ciuperca inghinala

71 comentarii 1 23 Înainte ›
0
02-01-2011, ora 12:09
natan
Nu este medic/terapeut
natan
Va rog dati-mi un raspuns cat mai repede pentru ca sunt foarte speriat..
0
04-01-2011, ora 13:38
kikka
Nu este medic/terapeut
kikka
Daca are aspect de "scoarta de copac", daca la asta teai referit, si e mai inchisa la culoare, si face coji foarte mici si albicioase,.. atunci da, e aceiasi chestie.. intrun stadiu destul de avansat... putin probabil sa treaca de la sine... incearca un unguent din cele listate mai sus..
0
04-01-2011, ora 15:23
natan
Nu este medic/terapeut
natan
Are bucati de coaja si mai mici si mai mari .. nu poti sa-mi zici un tratament care stii tu ca este bun si ajuta ? Eu am inceput ieri sa ma dau cu ELOCOM( inlocuitorul lui Travocort) dar nu pare sa aiba nici un efect..
0
04-01-2011, ora 20:38
natan
Nu este medic/terapeut
natan
Iceboy cum iti merge cu lamisil ?
0
21-02-2011, ora 22:50
alexadnru11
Nu este medic/terapeut
alexadnru11
aceeasi problema o am si eu, in plus la mine..de exemplu daca imi fac dus dimineata, pana seara in zona inghinala e si un miros ciudat de la ciuperca aia.
Intrebarile mele sunt :
1. care din toate unguentele mentionate mai sus e cel mai bun?
2. a scris cineva mai sus sa nu purtam lenjerie intima stransa, e vreo problema daca nu port deloc?
0
09-03-2011, ora 13:43
unbogdan
Nu este medic/terapeut
unbogdan
Salutare!
Eu le-am incercat in final pe toate.si a mers foarte bine Triderm Unguent! Dimineata si seara! Igiena stricta...si o sa vedeti ca isi face treaba destul de bine! Deocamdata...nu am dat peste nici un doctor care sa-mi poata spune ce am! Daca voi gasiti vreun doctor...dati de veste! Multa bafta...si sanatate tuturor!
0
09-03-2011, ora 16:22
gher
Nu este medic/terapeut
gher
Sunt si eu nefericitul unei astfel de ciuperci si am o intrebare, poate cineva sa imi recomande un unguent la fel de eficient precum Nizoralul, dar totusi sa nu fie hepatotoxic sau macar intr-o masura mai mica? E Triderm-ul mai "safe" din acest punct de vedere?

Multumesc
0
09-04-2011, ora 11:31
dan28
Nu este medic/terapeut
dan28
salut.

am si eu aceasi problema ca si voi si am intrat sa vad daca gasesc si eu vreun tratament si am vazut ca ati vb de cateva tratamente ptr aceasata ciuperca pe care am capatato din armata pffff ideea este ca pe mine nu ma manaca cum ziceti voi in comenturile de mai sus. Spunti si mie pana la urma ce unguent este bun. ?
0
12-04-2011, ora 10:03
unbogdan
Nu este medic/terapeut
unbogdan
pentru gher...
nu stiu ce sa-ti spun.din punctul asta de vedere numai un medic...te poate lamuri!...la mine a mers foarte bine Triderm Unguent (atentie...Unguent...nu Crema!)

