clipocit ciudat in ureche

18-11-2014
dragos marian
Nu este medic/terapeut
dragos marian
De cam un an asa am un clipocit foarte urat in ureche de care chiar nu pot intelege nimic.Cand ma culc, daca stau pe partea stanga a urechii(urechea problema) clipocitul apare instant dimineata la auzirea oricariu sunet, insa daca dorm pe partea dreapta totul e ok pana ce un sunet mai tare imi declansaza iara clipocitul asta nemernic care nu l mai suport.Ce ar putea crea mai exact sunetul asta? Mentionez ca mai mereu dimineata ma trezesc cu o senzatie de vascozitate in spatele nasului, pe ceru gurii nu stiu mai exact cum sa explic dar cred ca are stransa legatura cu pb urechii
6 comentarii
0
18-11-2014, ora 13:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este obligatoriu consult ORL
cu vizualizarea timpanului la microscop
examen nas si rinofaringe
examen la stomatolog sau maxilo-facial a articulatiei temporo-mandibulare
sunt mai multe boli care dau acelas simptom
0
18-11-2014, ora 16:39
dragos marian
Nu este medic/terapeut
dragos marian
Pai, sa incepem cu inceputul.Dupa mai multe consultati, am fost trimiis la un spital de specialitate unde mi sa facut examenul la nas si rinofarige, mi sa spus ca am o mica deviatie de sept si resturi de polipi si am facut o operatie in spatele nasului, acum ceva ma duce cu gandul ca nu mi sa facut indreptarea de sept si mi s au inlaturat doar resturile de vegetatii.
0
18-11-2014, ora 17:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 ai facut exercitiile pentru insuflatii tubare, mestecat guma, incalzit urechea, exercitiile de apasare cu degetul in conductul auditiv.. pentru a crea o presiune asupra timpanului.. despre care am scris pe forum la Otite seroase sau catar tubar ????
2 am avut cazuri cand un fir de par..subtire ajunge si sta lipit de timpan
si in acest caz.. unele sunete mai mari duc al distorsiuni si sunete ciudata..
asemanator cum ai pune o coala de hartie pe membrana unei boxe...
de asta am scris ca e cazul de examen la microscop a timpanului
3 poate exista si posibilitatea MIOCLONIILOR.. contractii necontrolate a muschilor timpanului. asemanator ticului care au multe persoane la muschii pleoapei ( tratamentul este neurologic)
0
20-11-2014, ora 15:14
dragos marian
Nu este medic/terapeut
dragos marian
insuflatii tubare nu am facut(nu stiu mai exact la ce se refera) insa am incercat mai toate metodele si nu prea au efect.Mam uitat la cam tot ce s a scris despre problema si am fost foarte atent si la sfaturile dumneavoastra dar chiar nu pot intelege cum sa rezplv problema asta.Poate inainte de culcare sa mi suflu foarte mult caldura si ma gandesc ca a 2a zi o sa fie mai bine
0
20-11-2014, ora 17:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mergi in clinica ORL..si faci un consult la Microscop a timpanului
0
20-11-2014, ora 19:32
dragos marian
Nu este medic/terapeut
dragos marian
Am uitat sa mentionez, scuzatima, am facut un consult la microscop a doua zi dupa operatie si nu sa vazut nimic ciudat in timpan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: