Colecistita, Namol la Fiere

10-05-2017
broalex
Nu este medic/terapeut
broalex
Buna ziua,

Acum 10 zile am facut o criza biliara si de atunci prezint simptome incontinuu, durere de cap, ameteli de tip cefalee, senzatia de pierderea echilibrului, greata, o jena in centrul stomacului si durere in partea dreapta chiar sub coaste si o stare generala de rau.

Am mai avut o criza similara in 2014 care a durat peste o luna de zile. (alte crize in general durau cateva ore). Am fost la medicul de familie care nu m-a lamurit si urmeaza sa vad un medic internist. Din ce am inteles eu e vorba de o colecistita, probabil cronica?

Va rog frumos daca ma poate ajuta cineva cu interpretarea rezultatului de la ecografia abdominala? (Rezultatul de la ecograf a ramas din greseala la medicul de familie): din ce retin eu pe ecografie se mentionau urmatoarele:

Fiere foarte marita
Fiere hipotona cu noroi
Cai biliare dilatate
Pancreas neomogen
Ficatul cu dimensiuni normale omogen
RInichi ambii cu dilatatii pielocaliceale si nisip
Splina cu aspect normal
Gastrita moderata

Din pacate nu am rezultatul in mana si nu pot da toate detaliile acum, insa voi reveni sa editez aceasta postare dupa ce iau rezultatul ecografiei de la medicul de familie. Abea luni ajung la medicul gastroenterolog si vreau macar sa ma linistesc putin pana atunci pentru ca ma gandesc la tot felul de complicatii posibile. Intrebarea mea este; care ar fi tratamentul in acest caz; tinand cont ca tratamentul cu Rowachol, No-SPA, Kreon, Paracetamol, Ceaiuri si amoxicilina 1000 vad ca doar amelioreaza insa eu continui sa am probleme. Probabil ca ma repet dar ceva sa cronicizat, este posibil sa fie o colecistita cronica?

Va multumesc mult,
M.A.
10 comentarii
1
10-05-2017, ora 20:09
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Din cele relatate aici, nu va pot da o interpretare a ecografiei abdominale. Analize sanguine ati facut ?
0
10-05-2017, ora 22:25
broalex
Nu este medic/terapeut
broalex
Buna seara,

Analizele am facut mai multe, am si alte probleme de sanatate fibromialgie, colon iritabil, ileita terminala. Hemoleucograma complete este buna, VSH, PCR toate au iesit bune. *insa medicul reumatolog ma tine sb observatie pentru o posibila boala auto-imuna reumatologica. Va multumesc pentru raspuns. Eu doaream o parere despre ecografia abdominala, am sa revin cu datele exacte de pe readiografie maine.

Multumesc
0
14-05-2017, ora 10:29
broalex
Nu este medic/terapeut
broalex
Buna ziua,

Va rog frumos daca se poate sa interpretati rezultatele ecografiei. In urma ultrasound-ului sau depistat urmatoarele. (Inca ma simt rau, dupa 10 zile de la criza initiala de fiere, eu banuiesc ca am colecistita cronica, iar acum a fost un episod mai sever, am avut unul identic care a durat o luna in 2014).

Simptomele sunt urmatoarele: Dureri pe partea dreapta, exact sub coasta dreapta, sacaitoare constante dar se si agraveaza dupa ce consum cafea sau mancare, ameteli puternice, senzatia ca sunt beat si se misca pamantul, greata, dureri de cap, stare de moleseala si letargie, dupa cum am scris si mai sus am si alte probeme de sanatate si se intercaleaza simptomele, dar cele mentionate in aceasta postare sunt simptomele care ma supara cel mai tare in acest moment.

Nu inteleg cu exactitate rezultatul ecografiei, ma scuzati daca exista anumite greseli de editare.

Ficat cu AP lob drept de 12 cm cu echostructura omogena.
Vezica biliara foarte mare, vezica biliara hipotona, fara calculi, cu noroi biliar.
Cale biliara principala dilatata.
Lichid de hipersecretie gastrica in cantitate moderata.
Rinichi drept cu axul lung de 9, 5 cm, cu dilatatii pielocoliciale si nisip.
Rinichi stang cu dilatatii pielocoliciale si nisip.
Splina cu aspect normal.
Pancreas cu ecogenitate fin neomogena.

