Cocobacili gram negativi

25-09-2011
fulghetz
Nu este medic/terapeut
fulghetz
Buna ziua! datorita unei secretii prea abundente si putin mirositoare am ajuns la medic.
Rezultatele analizelor au fost urmatoarele:
Citobacteriologie: Frecvente epitelii superfiaciale si intermediare. Rare PMN. Absenti Bacili Doderlein. Flora Polimorfa cu preponderenta ccobacililor gram negativ cu aspect sugestiv de vaginoza bacteriana ('Clue Cells'). Absent levuri. absent Tricomonas vaginalis.
CITOLOGIE: Sistem Bethesda 201/Frotiu conventional: Safisfacatr pt evaluare (da) celule endocervicale (da)
I. Negativ pt o leziune intraepiteliala sau maligna? DA
Organisme: Trichomonas vaginalis NU, Candida NU, Cocobacili DA, Gardnerella NU, Actinomicete NU, Virus Herpes simplex NU.
Altele: Flora microbiana polimorfa
Alte modificari nnneopkazice: Modificari celulare reactive asociate cu: Inflamatia DA, DIU NU.

Medicul ginecolog mi-a recomandat Metronidazol, Fluomizin, Diflucan si Gynofor, insa medicul de familie mi-a recomandat sa nu iau metronidazolul deoarece imi afecteaza ficatul. In plus, mi-a recomandat sa iau atat eu cat si partenerul, pe langa cele prescrise mai sus, Nizoral caspule.

Mai am o nelamurire. Din cat ma pricep si am citit, rezultatul analizei explica abundenta secretiei, insa nu si mirosul neplacut.

Asadar, intrebarile mele sunt:
1. Sa refac analizele la un alt laborator?
2. Trebuie sa iau antibiotic atat eu, cat si partenerul, asa cum mi-a recomandat medicul ginecolog sau sa ascult medicul de familie?

Multumesc anticipat!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.