ciroza hepatica pe infectie virus b si d si sindromul aderential

25-12-2013
ancuta bota
Nu este medic/terapeut
ancuta bota
va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi...tatal meu a fost operat in septembrie de hernie ombilicala si externat dupa o saptamana.la cateva zile au aparut durerile abdominale dar nu am plecat la control deoarece ne-am gandit ca sunt normale avand in vedere varsta destul de inainta (55 ani), ciroza hepatica (de 9 ani) si faptul ca operatia a fost destul de complexa din cauza ascitei din abdomen.in decembrie a mers la tratamentul obisnuit de gastro si in urma analizelor s-a observat o mare anemie (au fost nevoie de 9 pungi de sange pt a intra in normal)si s-a propus un control tomografic in urma caruia s-au observat 3 pungi de puroi(2 la vezica urinara mai mici si 1 mai mare in locul buricului), chirurgul a recomandat o alta operatie pt indepartarea abcesul intrabdominal(acel puroi care era de fapt ascita infectata).la operatie si-a dat seama ca are si sindromul aderential iar intestinele ii erau lipite si rasucite.am intrebat daca e vb de volvulus dar a zis ca nu ca e doar sindromul aderential si a spus ca e cauzat de apa(ascita).de la operatie inca nu a mancat o masa pe care sa nu o vomite are dureri incontinuu calmantele intramusculare la 4 ore abia isi fac efectul...chirurgul a spus ca poate manca orice dar e clar ca nu e asa!i-am facut supa de legume crema cu paine prajita si normal fara sare din cauza cirozei si nu a vomat(insa nu i-a placut).raman far idei...ce as putea sa ii mai dau?am citit ca nu are voie carne insa el are si o deficienta proteica...am nevoie de un regim care sa impace si siroza si acest sindrom aderential...m-as bucura foarte mult daca m-ati ajuta!si inca o intrebare se poate vedea la tomograf sindromul aderential?chirurgul a spus ca nu dar am impresia ca ascunde ceva...a fost operat in satu mare pt ca la cluj clinica e in curatenie de iarna si medicii in vacanta...iar oamenii nu am voie sa se imbolnaveasca pana in 6 ianuarie.imi poate recomanda cineva un chirurg bun care sa il examineze?mulktumesc anticipat!
2 comentarii
0
26-12-2013, ora 11:52
bia1
Nu este medic/terapeut
bia1
incercati sa suplimentati cu produse hipercalorice de exemplu nutridrink (fara a face reclama) sau produse asemanatoare -intrebati la farmacie...
0
26-12-2013, ora 15:33
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Buna ziua!

In cazul tatalui dumneavoastra, stabilirea regimului alimentar ar trebui facuta in spital, in functie de rezultatele
analizelor din sange, a imagisticii (ex. ecografie/ tomografie pentru evaluarea stadiului cirozei) si, nu in ultimul rand, a starii clinice a pacientului; fara acestea e foarte greu (aproape imposibil) de alcatuit un regim alimentar corespunzator, adecvat si adaptat pacientului.
Pe mesaj privat pot sa va dau 1-2 nume de chirurgi buni din Cluj.
Cu respect,

Dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum contribuie microbiomul intestinal la progresia cirozei hepatice
  •