Va rog frumos daca puteti interpreta rezultatul ecografiei si ce ma indrumati sa fac. Urmeaza sa vad un medic de specialitate gastroenterologie. Momentan iau Rowachol, amoxiciclina, Kreon, colebil si no-SPA la nevoie, dar si ceai de anghinare.

Va multumesc mult,
Alexandru
1
15-05-2017, ora 23:10
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna seara.
Ar putea fi vorba, din cele relatate, de o disfunctie biliara. Consultati medicul gastroenterolog.
0
16-05-2017, ora 09:32
broalex
Nu este medic/terapeut
broalex
D-lui Dr. Adrian Platon,

In urma unui consult la gastroenterologie de ieri au reiesit ceva mai multe probleme privind vezica biliara, lucruri pe care eu deja le stiam de la alte ecografii altele pe care nu le stiam.

Vezica mea biliara este dublu cudata, septata, cu calculi biliari relativ mici si noroi biliar si are peretii ingrosati, doctorul mi-a spus ca am colecistita cronica si dischinezie biliara. (M-i sa spus ca trebuie sa fac o programare si la chirurgie). Ar fi mevoie de scoaterea fierii? Ce ma sfatuiti sa fac in acest caz?

Va multumesc mult,
Alexandru
1
16-05-2017, ora 13:40
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Daca cele relatate de d-vs (Vezica mea biliara este dublu cudata, septata, cu calculi biliari relativ mici si noroi biliar si are peretii ingrosati ) sunt corecte, se impune colecistectomia ( scoaterea fierii ).
0
16-05-2017, ora 21:29
broalex
Nu este medic/terapeut
broalex
D-lui Dr. Adrian Platon

Va multumesc mult. Asta banuiam si eu si medicul gastroenterolog mi-a recomandat acelasi lucru, dar in acelasi timp mi-a propus sa incerc un tratament simptomatic (ceea ce eu nu cred ca ar functiona, probabil si dumneavoastra sunteti de aceasi parere?)

Multumesc inca odata,
Cu stima,

Alexandru
0
11-03-2018, ora 13:56
broalex
Nu este medic/terapeut
broalex
Colecistectomia ( scoaterea fierii ) a fost singurul lucru care mai se putea face, am fost operat anul trecut in Iunie si sunt foarte multumit. Mai exista o varianta, aceea de a incerca sa dizolv pietrele si sa inlatur malul cu ajutorul unui tratament, dar cei de la chirurgie mi-au recomadat colecistectomia si am fost de acord pe loc pe motiv ca in 2014 fierea/o complicatie mi-a indus o pancreatita acuta (se pare ca plecase o pietricica micuta pe unul din ducturi) Pietricelele mici sunt mult mai periculoase decat cele mari.

Nu stiu daca exista in Romania in vreun spital HIDA scan-ul care se folosesc ca procedura standard in toate tarile dezvoltate (masoara exact functia fierii) probabil ca daca faceam un HIDA scan aveam un rezultat de cel mult 8% - 10%. Adica colecistul meu abea mai functiona. Nu pot sa pricep de ce nu avem acest HIDA scan in Romania, chiar mam interesat cu mult inainte de operatie si multe cadre medicale la care am apelat nici nu stiau ce este acest aparat.

Cu stima,

Sanatate,
0
07-08-2018, ora 16:47
RedDisciple
Nu este medic/terapeut
RedDisciple
Salut! Ai reusit sa gasesti acest Hida Scan in Romania?
0
09-03-2019, ora 11:39
broalex
Nu este medic/terapeut
broalex
nu am mai cautat HIDA scan, dupa cum am precizat mam operat si nu a mai fost cazul, probabil a aparut un HIDA scan si in Romania intre timp, trebuie sa va interesati la clinicile de imagistica din orasele mari.

O zi frumoasa tuturor
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici