Colesterol alarmant de mare si TGP crescut!

28-03-2013
Bogdanbfc
Nu este medic/terapeut
Bogdanbfc
Buna ziua.Am 23 de ani, si astazi am fost sa-mi recoltez si eu analizele, anume TGP, TGO si Clesterolul total.S-a speriat si doamna de acolo cand am laut dupa amiaza rezultatele.Aveam un COlesterol total de 358, TGP 72 si TGO 28.Oare de la ce poate fi?Precizez ca stau bine cu glicemia si nu am hepatita.In cat timp pot aceste valori sa scada, daca tin un regim extrem de strict?Ma aflu intr-o situatie extrem de delicata si nu stiu cum sa scap de el cat mai repede.Va rog frumos sa ma ajutati.Va multumesc
5 comentarii
0
28-03-2013, ora 23:00
Ionyssa
Nu este medic/terapeut
Ionyssa
Buna. Consumi alcool? Esti fumator? Esti stresat? Mananci nesanatos? Esti supraponderal? Esti sedentar? In functie de raspunsul la aceste intrebari, iti poti da seama de unde trebuie sa incepi sa faci schimbari, sa-ti ordonezi viata, sa-ti gasesti un echilibru.
0
28-03-2013, ora 23:56
Bogdanbfc
Nu este medic/terapeut
Bogdanbfc
Fumator nu, dar consumat alcool si stat la pc da.Intrebarea mea e, cat de repede pot remedia asta?Am sanse ntr-o luna?
0
29-03-2013, ora 19:05
Ionyssa
Nu este medic/terapeut
Ionyssa
Aici nu-i vorba de cat de repede va poate reveni colesterolul la normal. Ideea e sa nu faceti excese de niciun fel si sa va schimbati regimul de viata, in general. Trebuie sa va ordonati viata, sa va alimentati corect, sa faceti sport, sa va odihniti corespunzator. Dupa cateva luni se vor observa schimbari benefice, nu putem sa asteptam ca intr-o luna sa reabilitam un organism dezechilibrat ani de zile.
0
29-03-2013, ora 20:26
Bogdanbfc
Nu este medic/terapeut
Bogdanbfc
da, stiu asta.dar la mine e problema de acu de 1 luna si un pic.mersi oricum, sper sa se rezolve.Eu acum am inceptu sa tin un regim destul de strict.Nu mananc absolut nici o felie de paine in nici o zi, beau ceai de anghinare, servesc doar salate si legume in general, azi am manct doar o portie de cartofi fierti, beau si ceai de Trei frati patati, iau Milk Thistle(de la Solaray, contine extracte din plante precum silimarina si alte concentratii bune pentru ficat) si fac miscare zilnic.Ca sa nu mai zic, ora maxima de culcare am puso la 22:30, iar trezirea o fac la 7:00.Presupun ca e destul de bine, acum nu stiu, sper sa nu exagerez
0
30-03-2013, ora 08:33
Ionyssa
Nu este medic/terapeut
Ionyssa
E foarte bine, o sa te refaci curand.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Fluctuațiile LDL-colesterolului au fost asociate cu reducerea funcțiilor cognitive
  • Colesterolul din ouă nu crește riscul de demență sau Alzheimer
  • Terapia farmacologică pentru creșterea HDL-colesterolului este necesară?
  • Un „vaccin” împotriva colesterolului ar putea preveni afecțiunile cardiace
  • Ar putea exista o asociere între calciu și colesterol
  • Cristalele de colesterol, un indicator al iminenței infactului miocardic
  •