Colici bebelusi 3 saptamani

30-01-2017
Dana0317
Nu este medic/terapeut
Dana0317
Cine a folosit debridat pentru colici la bebelusi
Eu ii dau fetitei mele si am impresia ca plange mai tare este normal sau poate nu ii merge ei cu debridat nu stiu ce sa mai fac
O zi buna tuturor
20 comentarii
0
31-01-2017, ora 09:53
Dr. Dana Burlacu
Pediatrie, Bucuresti
Dr. Dana Burlacu
Colicile copilului sunt normale in primele 3 luni; de aceea se si numesc " colicile copilului de 3 luni". Este foarte importanta alimentatia copilului : naturala= exclusiv la sin; mixta; sau artificiala= cu formula de lapte praf. Felul nasterii: prin cezariana sau pe cai naturale. Deci sunt mai multi factori care trebuiesc luati in calcul atunci cind recomanzi/sau nu tratamentul colicilor bebelusului.
0
31-01-2017, ora 16:59
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna ziua

As dori sa va sugerez sa renuntati la ideea administrarii medicamentelor pt colici, unui sugar atat de mic, si sa incecati cateva remedii naturale, printre care :
-caldura aplicata pe burtica (o carpa incalzita cu fierul de calcat sau tinuta pe calorifer ; puteti inlocui carpa cu o sticla cu apa calda invelita intr-un prosop)
-masajul bland al burtii in sensul acelor de ceasornic, avand palma calda si unsa cu o lotiune din ingrediente naturale, alternand cu miscari ale picioarelor bebelusului tip "bicicleta" (cu copilul stand pe spate ii indoiti picioarele ca intr-un imaginar mers pe bicicleta pt a-l ajuta sa elimine gazele).
Nu uitati sa va asigurati ca eructeaza dupa fiecare masa, tinandu-l vertical si aplicandu-i blande "lovituri" cu palma pe spate.
0
02-02-2017, ora 19:46
Dana0317
Nu este medic/terapeut
Dana0317
Va multumesc din suflet ca miat raspuns la intrebarea mea dar credetima am facut tot ceea ce ati scris dumneavoastra mai sus si masaj si apa calduta sau ceva caldut la burticuta cei drept ceea ce o mai calmeaza este cznd o pun pe burtica mea si o plimb prin casa stiu ca nu este bine administrarea medicamentelor la o varstq atat de minca dar ajungem la disperare si nu stim ce sai mai facem
Mai am o mica intrebare
Este bun trifermenu pt bebelusi
Eu inca nu iam dat bebelui meu dar stiu pe cineva care iau dat bebelusului trifermen pt colici
O seara buna
0
03-02-2017, ora 10:06
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna dimineata
Nu va recomand sa ii administrati Triferment.
Fiti mai increzatoare, nu va panicati, caci si starea dumneavoastra de stres se transmite copilasului.
Succes !
0
10-02-2017, ora 09:51
anisi
Nu este medic/terapeut
anisi
Buna ziua. Fetita în vârstă de 5 ani, a avut recent o infecție urinara cu e coli, pe care am tratat-o. Acum suntem cu tratament isoprinosine 10 zile, iar săptămâna viitoare ar trebui sa facem vaccinul ror. Întrebarea este dacă il pot face, în timpul tratamentului cu isoprinosine? Mulțumesc!
0
10-02-2017, ora 10:52
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna dimineata