pentru dan28.
nu avem de unde sa stim noi care unguent este mai bun pentru tine..pana nu incerci nu ai de unde sa vezi...care este mai bun! Daca ciuperca are aceleasi manifestari ca cele...descreise in cometariile de mai sus...atunci...poti incerca Triderm Unguent, Pimafucort..etc! Totusi...mai inainte de a incerca unul dintre unguente...mergi la un medic dermatolog...si vezi ce spune!...
Multa sanatate tuturor!
0
19-04-2011, ora 20:36
nico 007
Nu este medic/terapeut
nico 007
buna am si eu aceiasi problema de 2 sapt am mai avut si mia trecut cu exoderil dar acuma nu vre sa se mai duca tot mai este dar nu asa de rau am mai folosit si advantan, si diprogenta dar exoderil e mai bun sper sa treaca
0
21-04-2011, ora 09:03
unbogdan
Nu este medic/terapeut
unbogdan
Salutare!
nico 007...probabil ciuperca...s-a obisnuit..cu Exoderil-ul! Schimba unguentul.vezi mai sus..alternative! Multa sanatate!
0
23-04-2011, ora 09:22
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
Eu am folosit exoderil timp de 1 luna, exceptionale rezultate, dieta alimentara fara alimente care produc aciditatea si iritarea tesuturilor cum ar fi : tigari, cafea, dulciuri, carbogazoase, ceapa, ardei iute, zahar, miere, piper, prajeli. Va garantez ca intro luna va vindecati.
Nu aplicati lucruri de genul : miere, faina de porumb si alte tampenii cum am vazut pe cateva site-uri, unguent de la farmacie sau de la plafar cu : rostopasca, galbenele dar cele mai eficace sunt cele de la farmacie cu antibiotice.
0
23-04-2011, ora 09:25
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
@nico 007 - Tratamentul se face 1 luna si uneori si mai mult la recidive, nu lasati tratamentul pana nu se vindeca pielea pentru ca pe urma antibioticul din unguent devine ineficient.
0
27-04-2011, ora 13:11
nico 007
Nu este medic/terapeut
nico 007
buna mia mai trecut dar acuma mia aparut mai sus inghinal spre fata roseata ca bobu de orez acuma nu se mai vede asa de rau acuma e foarte rosu nu stiu ce sa mai fac fac trat cu exoderil de 3 saptamani
0
27-04-2011, ora 13:12
nico 007
Nu este medic/terapeut
nico 007
dar nu e cu puroi cum am mai citit e numai rosi si mici
0
25-05-2011, ora 21:05
andreiZ
Nu este medic/terapeut
andreiZ
de ceva vreme tot caut un subiect pe tema asta..din pacate sunt si eu "fericitul" posesor al acestei ciuperci.o sa urmez tratament cu unul din unguentele de mai sus...marea mea intrebare: va afecteaza viata sexuala ciuperca asta? aveti probleme cu erectia din cauza mancarimilor sau numai mie mi se intampla asta? astept un raspuns ca nu mai am mult si ma apuca disperarea!multa sanatate multumesc anticipat
0
26-05-2011, ora 13:55
nico 007
Nu este medic/terapeut
nico 007
SALUTARE MIA TRECUT CU EXODERIL DAR CAM DUPA O LUNA IAR SE ROSESTE SI IAR DAU SI TRECE CA SANT SI MAI GRASUTA SI TRANSPIR SI ASTA E SA GASESC CEVA SA NU MAI TRANSPIR ASA POATE ASA O SA SCAP DE TOT DE IA
0
02-06-2011, ora 10:41
unbogdan
Nu este medic/terapeut
unbogdan
pentru..andreiZ.
..eu nu am avut nici un fel de problema cu viata sexuala, nu a fost afectata absolut deloc...ba din contra :))).
...problemele de care amintesti tu...cu erectia...probabil sunt mai mult ca sigur...pe fond psihic...!!!...trebuie sa fii mai pozitiv in gandire...mai optimist!!!... daca tu crezi ca ai aceasi problema ca si noi..urmeaza un tratament cu unul din unguentele...din cele amintite mai sus..si ai sa vezi ca va trece...!!!! Multa sanatate iti doresc...si tine-ne si pe noi la curent.cum te descurci! ;)
0
03-06-2011, ora 18:38
andreiZ
Nu este medic/terapeut
andreiZ
ms mult unbogdan...o sa incep tratamentul dar nu inainte sa mai vizitez un dermatolog sau urolog nici eu nu stiu sigur la care sa ma duc, asa pt linistea mea,...o sa va tin la curent cu mersul treburilor pe la mine...sper sa fie numai pe fond psihic, ms mult inca o data, multa sanatate inaite de toate !
0
19-07-2011, ora 14:03
raducu29
Nu este medic/terapeut
raducu29
Salutare. Si eu sunt unul dintre nefericitii purtatori al acestei ciuperci - dermatofitoza - TINEA CRURIS - pe care o stapanesc "sanatos" de mai bine de 4 (patru) ani. Intradevar nu este transmisibila. In primul an am incercat cu mai multe creme si alifii ba mai mult, am fost la un medic farmacist, prieten de familie, care mi-a preparat un fel de solutie pe baza de clotrimazol. Aceasta din urma incepuse sa dea rezultate dar nu am dus tratamentul pana la capat. Ulterior m-am lasat pagubas mergand doar pe varianta unei igiene severe. De astazi am inceput tratamentul cu TRIDERM de care vad ca se face vorbire pe acest syte. Sper sa-l pot duce la bun sfarsit si sa aiba si rezultate. In toti acesti ani am tinut sub control aceasta ciuperca numai printr-o igiena severa si sincer sa fiu, nu am avut probleme decat cand, de exemplu, am avut de facut o deplasare cu masina prin tara si am stat mult timp in scaun transpirand. Atunci aveam aceasta senzatie neplacuta de mancarime. In rest cu doua dusuri pe zi, unul dimineata si unul seara, nu am avut nici un fel de problema. O sa va anunt daca apare vre un rezultat promitator.
0
29-07-2011, ora 11:36
zeolit
Nu este medic/terapeut
zeolit
Pentru eliminarea umezelii inghinale, se poate folosi cu succes ZEOLIT (pudra dermatologica). Cautati cu denumirea produsului, si gasiti furnizorul. Este natural 100%, mentine pielea uscata si curata si este un antimicotic excelent. Talcul se umezeste, si sapa.
0
29-07-2011, ora 13:45
raducu29
Nu este medic/terapeut
raducu29
Multumim pentru sfat. La mine vad ca merge Tridermul de minune. Problema este sa ma tin de tratament in continuare pana trece luna. De obicei, cand ajungeam in faza aceasta si anume cand nu mai aveam simptomele ciupercii, renuntam la tratament si aceasta reaparea dupa 2 - 3 saptamani. De aceasta data am sa fac tot posibilul sa duc tratamentul la bun sfarsit. Cat despre zeolit. mi se pare destul de scump din ceea ce am vazut pe net ca preturi :( insa nu pot spune nimic referitor la calitate daca nu l-am incercat. Este doar preventiv sau si vindeca??? Pentru ca daca este doar un remediu de moment si anume doar cat sunt dat cu el atunci ma lipsesc. Mai sunt si alte tratamente mult mai ieftine pe care le-au mentionat colegii de suferinta mai sus. Daca-mi va reaparea si dupa utilizarea acestuia voi merge mai departe pe Travocort si Travogen.
0
05-08-2011, ora 14:55
unbogdan
Nu este medic/terapeut
unbogdan
raducu29..mult succes cu tratamentul in continuare! Dupa cum ai vazut din postarile mai vechi.si eu incerc sa tin aceasta problema sub control de mult mai mult timp! Mergi in continuare cu Triderm-ul...este foarte bun..si..du tratamentul pana la capat!
...sa ne ti la curent!
Sanatate tuturor!
0
31-08-2011, ora 19:23
grigursa
Nu este medic/terapeut
grigursa
Cu exoderil se da odata sau de doua ori pe zi?
Multumesc.
0
29-12-2011, ora 12:38
unbogdan
Nu este medic/terapeut
unbogdan
...nimeni nu mai zice nimik.cum merg tratamentele? :)

