ciroza (datorata Hepatitei C)

24-10-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Buna ziua,
Nu ma pricep foarte bine la boli dar ceea ce vreau sa va intreb este:Cat de bun este interferonul in tratarea cirozei de tip C. Am toate analizale medicale ale pacientului in cazul in care doriti sa stiti ceva mai concret. Va rog foarte mult nu uitati sa imi raspundeti pentru ca este foarte important si de asemenea sa imi recomandati ceva medicament bun pentru aceasta boala sau ce trebuie administrat in acest caz. Pacienta are 46 ani, nu fumeaza si nu consuma alcool.


Cu respect,
Vasilica Hirciog
1 comentarii
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Mariwse

Sunt student anul IV la medicina.din cate stiu eu se trateaza cu interferon+ribavirina HEPATITA CRONICA cu virus C nu ciroza !!!!ciroza inseamna fibroza...ceva ireversibil...cel mult se poate reduce simptomatologia daca apar complicatii ale cirozei:ascita, encefalopatie hepatica, varice esofagiene, etc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Islandezii au ca obiectiv eradicarea hepatitei C
  • Tratamentul hepatitei C cronice cu antivirale reduce semnificativ nevoia pacienților de spitalizare pentru diferite probleme de sănătate
  • Relațiile dintre consumul alcool, diabetul zaharat, predispoziția genetică și incidența cirozei alcoolice
  •