brusc, parca mai rau mi-a fost cand am facut-o treptat decat brusc... de ce le-am mai inceput tratament daca tot l-am intrerupt ? pentru ca ameteala asta tampita si starile nasoale revin imediat dupa o perioada mai stresanta.


Ca si intrebare, mai e cineva care a luat asemenea medicamente atatia ani ?

Tin sa mentionez ca doza de sustinere era de 1/2 pastila 10mg o data la 2 - 3 zile sa zic asa, cred ca mai degraba e o dependenta psihica. dar este si una fizic in conditiile in care imi vine ameteala :)...
0
20-03-2018, ora 11:02
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
5 mg de Cipralex la 2-3 zile e apa de ploaie Bogdys. E mai probabil ca simptomele tale la intrerupere sunt de origine psihica si nu w ceva organic. Cipralexul nu da dependenta, asa ca iti recomand sa nu intrerupi tratamentul de capul tau si sa incepi sesiunile de psihoterapie.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata
Adaugă un comentariu / răspuns
507 comentarii 1 2 ..... 16 17

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul