ciuperca invizibila ?

22-06-2009
Liviu Stanciu
Nu este medic/terapeut
Liviu Stanciu
In urma cu cateva luni a debutat o mancarime persistenta (cu aparitii periodice) exact pe varful nasului, fara a exista insa niciun alt semn clinic. O mancarime atipica, destul de puternica si persistenta cateva zile. N-am mai avut simptome deloc pana acum o saptamana. Recent am facut plaja - cu expunere solara moderata - si exact zona unde simteam mancarimi s-a ars. A aparut intai o pata rosiatica exact in varful nasului, a doua zi s-au format basicute, iar de a treia zi s-a transformat in coaja, care a si inceput sa cada. Dedesupt, pielea arata curat, de culoare roz, ca dupa o arsura de pe care a fost inlaturata coaja, insa exact pe mijlocul zonei afectate se vede o zona subtire de piele sanatoasa, care n-ar fi trebuit sa existe daca era vorba doar de o arsura solara. Urmarind zona afectata mi-am dat seama ca este EXACT zona unde am simtit acea mancarime persistenta. Restul fetei nu prezinta deloc simptome de arsura solara, nici mai sus pe nas, nici pe obraji sau frunte, zona fiind foarte bine delimitata doar in varful nasului. Puteti sa-mi dati, va rog, cateva sugestii ? Ce-ar putea sa fie si cu ce sa tratez ? Va multumesc !
4 comentarii
0
24-06-2009, ora 17:27
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Doriti sa trtati pielea sanatoasa aparuta in mijlocul zonei afectate
0
24-06-2009, ora 19:55
Liviu Stanciu
Nu este medic/terapeut
Liviu Stanciu
Doresc sa stiu ce ciuperca ar putea sa-mi provoace aceasta vulnerabilitate la soare... Nu aveam de ce sa ma ard in halul asta. restul fetei nu are absolut nimic in schimb pe varful nasului am avut o arsura de gradul 2 si zona este atipica atat ca forma cat si ca pozitionare. Acum arata perfect sanatos dar in continuare simt mancarimi in aceeasi zona ca inainte de expunerea la soare. Probabil daca fac iar plaja ma ard iar la fel. Exista ciuperci care produc aceasta vulnerabilitate la soare Si care provoaca mancarimi dar nu si alte semne clinice
0
24-06-2009, ora 19:56
Liviu Stanciu
Nu este medic/terapeut
Liviu Stanciu
...lipseste semnul de intrebare din comentariul anterior :
0
24-06-2009, ora 21:48
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu nu exista astfel de ciuperca
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O cercetare recentă dezvăluie structura receptorilor care determină mâncărimile pielii
  • Uleiul de lavandă ar putea fi răspunsul la tratamentul mâncărimii pielii
  •