Va sugerez sa va asigurati ca ati rezolvat infectia urinara printr-o urocultura de control si sa finalizati cura imunostimulatoare cu Isoprinosine, pe care ati inceput-o.
Deci, temporizati putin momentul administrarii vaccinului, daca exista o suprapunere a lor in timp.
0
10-02-2017, ora 11:47
anisi
Nu este medic/terapeut
anisi
Am înțeles. Urocultura am făcut și a ieșit sterila. Doar la sumarul de urina mai ies câteva hematii. La cat timp după încheierea tratamentului cu isoprinosine putem face vaccinul?
0
10-02-2017, ora 12:55
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Sfatul meu este sa lasati organismului o saptamana ragaz sa raspunda la cura terapeutica.
Succes.
0
10-02-2017, ora 14:06
anisi
Nu este medic/terapeut
anisi
Am înțeles, vom aștepta să treacă o săptămână de la încheierea tratamentului.As vrea sa va mai adresez o întrebare daca prezenta hematiilor în urina (3-4) este normala după o infecție urinara?
A urmat tratament antibiotic injectabil 7 zile, și chiar și în acest context, tot ies hematii in urina. Va mulțumesc!
0
13-02-2017, ora 10:14
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna dimineata
Dupa o infectie urinara, uneori ramane o mica hematurie reziduala un timp variabil, sau, poate fi datorata si eliminarii unor mici cristale. Nu va alarmati. Repetati ex. de urina (sumar+sediment) dupa 2-3 sapt.
0
14-02-2017, ora 22:46
anisi
Nu este medic/terapeut
anisi
Bună seara. Va multumesc pentru raspunsuri. După sterilizarea uroculturii, adică din luna decembrie, la repetarea analizelor de control, cele la sumar ies mereu la fel, cu aceste hematii 1-5. Ultima proba a fost la sfârșitul lunii ianuarie, tot 1-5. Este posibil sa mai persiste câteva luni de acum înainte? Vor trece în timp ? Mulțumesc!
0
15-02-2017, ora 09:26
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna dimineata

Incercati sa repetati ex. de urina la alte 2 laboratoare (nu la sedii diferite ale aceluiasi laborator !).
Oricum nu va ingrijorati pt aceasta microhematurie.
Dati fetitei sa bea, 10 zile, cel putin cate 500 ml pe zi, ceai de sunatoare, de cozi de cirese sau de coada calului .
0
15-02-2017, ora 09:55
anisi
Nu este medic/terapeut
anisi
Am înțeles. Va mulțumesc încă o data, pentru răspunsuri.
0
15-02-2017, ora 10:25
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Cu placere.
0
06-08-2017, ora 20:00
Teo17
Nu este medic/terapeut
Teo17
Buna seara, va rog sa imi spuneti daca dupa ce se linistete din colici sa mai insist cu alaptatul. am incercat o data si tot a inceput sa planga. Ce sa fac daca imi vine mult lapte si bebe dupa vreo 10 minute de supt incepe sa se enerveze, scuipa sanul e agitat si tot ada.. ? multumesc
0
07-08-2017, ora 12:26
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna ziua

Alaptatul este bine-venit, cat mai mult timp puteti, atat pt copilas cat si pt Dvs., dar nu uitati sa evacati sanul dupa o sedinta de supt in care bebelusul nu l-a golit
0
29-03-2019, ora 01:10
Marya2016
Nu este medic/terapeut
Marya2016
Am un băiat care a fost diagnosticat cu megacolon congenital de la nastere, acum are cateva saptamani, stie cineva daca se rezolva aceasta problema si altfel sau doar prin operatie? Poate cineva a avut această problemă?
0
29-03-2019, ora 09:13
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna dimineata Marya2016
Nu iti face probleme, pe masura cresterii si diversificarii alimentatiei baietelul va putea compensa problema emisiei rare a scaunelor mai tari prin consumul de fibre, alimentatie semisolida, usor digerabila, si miscarile tot mai complexe ce le va face singur dupa ce incepe sa mearga. Sunt multe cazuri, probabil mai multe decat sunt diagnosticate...
Nu este cazul sa te panichezi caci nu trebuie sa il operezi. Sanatate !
0
29-03-2019, ora 11:28
Marya2016
Nu este medic/terapeut
Marya2016
Medicul care l-a consultat zice ca trebuie operat deoarece pe o porțiune a colonului nu are acei ganglioni si ca o sa faca obstructie odata cu inceperea diversificarii, ca trebuie îndepărtata acea parte a colonului. Si ca trebuie operat acum cat e mic. Oare sa mai consult si alt medic? Sau chiar e necesara avand o lipsa de ganglioni ?
0
01-04-2019, ora 11:22
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna ziua
Poate ar fi util sa mai vezi inca 2 pareri pt a lua decizia finala, sa vezi care varianta este de luat in calcul. Inteleg ca situatia este mai complexa decat simpla marire prin dilatatie, este si o deficienta anatomica ! Da, este de verificat inca 2 opinii. Sanatate !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noi cercetări pun sub semnul întrebării ce știam până acum despre plânsul copiilor
  •