Sarbatori fericite...si un an nou cu multe impliniri si cu multa, multa sanatate.va doresc la toata lumea!!
0
05-01-2012, ora 11:44
raducu29
Nu este medic/terapeut
raducu29
La multi ani la toata lumea! Eu unul nu mai am ce spune. La mine a mers de minune TRIDERMUL. De la ultimul meu post nici ca m-am mai dat dar nici ca a mai aparut. Dupa cum spuneam, la mine a fost o forma mai usoara a acestei ciuperci inghinale datorata igienei severe. Recomand Tridermul tuturor. La mine a dat rezultate imediat si a fost folosit aproximativ doua saptamani.
0
07-01-2012, ora 12:39
tiyroon
Nu este medic/terapeut
tiyroon
Buna ziua,

Am si eu o mica problema si vreau sa stiu daca se poate sa ma ajutati.De curand mi-a aparut o mica pata galbena pe penis.Precizez ca nu doare, nu se extinde, ramane la fel.Ce ar trebui sa fac ?
0
07-01-2012, ora 19:25
sabina12345
Nu este medic/terapeut
sabina12345
buna...am dat de forumul asta din intamplare...defapt nu din intamplare ci cautand despre aceasta ciuperca...prietenul meu are, cred, asta boala deoarece prezinta aceste simptome.La inceput folosea un tratament, adik o crema, dar de cv timp vad ca a neglijat-o...ideea e dak pot sa iau si eu aceasta ciuperca.este transmisibila la femei prin contact sexual?defapt cred k 90 la suta este..si am fost destul de neglijenta.in fine, am scris aici pe forum pt k mi s-a parut cel mai accesibil si vazand ca el nu face nimic pt a o trata am intrat un pic in panica..multumesc anticipat.
0
07-01-2012, ora 19:28
sabina12345
Nu este medic/terapeut
sabina12345
sa nu ma intelegeti gresit am intrat in panica putin deoarece cred k prezint si eu mici simtome sau doar mi se pare stiind k el are aceasta ciuperca.pt k el a luat-o la randul lui de la o fata.
0
17-01-2012, ora 14:09
unbogdan
Nu este medic/terapeut
unbogdan
raducu29...ma bucur ca a mers tratamentul cu Triderm. si pe langa el..toata lumea..ar trebui sa aiba o igiena stricta! Nu e greu sa te bagi la un dus...mai ales ca un dus fierbinte..te mai si linisteste, calmeaza! :)

tiyroon...nu stiu ce sa zic...aici s-a vorbit de cu totul alta problema... nu am avut problema asta si nici nu am intalnit-o pana acum si prin urmare...nici nu pot sa te ajut! Ar trebui sa incerci la alte topicuri...sunt sigur ca mai sunt persoane cu probleme asemanatoare! Sanatate multa!

sabina12345...daca prietenul tau prezinta aceleasi simptome ca cele despre care s-au discutat mai sus...atunci..ar trebui sa faca ceva in acest sens! De ce spui ca nu face nimik pentru a o trata? Poate ii este jena... sa discute acest subiect cu tine (ceea ce este gresit)! Ar trebui sa vorbesti deschis cu el...si sa mergeti la un medic dermatolog care sa va indrume! Am discutat mai sus daca se ia sau nu la fete... Spune-i prietenului tau sa o lase mai usor cu fetele...si sa se protejeze..in acelasi timp! Dar deh..asa este la tinerete...n-ai ce-i face!! Multa sanatate.si tine-ne la curent!
Adaugă un comentariu / răspuns
71 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.